În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

Adica tu nu vezi o crestere a numarului de ursi (tineri) pe traseele "de weekend"?
In 2015 in Fagaras rareori vedeai un urs. Acum e plin pe Valea lui Stan. Ba chiar coboara pe Valea Topologului pana aproape de Tigveni.
Sa mai zic si de Transfagarasan? Acum doar prin ghinion nu veti mai vedea ursi cand treceti pe acolo.
Si in Retezat au inceput sa coboare in localitatile din Oltenia.

Daca te referi doar la zona Brasovului, acolo erau deja "dresati" pentru ca nu ii impusca nimeni langa turisti. Si de acolo erau si sunt relocati in mod constant.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

Earthchild

Să mai zic de Sinaia, unde în cartierul Cumpătu nu mai poți ieși seara decât asumându-ți riscul că vei întâlni ursoaica cu pui?
Au ajuns aproape precum câinii "comunitari" din epoca pre-Băsescu în București.

pasadia

Sincer, ce vad eu e o creștere masivă a numărului de excursioniști ROMÂNI pe traseele montane înalte din România. Era o vreme, pre-2012 să zicem, când întâlneai mai mulți străini (polonezi, cehi, germani, francezi, ucrainieni, englezi, etc...) pe traseele de creastă. Atât de des încât am ajuns să vorbesc direct în engleză (în 2008 chiar am vorbit vreo 3 minute în engleză cu niște români în preajma Custurii Sărății, abia apoi ne-am dat seama că suntem români și unii și ceilalți). Cea mai bună hartă a Bucegilor văzută vreodată era la niște polonezi întâlniți în septembrie 2003 la cabana la Omu. Era editată în Ungaria dar ei o cumpăraseră din aeroport din Praga.

Democratizarea muntelui, dpmdv s-a petrecut odată cu apariția Decathloanelor. Până atunci echipamentul de munte era scump și puțini români investeau în el. Iar fără echipament adecvat mulți nu se încumetau să urce - cei care o făceau erau din diverse grupuri montane (ONG-uri) sau legați de munte datorită familiei și apropierii geografice. Pentru grosul românilor muntele reprezenta o excursie scurtă la poale, poate un grătar, și oricum maxim versantul estic al Bucegilor și zona Postăvaru - Piatra Mare. Existau niște baze de date incipiente (alpinet.org, apoi carpati.ro), niște cabane cu condiții discutabile sau refugii distruse și cam atât.

Comparăm traficul de pe Transfăgărășan de acum cu cel din 2002? În 2002 nu aveai niciodată cozi la Bâlea. NICIODATĂ, nici în cel mai cald week-end din august. Dar puteam face auto-stopul, oameni mai opreau și duceau jos pe unul ca mine, transpirat și murdar după vreo 3 zile de creastă.

Comparăm bicicliștii ce traversau munții pe vremea aia? Acum cred că găsesc în lista mea de prieteni cel puțin un om care face vreun traseu pe bicicleta prin Baiului, Postavarului sau zona Sirnea IN FIECARE WEEK-END. De fapt pentru Postavaru - Poiana Brasov gasesc in fiecare zi, e suficient sa deschid Strava. E o ursoaica cu 3 pui in zona Stechill - La Bancute anuntata saptamanal pe grupurile de biciclisti din Brasov. In 2002 n-ar fi vazut nimeni ursoaica aia...

Da, sunt mult mai multe intalniri cu ursi relatate - pentru ca sunt mult mai multi oameni care ajung in zonele in care acestia traiesc. MULT MAI MULTI!!!
Dar simplu fapt ca aceste intalniri nu se lasa cu victime, simplu fapt ca aproape toate cazurile cu victime umane implica oameni ce au cautat sa prinda pui in barlog sau au montat capcane (pentru a-si apara livada / oile), ar cam trebui sa va arate ca NU avem o problema reala cu numarul de ursi, ci doar o problema in a gestiona interactiunea avuta cu ei (interactiune care a crescut datorita numarului mai mare de oameni ce ajung in paduri).

Cat priveste persoana mea - cea mai nasoala intalnire cu urs am avut la inceput de iunie 2009, undeva intre cab. Turnuri si cab. Podragu, evident cu o ursoaica cu pui. Deci cu mult inainte de 2015, in acel Fagaras despre care spui ca rareori iti arata vreun urs.
Pe Transfăgărășan ii vezi pentru ca DOBITOCII de oameni care trec pe acolo ii hranesc (si sunt mult mai multi oameni care trec pe acolo si care ii hranesc fata de acum 1-2 decenii).
Iar din Retezat coboara in tara Hategului sau in depresiunea Petrosani. In Oltenia coboara din m-tii Vâlcanului. Stiu, nu e importanta diferenta, dar totusi... Retezat chiar e un masiv cu putini ursi, cel putin din cate stiu eu. 

alin2pas

În Valea Jiului au fost în acest an numeroase alerte pentru urși coborâți din munții Parâng sau Vâlcan. Până în acest an nu au fost probleme, dar acum cred câ trebuie să ,,mulțumim din inimă partidului" pentru relocări. Un urs obișnuit să-și caute hrana în zonele locuite va face același lucru, indiferent unde este relocat.

Horațiu 87

Quote from: TeoH9 on November 07, 2022, 10:29:21 PMCei de la DANLIN XXL reabiliteaza si DN Târgu-Frumos-Flămânzi-Botoșani.
În afara lipsei crase de respect pentru șoferi și pentru trafic, par cât de cât să lucreze binișor. Prefer în orice caz Nurol față de ei.

Antreprenor este asocierea SC Antrepriza de Construcții Drumuri și Autostrăzi SRL (lider) - SC Mavgo Holding SRL- Vahostav SK - Trameco SA

oneLess

^ Ca să fiu și eu full rău de tot on-topic

Da, și eu știu un antrepenor, se ocupă și el, bea cafea fără zahăr!

adyneamtu

Sper ca se incadreaza aici.  :)
Reportaj despre balast de la Recorder.

Pe motiv de realizare iaz piscicol se excavează balast ilegal din și de lângă râul Putna, comuna Vânători, lângă Focșani, care ulterior ajunge la podul de la Braila.


alexa_adrian2001

mda, am vazut. Aparte de toate ilegalitatile comise mi se pare incredibil cum de se merita sa transporti balast 100 km. Pe langa tot malul Dunarii chiar nu sunt alte surse de balast?

Harry


stangabriel

Craciun Fericit !!!

Ionut

Crăciun liniștit! :zen:

SB76UFO

Craciun fericit si linistit tuturor!!! 🌲🎅🎁🍾🥂
"Prostia este eternă și invincibilă"

Dominik

Craciun fericit !!!
You're in Steelers Country

dr4qul4

Va doresc sa va aduca Mos Craciun cat mai multe proiecte finalizate in termenul initial.
 Craciun Fericit!
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

kitsune

Sărbători fericite!





Powered by API/PUM imgur uploader
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence