News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

alexandru_m

In Viena motorina este peste 1,8 Euro, in Germania pe la 2,3 in toate orasele mari. Cam 20-30 de centi pe litru in plus asa din senin.

dr4qul4

in Germania inca de ieri ajunsese litrul de ulei la 5 euro. In magazinele nu se mai gasea, ca au avut grija turcii si alti est-europeni sa speculeze momentul.
Doar ca Germania importa ulei din Rusia si Ucraina, dar Romania produce si exporta ulei.
PS si la noi au aparut afaceristi pe emag marketplace.

@kitsune,  ar trebui ca acel politist sa duca personal procesul verbal la domiciliul soferului. Cel mai bine ar fi sa le explicam ca in Romania, daca nu platesti o amenda, NU patesti nimic cat timp nu ai domiciliul aici.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

adiarc

sa vedem partea plina a paharului...prea ne-am domnit si se face o risipa groaznica de orice...poate se mai reduce....
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

nicolaem

interesant haosul asta perfect organizat in toata tara.
Si in Cluj era dezastru in trafic si cozi la benzinarii de parca de maine se inchid.
Eu habar nu aveam de nimic si cam stau pe site-urile de stiri zilnic.

reed

Asa e si la tigai :lol: In alte ordine de idei cred ca avem toti o banuiala de unde vine panica asta si care ii este scopul.

gruiarew

A activat Bill "Gheiț" cipurile?  :lol: :lol:

Nu știu dacă e de râs sau de plâns... cât de ușor se pot influența "masele" cu o "știre" pe surse...
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

alexandru_m

Interesant de mentionat ca astazi Emiratele Arabe Unite au cerut OPEC sa creasca productia si pe burse barilul a scazut cu vreo 15% fata de zilele trecute

ddfab

^ no acum sa vedem daca scade pretul la pompa... ca atunci cand creste pretul la barilul de petrol, imediat urca pretul la pompa! no acum, sa-l scada! si daca nu, cu controale pe ei...

Sorinus

O sa-l scada, dar fiecare zi de tinut preturile la nivel maxim aduce profituri record. 1 leu/l ptr o zi in care in Ro se vnd sa zicem 1mil de L, e 1 milion de lei extra profit din nimic :)

alexandru_m

Iata un articol interesant despre pretul la pompa si cat dureaza pana ajunge la pompa modificarea de pret a barilului.

QuotePrecizare: calculul este aproximativ, de obicei barilul de acum 7 - 14 zile este relevant pentru momentul actual; în România se folosește reperul Brent sau cel Ural, dar sunt apropiate acum ca preț de WTI, deci e ok oricare l-am găsi în surse online, explică Cristian Tudorescu, co-fondator al Business Insights și Investor Club

Interesant ca la scumpiri parca nu dureaza 14 zile. Sau mi se pare doar mie?

alin2pas

Un benzinar privat spunea (conform unui articol din presă) că el are un profit de circa 1,8% și că a primit cisterna de benzină cu 8 lei litrul. Nu e posibil ca pentru o anumită perioadă (până se liniștesc ,,apele") să fie limitat profitul la 5% pentru tot ce intră în acest lanț, iar profitul excedentar să fie supraimpozitat cu 99%? Orice încercare de evaziune (de exemplu trecerea fictivă a carburantului prin mai multe firme pentru a crește prețul) să fie sancționată cu confiscarea întregii sume obținute și cu dosar penal pentru administratorii firmelor implicate.

hvm

Cand spui limitat profitul la 5% la ce te referi? Deja ala spunea ca are 1.8%. Poate te referi la valoarea adaugata de la fabrica pana la pompa sa nu fie mai mare de 5% sau cum?
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

alin2pas

Pe benzinarul care are cota de profit de 1,8% nu-l va afecta, dar pe cel care face profit de 1,8% la un preț de vânzare al benzinei de 8 lei pe litru și crește prețul (fără a-i crește lui costurile) la 10-11 lei doar pentru că poate, îl va ,,arde". Nu poți impune o cotă fixă pentru adaosul de la fabrică și până la pompă, pentru că două stații de carburant diferite pot avea costuri diferite. Să luăm ca exemplu o benzinărie situată pe un drum circulat lângă rafinărie (unde costul transportului carburantului sunt neglijabile, iar vânzările sunt mari și cheltuielile fixe sunt mai mici, raportate la litrul de carburant vândut) și o benzinărie mai îndepărtată, pe un drum secundar (unde cheltuielile cu transportul carburantului sunt mai mari și vânzările sunt mult mai mici).
Orice activitate economică se desfășoară pentru a obține profit sau cel puțin pentru a merge fără pierderi (în vremuri mai grele). Nu putem impune prețuri maximale, pentru că asta ar însemna fie că acele limite sunt prea generoase și nu au efect, fie că vor lovi (și vor elimina de pe piață) firmele cu costuri mai mari. Poate însă statul să ia măsuri să limiteze profiturile exagerate și specula în perioade ca aceasta, când piața concurențială nu mai funcționează normal.

gruiarew

Sau noi ca și utilizatori am putea să mai lăsăm cotețele acasă și să ne mai mișcăm și pe jos. Acum nu-i nici foarte cald, nici foarte frig. Măcar până la mall sau la magazin să mergem cu o plăsuță și cam atât.

Din nefericire transportul în comun (încă) e o glumă foarte proastă. Am încercat săptămâna trecută să traversez Timișoara doar cu autobuzul. Un drum de 6.5km (Aradului - Pod Calea Șagului) mi-a luat cam 1h:30. Pe jos probabil o acopeream într-o oră maxim. Asta pe lângă faptul că nu mergeau taxatoarele și chiar arată super infect autobuzelea alea. Nu se mai "dezinfectează"? Gata? A trecut pandemia, ne mănâncă iar carcalacii?
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

adiarc

printre cele de mai sus...am spus si eu ca prea ne-am domnit.....cea mai buna arma pt noi este monitorul preturilor unde putem compara preturi si sa alegem in mult mai buna cunostinta de cauza
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura