News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

am observat acest lucru pe mai multe santiere. Cum naiba sa mai cultivi cand stii clar ca pe acolo va trece autostrada si santierul va incepe anul acesta?
Singura explicatie e ca nu credeau ca se face ceva (dupa 15 ani in care tot asteapta) si au zis sa mai profite de inca o cultura.
Oare primariile de pe traseu nu publica traseul si nici nu anunta ca vor incepe lucrarile?
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

Sagitarius

Crezi cumva ca toata lumea are cont pe acest forum?

dr4qul4

Nu, dar cand stii ca prin comuna va trece o autostrada, si cand primesti instiintare de expropriere, te duci la primarie si te interesezi.
Mai ales ca se stie de peste 10 ani ca pe acolo va trece autostrada. Anul trecut, imediat dupa semnarea contractului, primaria trebuia sa le spuna ca se incepe.
E semnat din 22 Septembrie. Multi au primit deja banii (sau li s-au pus intr-un cont si  li s-a spus ca trebuie sa rezolve cu succesiunile).
SI totusi au continua sa foloseasca terenurile. Acum numara pierderile.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

nicolaem

In teorie asa ar trebui sa fie. Eu cred ca agricultorul roman vede problema altfel.

Cand seamana jumatea de teren pe care o mai are se uita si la cealalta. si daca tot e vreme buna, samanta mai are tractorul mai are motorina...
isi zice " hai ca seman si aici. Ce-o fi o fi"

Apoi primarul prin natura meseriei "va fi de partea electoratului". Garantat ii va promite localnicului ca va face tot ce poate sa nu i se distruga munca , sa inceapa lucrarile "mai incolo unde nu e semanat".

dan tm

#13294


in primul rind primariile nu au un rol major in aceste lucrari.De fapt nu au nici un rol direct

Culoarul de expropriere si hotarirea se afiseaza, dar nu toata lumea e topograf sa stie pe unde o sa-i treaca lucrarea, pe urma vin cei de la CNAIR si se semneaza niste acte.

Nimeni nu stie pe unde o sa atace constructorul lucrarile si cind , in interiorul valabilitatii autorizatiei, asa ca oamenii lucreaza terenul, nu merg asa ca mi-a ramas moptorina si saminta.
Sint oameni care au actele semnate si inca asteapta banii, desigur terenul s-a lucrat si acuma e taiat de lucrarile de decopertare.

Cele mai multe detalii despre expropriere le ofera firma care se ocupa de aceste lucrari, nu primaria. 

tom_sawyer

Secţia de Drumuri Naţionale Galaţi oferă 100 de lei pentru fotografii sau filmări cu persoane care aruncă gunoi pe drumurile din judeţ

Secţia de Drumuri Naţionale Galaţi anunţă că va oferi recompense câte 100 de lei pentru fiecare fotografie sau filmare cu persoane care aruncă gunoiul la întâmplare. Pentru a primi banii, fotografiile sau filmările trebuie să surprindă oamenii şi numerele de înmatriculare ale autovehiculelor acestora în timp ce aruncă deşeuri menajere, saci de gunoi, moloz, în parcările de pe drumurile naţionale din judeţul Galaţi.

Fotografiile se pot trimite pe whatsapp.

news.ro

TibiV

Tot e bine ca SDN nu cere (ca Politia Rutiera) aparate foto/video omolgate/certificate metrologic...  ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Harry

#13297
Din alte vremuri - The Brookyn Bridge


TibiV

Harry,

scrie si tu "Din alte vremuri - The Brookyn Bridge".

Ca latfel o sa stiu ca am vazut pe forum "chestia aia cu podul Brooklyn", dar nu o voi mai putea gasi niciodata...

Si la modul general:
atunci cand "tranditi" un video la modul pleasca, ganditi-va ca o faceti pentru o zi, doua sau maximum 15 postari - pana se trece pe pagina urmatoare.

Fara o minima descriere, nimeni nu va mai gasi o postare de genul "din alte vremuri"...
Nici macar autorul postarii...

(Am si eu multe postari proprii, de la inceputul activitatii pe forum, pe care "le-am pierdut", exact pentru ca nu m-am gandit sa le "explicitez"...  :(  )

Sterg eu postarea asta, dupa ce faci tu "up-date"....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Adevar sau provocare?  :lol:
Waze asta ... face o noua specie mai puternica decat Bizonii  :lol:

M-a bagat waze-ul ... mai am si 3 comenzi"

https://www.reddit.com/r/Romania/comments/nkowbl/ma_bagat_wazeul_mai_am_si_3_comenzi/

SB76UFO

As avea nevoie de ceva recomandari cu privire la ce se mai poate vizita pe o raza de 120km in jurul satului Banpotoc (Hundedoara) (I Giardini di Zoe) sau a bisericii de la Densus, in afara de Cetatea Devei si Castelul Huniazilor?
Multumesc anticipat!
"Prostia este eternă și invincibilă"

carutasul

Depinde de gusturi, dar cred că s-ar încadra Rezervația de Zimbri și Sarmisegetusa.

andrei.obreja

Eu am fost vara trecută la Arboretum Simeria care este la 7km de I Giardini di Zoe și consider că merită vizitat.

dan tm

Da, am fost si eu la Simeria.

depinde însă și de gusturi că asa pe o raza de 120 km sînt obiective

Brad, Abrud, Geoagiu, furnalul de la Govăjdia, Orăștie, Alba Iulia

https://conacularchia.ro/top-305-atractii-turistice-pe-care-sa-le-vizitezi-in-judetul-hunedoara/

alin2pas

Arsenal Park Orăștie: https://arsenalpark.ro/
Fosta unitate militară expune diverse arme și vehicule militare (inclusiv avioane), are tiroliană, parc de aventură, restaurant, cazare, tir cu arcul sau cu arme de airsoft etc (restaurantul și cazarea nu știu dacă sunt deschise în această perioadă). Aici ai ce face o zi întreagă.