News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

JohannDB

 :) :) :) :) :) :) :) :)... Și acum mai am în "atelier" o bucșă din tablă pentru strâns segmenții la introducerea pistonului complet echipat în cilindru.... Mai am dornul de centrare a discului de ambreiaj la montarea pe volantă.... Mai am nituri și dornul pentru bătut ferodoui pe saboții de frână spate.... Mai am vreo doi pivoți "reglabili" cu piuliță inferioară cu știft de siguranță pentru strângerea cajei de teflon din pivot (le dădeam jos la ITP și le remontam după - oare de ce nu le-or fi omologat; au funcționat bine-mersi ani de zile fără grețuri)... Mai am dornul cu guler distanțier la băgat bolțul în piston și bielă (nici reșoul de încălzit piston/bielă nu l-am aruncat, încă)... Mai am o cutie cu pastă abrazivă pentru șlefuit scaunul de supapă și "țeava profilată" cu care presam arcurile de pe culbutori pentru a scoate penele de blocare ca să scot arcul de pe supapă.... Mai am presa de arcuri.... Presa extractoare de pivoți de pe fuzetă (asta o purtam cu mine cu pivoți de rezervă)......... Mai am primul releu temporizator făcut de mine pentru stergătoare.... Bordul suplimentar cu ceas de temperatură, presiune de ulei și alți "clipici" pentru direcție/faruri/frâne.... Am dat recent (căutam ceva) de lanțul de siguranță, pentru lacăt la portbagaj.... Mai am presa manuală pentru descălțat jantele la pană... Presa de vulcanizare cu petece cale (expirate)..... Nu mai pomenesc micrometrul, compresiometrul.....
   Offffff....amintiri și relicve.....

TibiV

Relicve...
Dar astia care le-am avut (si folosit) eram mecanici.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

gruiarew

Ce pot zice decât respect! Alții au avut și au aruncat totul la gunoi. Acum alții se chinuie să mai salveze ce pot. Bune, rele, fac parte din istorie.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

Harry

Exemplu din USA de reconversie a unei foste zone industriale.


alexV

Porr, Dimex, OZN si localnici.


csebi24

Nu stiu de ce am impresia ca imaginea asta caracterizeaza Romania asa de bine. ^^

mariusj

Nu inteleg cu ce deranjeaza un cal, caruta si un carutas?

carutasul

mai ales cu căruțașul ce are? :)

AndreiB

Nu cred ca deranjeaza, in sine, ci exemplifica nivelul mare de saracie si inegalitatea sociala.

Harry

Genul asta de imagini sunt foarte comune in estul, sud-estul si chiar centrul Europei. Da sunt un exemplu de inegalitate sociala. Dar asta e situatia, nu e ceva specific Romaniei. Nu putem fi toti egali, a incercat comunismul asta si am vazut toti ce a iesit. Genul asta de imagini le vezi chiar si in zonele rurale din USA, inclusiv drumuri de pamant si cowboys care fac transhumanta pe interstates. Nu zic ca e un lucru pozitiv dar la noi se si exagereaza mult.


carutasul

sunt cumva ultimele rămășițe ale epocii preindustriale. Calul mănâncă iarbă și porumb, pe care le ai în curte sau în tot cazul pe pământul tău, îți ești autosuficient. Până la urmă dacă te gândești un cal cred că e mai scump decât o utilitară SH ( nu știu prețurile, nu am avut cal, bunică-mea a avut un măgăruș în odioșii ani '80) dar în felul ăsta nu depinzi de nimeni, nici de mecanic, nici de benzină, nici de ITP...  Câtă vreme o să existe economie de autoconsum o să existe și căruțele. Sper doar să nu fie un nene care inspectează șantierul după materiale, ca la Balș :)

AndreiB

Normal ca nu putem fi toti egali, insa pentru coeziunea sociala, reducerea criminalitatii si cresterea economiei, situatia actuala cu diferente masive la cativa km de Bucuresti intre urban si rural nu e chiar ok. Statul Roman in sine cred ca ar trebui sa se concentreze mai mult pe masuri sociale tintite la a eradica saracia extrema decat la diverse bonus-uri "middle class", e.g. Prima Casa, bonusul enorm pentru Masini Electrice etc

Harry

Spui de diferenta intre urban si rural, dar sunt diferente enorme si intre urban si urban, chiar si in interiorul aceluiasi judet...
Prima casa e ok. Aia cu masinile electrice e o mizerie.  Se dau in aricultura tot felul de ajutoare si subventii. Statul ar trebui sa se implice sa plafoneze preturile la seminte, irigatii, utilaje si sa ofere bonusuri pentru agricultori ca sa isi cumpere utilaje si intalatii. Inclusiv credite la stat. Asa au facut americanii in anii 50-60 inainte sa inceapa cu liberalizarile idioate si sa-si omoare si ei agricultura la nivel de mic si mediu fermier.


kitsune

Ce faci când nu îți încap mai mult de 2 mese pe trotuar? Păi, pe lângă trotuarul blocat, mai blochezi și un loc de parcare cu o rablă cu o masă în benă. Gardienii publici ar trebui să fie la datorie, dar... Chiar mă gândesc, oare vin și ridică rabla parcată ilegal dacă face cineva sesizare? Nu m-am uitat dacă are numere, dar stopuri sigur nu are, deci improprie circulației pe drumurile publice.

(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

gruiarew

Iar începeți? Statul să vină să facă. V-ați gândit că ăla are căruță și cal pentru că nu și-a dorit niciodată nimic mai mult? Ăla nu se trezește la 5 să alerge toată ziua ca un apucat înjurând un patron care ar da-o și pe mă-sa pentru un leu în plus. Nu-i sună telefonul la 3 noaptea că or căzut nu știu ce circuite la mama dracului.
Se trezește când vrea, se duce unde vrea face ce vrea și nu-i poate spune nimeni nimic, că el e sărac și n-are. Du-te zi-i să vină să te ajute, bineînțeles contra cost, că ai de spart niște lemne, sau de cules cartofii, să vezi vine? O să-ți spună că-i greu, dar dimineața când te duci să iei pâine, o să-l vezi la masă la birtul din sat cu cafeluța sau cu berea în bot, luate pe caiet.

Vreți să facem topic separat cu "povești de la țară"?
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis