News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Hercule

N-are rost, o sa merg pe sfatul (dintr-un alt topic) lui Horatiu si o sa ingnor conversatia mai departe. Chiar si in parcare suntem offtopic. Dar daca imi arati unde am scris acid nitric, revin si imi cer scuze public, apoi mananc monitorul. Astept.
Deșteaptă-te române!

Io

"NO3- (azotat, oferit in sol ca azot nitric)"...
Nu eu am scris-o. Monitorul nu e nici gustos si nici hranitor, nu e nevoie nici de scuze.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

Hercule

NO3- este ionul azotat sau nitric. Sursa de azot in sol poate fi nitrica (din NO3-) sau amoniacala (din NH4+). Despre azot nitric sau amoniacal poate ii crezi pe cei de la Yara (unul dintre cei mai mari producatori de ingrasaminte din lume) sau Azomures.

Repet, arata-mi unde am scris acid nitric? Ca ce imi arati tu e altceva. Cititul a ceva si inteles altceva (sau nimic) are si un nume. La fel si insistenta in acest caz.

In rest, noi sa fim sanatosi si sa mearga bine constructia de autostrazi.  :)
Deșteaptă-te române!

edvard

#12888
@frunzaverde

Chapeau ! ..., da, adesea ai dreptate privind realismul unor proiecte, dar dã-mi voie sã nu fiu de acord cu dementza autostrãzii prin Valea Prahovei, pentrucãdece ( :) cum zice Becali), primãriile Sinaia si Busteni au pe constiintã faptul cã dezvoltarea haoticã din-munte-in-munte a acestor aglomeratii urbane a fãcut ca NICI MÃCAR o clasicã variantã ocolitoare a DN 1 sã nu mai fie posibilã în toti acesti ani.

Dar, uite, numai sã ne imaginãm cum ar fi ca din ambitia (politicã!) de a da satisfactie MAI ALES unui public bucurestean interesat EXCLUSIV de turismul din Vale/Poiana Bv. ar duce la demararea spre acest dezastru ecologic, deci ce blesteme vor fi la gura soferilor care vor pierde si bruma de /prioritate/ de acum în fatza SANTIERULUI care va domina, asa cum stim deja, ani de zile cu mega-utilaje plus drumuri tehnologice super-invazive aceastã zonã delicatã ca relief, segmentul SINAIA-BUSTENI  fiind, dupã mine, singurul cu adevãrat ALPIN (ca mediu natural, dar ca si mediu CONSTRUIT/ARHITECTURÃ) din România.

Iar dacã stim foarte bine toate aceste lucruri si istoriile (alea privind experienta recentã in materie de constructie a autostrãzilor la noi), DECE TREBUIE SÃ NE CRANPONÃM UTOPIC asupra ceva doar pentru cã un public interesat de turism din Bucuresti îsi limiteazã nevoile de timp liber numai înspre aceea zonã ??
Adicã, pânã acum, solutia traversãrii spre Brasov nu trebuia rezolvatã, în primul rând, pentru marii transportatori ? Si, ca s-o rezolvi RAPID, dar si CONFORM CERINTELOR DE TRAFIC, nu era cel mai la îndemãnã o variantã USOR de finalizat, evitând ZONELE POPULATE si RELIEFUL COMPLICAT ?

Adicã, exact cu l-am auzit odatã si pe Ionut Ciurea la tv, ceva realizabil cu cât mai putine alte conditionãri si cu un efort financiar cât mai rezonabil.
Dupã mintea mea, asta nu poate fi decât tot un fel de alternativã gen DN 1A, dar acum in varianta EXPRES, si nu tot prin Cheia, ci pe o vale unde pasul montan este similar Predealului (sub 1000 m, deci si pe Valea Doftanei ar fi probleme la nivelul de 1300 m), iar asta ar fi pe vechiul Drum Roman din Pasul Boncutza (980 m) dintre vãile Telejenelului si Buzãului, spre Vama Buzãului si apoi, la vest, spre Zizin/Tãrlungeni.

Io

#12889
Ajunge.
Pe un topic de clima pozitia mea anti timpenii eco a fost comparata cu a idiotilor care contesta Holocaustul. Ma rog, venind de la un avocat m-am facut ca n-o bag in seama; azi tocmai mi s-a sugerat ca sint analfabet functional. Asa o fi.
Multumesc frumos, locul meu nu e aici. Cu scuze pentru deranj. Ionut, te rog sa desfiintezi contul asta. Cele bune.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

Ionut

Uite de-asta nu tolerez eu prostiile și offtopic ul. Deh.

nicolaem

ca sa inchei, Hercule ai admis la cele 2 puncte urmatoarele:

1. "azotatii" sunt luati din sol nu din aer. Plantele doar se pot dezvolta mai bine in prezenta NOx din aer conform articolului, si adminiti ca scadearea concentratiei de particule ar fi de ordinul ppm nu de procente. Adica nesemnificativ incat sa merit puse sperante ca aceste masinarii ar ajuta la ceva.

2. admiti ca nu e credibila cifra de 240tone, cand un copac care si pune pe el masa lemnoasa ia doar 20 tone din CO2 din atmosfera (am zis volum initial in ideea ca daca te uiti la un copac care a crescut vezi volumul nu masa)

Cu alte cuvinte admiti si tu inutilitatea masinariei.

Ionut, iarta-ne, dar o dezbatere "chimica" nu strica nimanui.

Ionut

Problema nu e dezbaterea în sine, ci felul în care voi alegeți sa o aveți.

gruiarew

Nu mai era o chestia d-asta și în Timișoara în centru? Ca apoi s-o oprească? Serios acum, crede cineva că o masinărie de vânturat oarece poate face față la toate cotețele ce "nu bate nu troncăne boss"? Oxizii ăia de azot iau naștere la câteva sute de grade (sau la cât arde motorina în cilindru) îi treci printr-un filtru și printre niște buruieni, îi dai un fâs-fâs și gata? E curat?
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

dan tm

Aici e mai mult o dezbatere agricola.
De fapt sint citeva plante fixatoare de azot, care inainte, cind se facea altfel agricultura erau introduse in asolament(rotatia culturilor).

E cunoscut faptul ca pe raacinile lor poti vedea nodozitatile fixatoare. Interesant cum s-au dus discutiile de la rutier spre azotul din sol. :lol:

plantele fixatoare de azot sint mentionate in ordinul 619/2015.
https://lege5.ro/Gratuit/gyzdmmzygm/lista-culturilor-fixatoare-de-azot-ordin-619-2015?dp=g43tamzyge3te

@gruiarew

pentru ca nu am citit toate expunerile despre azot, te referi cumva la masinaria asta?

https://www.opiniatimisoarei.ro/statia-de-curatat-aerul-de-200-000-de-euro-cumparata-de-primarie-uitata-intr-un-cartier-din-timisoara-trebuia-sa-filtreze-aerul-de-pe-santiere/14/02/2017

gruiarew

Da, și la asta, dar mai erau niște alea cu afișaj. Știu că era una chiar în parcul central, acum câtiva ani buni. Și mai era una în Maria parcă.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

alecu26

Daaa...bunicul planta Lucerna....si dupa aia orz. Lucerna fixează azotul....orzul il papă.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

alin2pas

Decât să fi cumpărat acea mașinărie mai bine ar fi pus trifoi în parcuri și în zonele verzi în loc de iarbă, era mai eficient.

StefanCelMare

Mulțumim de informații @ddfab.
Ne-am obișnuit prost cu filmările dese ale lui AlinC (căruia îi mulțumim că a fost cu focul pe ei).
Sincer sper că e sănătos, să nu aibă probleme el sau familia, așa pauză nu a fost nici când a mers în concediu.

nicolaem

Redactia Ziar Unirea are probleme cauzate de COVID 19. Sper ca Alin a fost ocolit de virus si ca toti vor trece cu bine peste.