News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

kitsune

Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

stangabriel

Macar acum este vorba de anvelope si ulei de motor.  Nu se invata minte nici macar dupa ultima explozie declansata tot de incediu.

cristi5

Quote from: minisoferul on September 11, 2020, 01:01:37 PM
meleagurile @carutesti

Asta mi-a amintit de cuvantul "meleag". Si m-am gandit, cuvantul are conotatii de limba maghiara. Am nimerit :)

https://dexonline.ro/definitie/meleag

In romana insemna (si) imprejmuire. In maghiara inseamna ceva gen "latura". Asta o fi legatura.

Bun dar cum s-a ajuns aici? In Ardeal nu se foloseste, se zice "loc" (e acelasi cuvant si pt "teren" si pt "treci la loc"), cuvant latin. As specula ca "meleag" provine din perioada in care regii maghiari faceau legislatie in Muntenia. Din perioada aia avem si "a fagadui", "a tagadui" etc, care pe vremea aia erau termeni juridici. Meleag probabil era termen imobiliar.

Ionut

Oameni buni, astazi implinim 9 ani de zile! Anul trecut eram foarte trist de aniversarea PUM, iar anul asta parca sunt ceva mai increzator insa este mult, mult, mult pana departe. Lucrurile stau la fel de prost ca acum 9 ani. Construim prost, incet si scump (mai ales daca socotesti si claim-urile si toate lucrarile aditionale).

Mda, deci vom mai avea multi ani de tras (impreuna).

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

carutasul

partea bună e că așa interesul pentru forum nu scade. Dacă toate ar merge ceas, ne-am pune reminder în calendar la data finalizării și ne-am vedea de treabă :)

rocklee

la multi anii PUM... :grouphug: :drunk:

dr4qul4

Fara doar si poate PUM este principala sursa de stiri din infrastructura. Stirile care apar in ziare sunt preluate de aici (exceptie Ziarul Unirea).
:cloud9:  :cake:
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

Io

In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

cove_adrian

La multi ani de rezistenta si de lupta civica!
Felicitari!
http://moldovavreaautostrada.ro
MVA - Moldova Vrea Autostrada
Miscare civica, independenta, apolitica

user201

La mulți ani PUM și să vedem cât mai multe inaugurări!

Granata06

Felicitari pentru interesul si munca depusa!

luc

La Mulți Ani! Câți mai mulți cititori! Cât mai multe reportaje!

Marius

La multi ani PUM si tuturor membrilor! Felicitari!  :gj:

drrond7

La mulți ani PUM!!  :cake:  :cloud9:
Mândria voastră, a membrilor fondatori și a celor ce duceți forumul mai departe este că, în toți anii ce au trecut, nivelul calitativ al informațiilor, al discuțiilor, al luptei civice pro-infrastructură, etc. nu a scăzut cu nimic!! Ați arătat că se poate și la noi, cu condiția să se vrea cu adevărat, nu doar din vorbe. De aceea meritați toate laudele și aprecierile!  :gj: :cheers:

Carpe Diem!