News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 11 Guests are viewing this topic.

carutasul

Te întreabă și  de unde îi ai la depunere, dar probabil atunci a avut un răspuns bun domnul Goga. Acum, nu poți să zici, o fi avut și el o proprietate, o fi vândut un pământ... na, până și cei de la CNAIR pot avea unele venituri cinstite :)  Bănuiesc că hârtiile respective ajung undeva și acolo sunt accesate doar dacă există indicii, de exemplu dacă e cercetată o anume pistă, altfel sunt doar stocate și atât...

TibiV

^
Ionut,
la intrebarea "de unde" are banii ar trebui sa raspunda alte institutii.

Dar cum Laura a fost "detasata", institutiile alea nu prea mai au "suflu"...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

neobluenet

Quote from: TibiV on July 31, 2020, 11:50:31 AM
Toate localizarile GPS din postarea lui  perded sunt identice si arata asa:
Evident, GMaps nu cunoaste locatia "NaN,NaN"
Vreo explicatie?...

Raspund aici pentru a nu polua topic-ul cu A3. NaN apare cand este o problema de interpretare a coordonatelor scrise in exif-ul imaginii. Inseamna Not a Number si apare atunci cand incerci sa convertesi un string la un numar (int sau float) sau sa aduni un numar cu un string.

Harry

Live de la Bieurrt, aftermath-ul


Cristi N

#12769
Live text pe Al Jazeera: link
- Aparent sursa ar fi o cantitate considerabila de azotat de amoniu stocata in port
- Un prim bilant spune ca ar fi vorba de 50 de morti si 2700 de raniti dar cel mai probabil numerele vor creste

LE: A report written in 2016 about a ship being arrested in 2013 in Beirut:

"Owing to the risks associated with retaining the Ammonium Nitrate on board the vessel, the port authorities discharged the cargo onto the port's warehouses. The vessel and cargo remain to date in port awaiting auctioning and/or proper disposal."

Sursele: Marius Comper si Ship arrest news

Cred ca trebuie sa ne mutam la naval.

kitsune

Beirut port explosion mystery solved? UPDATES: 3 ships disappeared. VIDEO
Mikhail VoytenkoNewsAugust 5, 2020 7:39 am
Post Views: 5,199
Aug 5 0730 UTC UPDATE: Three ships were berthed near explosion site, AIS of all these ships are off during last 14-16 hours, immediately or shortly after, the blast. General cargo ship MERO STAR, IMO 8321682, dwt 4110; general cargo ship RAOUF H, IMO 8325535, dwt 6343; Livestock carrier JOURI, IMO 9174775, GT 4033.

Aug 5 UPDATE:
In Jul 2014, I've been asked by one of Russian national newspapers to investigate the story of general cargo ship RHOSUS, stranded in Beirut with cargo of ammonium nitrate, following the letter they received from the Captain of the ship. That's what I found out:
General cargo vessel RHOSUS called Beirut, Lebanon, in October last year. Vessel loaded with ammonium nitrate was destined for another country, the reason she called Beirut is unclear, maybe for supplies or due to some mechanical trouble. RHOSUS was detained after PSC inspection, which found a number of deficiencies. Since then vessel is stranded in Beirut. By now only four crew stay on board – Master (Russian nationality), Chief and Third Engineers and Bosun, all of them Ukrainians. Vessel was owned and operated by Mr. Grechushkin Igor, Russian citizen now Cyprus resident (last known manager Teto Shipping, Cyprus). RHOSUS actually, is abandoned – owner doesn't communicate, doesn't pay salaries, doesn't provide supplies. Owner of the cargo declared abandonment, too. Beirut authorities don't permit the remaining crew to leave the vessel and fly to home. The reason is obvious, port authorities don't want to be left with abandoned vessel on their hands, loaded with dangerous cargo, explosives, in fact. Why don't they want to arrest vessel with cargo, to release the crew and replace it with temporary local crew, is unclear.
https://www.fleetmon.com/maritime-news/2014/4194/crew-kept-hostages-floating-bomb-mv-rhosus-beirut/
Many believe that yesterday's explosion in Beirut was caused by that  ammonium nitrate cargo on board of RHOSUS. Probably.
General cargo vessel Rhosus, IMO 8630344, dwt 3226, built 1986, flag Moldova.

A powerful explosion occurred in Beirut port area on Aug 4, killing and injuring dozens of people, and causing widespread damage. As of evening Aug 4, there's no clarity with regards to the cause of explosion/explosions, and what triggered it. Russian witness insists he saw the ship on fire prior to blast, he managed to record fire and explosions on his mobile phone.

Sursa nu este tocmai credibilă din punctul meu de vedere, la multe articole am observat că autorul face multe supoziții nu neapărat acoperite de fapte verificabile. Așa că informațiile trebuie luate cu un dram de reținere. Dar, pe de altă parte, are acces la marinarii ex-sovietici, au forumuri și grupuri puternice pe social media, cu informații ce nu prea răzbat in media occidentală
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Harry

Nu vreau sa dau in teoria conspiratiei dar desi pe unele filmari se vad si artificiile care bubuie si incendiul initial, bubuiala aia arata de parca ar fi dettonat cineva un cap de missile.


aschiutza

O  intrebare pt. cei care lucreaza in domeniu: exista in cadrul firmelor mari programe de calificare/conversie profesionala pt. cei care vor sa se angajeze, asa-numita "calificare la locul de munca"? Ar fi o solutie pt. miile de romani care ajung sa lucreze ca sezonieri in agricultura in Europa de Vest pt. ca nu stiu nicio meserie.

kitsune

^^ chiar mă întrebam ce sunt flash-urile alea. Avram impresia că sunt scurtcircuite, mai ales că în unele imagini se vede o pădure de stâlpi acolo (sau pe acolo, sau în fine, văd eu prost pe telefon).
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

stangabriel

#12774
Explozia din Beirut.

Crima nr 1:

In aceeasi cladire sau grup de hale, depozitat fara conditii speciale materiale combustibile, artificii(cu siguranta artificii) si 2.750 tone de Azotat de amoniu.

Crima nr 2 :

Cantitatea de Azotat de Amoniu pe acel amplasament, cumulat si in preajma locuintelor si birourilor.

Conform Legislatiei Europene (Seveso) si legii din Ro nr 59/2016 privind controlul asupra pericolelor de accident major în care sunt implicate substanțe periculoase, azotatul de amoniu e impartit in 4 categorii, in functie de puritate si comportament.

Categorie                          Cantitati(tone) maxime depozitate pe amplasament fara masuri speciale.

1. Azotat de amoniu   -   5.000 (ingrasamant stabilizat, dar impurificat si neeficient)   
2. Azotat de amoniu    -   1.250 (Ingrasamant cu puritate mai mare dar mai eficient)
3. Azotat de amoniu    -   350   (aplicatii tehnice)
4. Azotat de amoniu    -   10   (materii "neconforme cu specificațiile" și îngrășăminte care nu trec testul de detonare

Acum , problema este ca nu cred ca o sa stim din ce categorie este, insa conform informatiilor oficiale si neoficiale, era depozitat de 6 ani, cu destinatia Africa.

De ce statea  in port de 6 ani si de ce astepta sa ajunga in Africa.  Eu cred .. pentru ca Punctul 4 de mai sus.

Azotatul de amoniu(poros, nu granule ca si ingrasamant) in amestec cu motorina si rumegusul este dinamita industriala, cea mai ieftina.

Ca si la Mihailesti(Buzau), incalzirea la peste 290 de grade a unei mase compacte(alta prostie, cred ca era depozitat in acelasi loc), a dus la topirea granulelor,sudarea lor si a explozia lor simultana, fara sa aibe neaparat un combustibil in amestec. Iar faptul ca nu a fost mult fum negru ma face sa cred ca nu a fost amestecata (chiar si intentionat) cu motorina si alte grasimi.

kitsune

#12775
Dacă la Mihăilești a fost craterul ăla de la 20 t, aici la 3000... e hellgate. Mă mir că a mai rămas ceva din silozul ăla (apropo, praful.de la cereale bubuie și el).

LE:



A preliminary investigation revealed Tuesday's blast occurred after a fire was sparked by someone welding a small hole to prevent theft from the warehouse, the Lebanese TV station LBCI reported.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Harry


stangabriel

Invatatura de minte pentru toti, daca vedem o ciuperca alba in urma unei explozii, care se apropie cu viteza, nu o astepti la geam sa vina. Este un gaz, aer cu peste viteza sunetului, cred ca in acest caz, 2000 km/h.


Harry

^^ Asta m-a socat. Spirit de conservare aproape 0

Io

Fara conspirativisme si de-astea dar ceva pute rau: nu stochezi ani de zile asa ceva daca il vei folosi in scopuri "normale", ca ingrasamint sau ca explozibil minier (ieftin, sigur si performant). Il cumperi si-l folosesti la ce-ti trebuie, nu exista motive sa-l stochezi, preturile sint cvasi constante de ani de zile si variaza slab in functie de perioadele din anul agricol.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.