News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 11 Guests are viewing this topic.

Vlad94

Am o propunere pentru API. Nu doriți să realizați un ansamblu muzeal unde să fie expuse fotografiile și filmările de pe șantierele de pe autostrăzi. Eu cred că ar fi o atracție interesantă. Posibilele locații ar fi fie în orașele mari sau în apropierea unui nod rutier. Ce părere aveți?


TibiV

Am vazut stirea, si trebuie sa recunosc ca ma tot intrebam "de unde il stiu eu pe asta?..."  :-[

Dar in cazul asta banca este vinovata 100%.
Daca el ar fi spus ca vrea sa sponzorizeze Al Qaeda / ISIS, raspunsul lui ar fi trebuit raportat oriunde in alta parte, dar NU pe retele sociale / de socializare.

Intr-o tara normala, orice instanta ar trebui sa oblige banca sa ii dea despagubiri de 850.00 de euro.
Iar orice banca ar trebui sa il dea afara pe angajatul respectiv, cu referinte suficient de proaste incat sa nu se mai poata angaja decat la o vulcanizare - hai, cu indulgenta, la o shaormerie....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

gruiarew

Puteau să pună pe rețelele de socializare DUPĂ ce dădeau cu un pix să șteargă numele omului și adresa de mail. Penibili. Da, zburat imediat gușterul. Faci panaramă cu orice altceva, nu cu datele clientului.

Totuși nu mi se pare deloc aberant să te întrebe ce vrei să faci cu banii dacă vrei să-i scoți cash. Cine dracu umblă cu 85000€ după el pentru o chestie 100% legală? Mi se pare normal să te întrebe ce faci cu banii chiar și la transfer. Pentru că hackeri & shit. Am pățit să mă întrebe și sursa banilor când eu am contul de salariu de cca 10 ani în același loc (nu la ăștia, la alți penibili). Dar tot nu i-am răspuns ampulea.

Pe un asemenea client, era frumos să-l cheme la bancă, din motive de securitate să dea declarația cu pix și foaie și să se semneze. Să vezi dacă mai scrie căcaturi d-astea de față cu aia de la ghișeu la care te uiți prima dată când intri ca mai apoi să treci la ailaltă, ce-i mai urâțică în speranța că nu-i angajată doar de imagine 😀😁
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

adiarc

cred ca va urma cel putin o amenda pt GDPR
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Io

#12755
Muicaaa, da' se cistiga nu gluma ca jurist in privat! Gusteru-asta de m-am luat eu de el cind a sisiit
pe-aci a fost pina mai acum 3 ani unul din componentii armatei de juristi ai Cnxxl. Acolo tragind mita de coada si bagind olgutian strimbe, cam asta pare-a-i fi specializarea, facea poate vreo 1500 de iepuroi pe luna net? Si, tadaaam, iaca ce i s-au inmultit iepuroii-n conturi de 3 ani incoace, tocmai scoate 85000 din ei. Cash! Sa aiba de buzunar cind merge-n tirg sa ia patrunjel si niste arpagic nu pentru altceva.
Cine dracu umbla cu atita banet la el? Hai, CEC, cambie, bilet la ordin, aia da, dar cash?
Trecind peste, e bine la privat, n-ai treaba decit sa numeri banii, poate asta e motivul pentru care toti serpetii astia se-nghesuie directori la stat.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

frunzaverde

#12756
E complet inacceptabil ca banca sa scoata documente despre situatia financiara a unui client in public. Relatia mea cu banca e de confidentialitate si incredere - daca banca face asemenea boroboate, trebuie sa plateasca. Cu bani reali, si nu in "scuze" - la fel cum banca percepe comisioane si penalitati de intarziere. Indiferent ca e Goga de la CNAIR sau altcineva. Indiferent ca-si baga tot ce are in dotare in comunicarea cu banca. Cand ai semnat ca banca ca-l iei pe Goga de la CNAIR ca client, sau pe oricine altcineva ai semnat ca tii toate informatiile despre banii lui confidentiale si toate comunicarile intre banca si individ la fel, secrete. Indiferent cate organe genitale sunt mentionate in comunicarea respectiva.

La fel, mi se pare problematic ca banca sa-ti ceara detalii legate de ce vrei sa faci cu banii stocati legali in banca respectiva. Banca a acceptat sa-ti depoziteze banii (inteleg sa te intrebe de unde-i ai), deci i-a considerat legali. Dar odata scosi din banca si returnati posesorului de drept, raspunderea bancii ar trebui sa inceteze. Si banca ar fi trebuit sa fie convinsa ca X are banii aia legal atunci cand X i-a bagat in cont; nu acum cand ii scoate din banca.

Ce face cu ei mai departe, treaba lui - daca banca e convinsa ca sunt banii lui legali (ca doar i-a stocat ani la randul), si ii inapoiaza proprietarului de drept, proprietarul de drept poate face ce vrea cu ei, e raspunderea lui, nu a bancii.

Apropo, Goga asta nu-i unul din primii romani cu coronavirus? A avut un an incarcat nenea asta...
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

carutasul

presupun că cererea băncii ține de vreo lege privind spălarea banilor, că pe mine nu m-au întrebat niciodată... la sumele pe care le scot :) Nu îmi imaginez că își impune banca singură obligații din astea. Pe de altă parte, întămplarea vorbește despre calitatea oamenilor și pregătirea lor profesională, eu nu cred că ei au conștiința faptei, deși probabil semnează formularele de GDPR lunar sau cum se face instructajul la ei...
BTW, aceeași bancă îmi cerea mie contractele cu clienții, nefiind salariat, ca să se asigure că am un venit stabil (le-am cerut un card de credit). Mi-am dat seama că lor nu li se pare o enormitate să le arăt lor o copie după un contract între mine și un client. Le-am dat și eu cu sictir, dar, întru apărarea lor, și alte bănci au reacționat fix la fel, deci sunt o apă și un pământ.  Și încasez în conturile de la ei sume echivalente cu un salariu mărișor, de mulți  ani. Așa că mi-am dat seama că de fapt nu aveam nevoie de acel card și i-am lăsat în plata domnului. Nu ai cu cine...

cristi5

#12758
@frunzaverde si o banca suedeza, daca scoti 85k (si cred ca si daca transferi) te va intreba ce faci cu ei, din motive de legi anti-spalare de bani. Sunt reguli EU. Sigur, nu scoatem in fiecare zi 85k cash sa ne intalnim cu situatia...

La un raspuns ca al lui Goga (poate are zone cerebrale afectate de virus) trebuie probabil sunata politia sa-l intrebe ei mai in detaliu.

Fireste ca e impardonabil sa faci publice aceste raspunsuri, cu identitatea omului si cati bani are in cont.

Dar cred ca si "libertatea prost inteleasa" e o problema si aici mi se pare inpardonabil si ce face Goga, mai ales ca el castiga bani publici.

Mi-amintesc reactia colegilor din Romania cand ne uitam la cele 2 masini suedeze parcate una langa alta, cea din stanga avea nr cu MUE, cealalta cu PSD. Nu numai ca am putut confirma in 10 min pe net ca numerele de inmatriculare sunt reale, ca marca si culoarea autorurismelor corespund, dar am aflat si cine sunt proprietarii, in ce an sunt nascuti, unde locuiesc si cat castiga pe an. Cred ca si dupa GDPR se pot afla toate amanuntele astea.

Pe scurt, eu cred ca daca cineva lucreaza cu acte in regula, nu ar trebui sa aiba nimic de ascuns.

florin74

#12759
Este o directiva europeana care a intrat in vigoare in 2018 (impotriva spalarii banilor)- care vizeaza perosanele care tranzactioneaza peste 10.000 euro
Sunt obligate sa verifice si sa raporteze tranzactiiile peste 10.000 euro (Banci, firmele de jocuri de noroc, notari, avocati, consultanti fiscali, IFN-uri, agentii imobiliare)
Am vecina notar si mi-a confirmat.

https://www.economica.net/bancile-si-fintech-urile-pot-cere-justificare-pentru-felul-in-care-cheltui-banii-proprii-retrageri_179602.html

Ideea e ca tranzactiile cash mai mari de 10000 euro aprind beculete... De ce nu o faci prin ordin de plata?
Si acum imi aduc aminte cum am incerc sa il conving pe cel de la care am cumparat apartamentul in Bucuresti in 2003 sa ii platesc prin virament bancar, dar nu a vrut. Si a trebuit sa ma car cu geanta cu 80.000 lei atunci (echivalentul a 22.000 dolari atunci) prin jumate de Bucuresti.

dr4qul4

regulamentul european AML a fost transpus prin lege si la noi, la inceputul acestui an.
Nu doar bancile sunt obligate sa te intrebe ce faci cu banii. La orice tranzactie cash peste 2000 de euro TOATE firmele sunt obligate sa pastreze o evidenta (adica sa-ti ceara cnp-ul). Daca faci, in aceeasi zi, tranzactii care insumate ajung la peste 10.000 E, firma/banca este obligata sa te raporteze la autoritatea AML.
DAR nu ai voie sa publici datele persoanei!
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

carutasul

păi sunt două aspecte. Pe de o parte banca trebuia să îi spună foarte clar domnului Goga: conform legii nr... din... trebuie să specificați destinația sumei. Așa dl Goga nu mai putea înjura banca, ci eventual Parlamentul European ( nu mă îndoiesc că o face, doar e la CNAIR).
Al doilea aspect este că mândruțele de pe la ghișee - de orice sex, ca să nu discriminez :) - nu numai că nu au nici o idee despre datele personale ( în definitiv chestia asta e de bun simț, în afara legislației GDPR, nici acum 100 de ani nu ar fi fost normal)  dar nu sunt nici instruite, că dacă nu ai  bun simț să nu  faci asta măcar trebuie să știi că nu e voie. Presupunerea mea e că Geta de la bancă a share-uit cu Viorica, colegă de liceu și lucrătoare în confecții, și de acolo a devenit publică... ceva de genul ăsta...

Highlander

oricum ar fi, banca respectiva ar trebui amendata exemplar, cu suma maxima permisa legal, sa fie de invatatura tuturor, oricum respectul angajatilor bancilor pentru clienti tinde spre zero

TibiV

In concluzie:

- Legislatia europeana impune raportarea oricarei tranzactii CASH de peste 10.000 euro catre http://www.onpcsb.ro/ (Oficiul National de Prevenire si Combatere a Spalarii Banilor)
- Legislatia europeana interizce piublicarea sub orice forma a datelor oricarei persoane/client, indiferent ca este vorba de conturile lui Goga, Dragnea, sau Elon Musk (daca si-a facut vreun cont "privat" in Romania...  :lol: ).

Deci:
- banca sa ii plateasca clientului despagubiri masive
- dupa raportare, sunt alte institutii abilitate (si mai bine echipate) sa afle ce anume face clientul cu banii
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Eu l-as fi întrebat pe goga DE UNDE are banii, nu ce face cu ei. Dar na. Presupun ca se castiga bine la CNAIR la juridic. Licitații făcute în 3 luni, contestații în instanță câștigate în propoziție de 90%, contracte scrise, semnate și derulate exemplar fără rezilieri la 99%.

Deci da. E corect.

Apropo, eu am vrut să pun la ING o sumă de peste 10.000 RON cash, la ATM (aveam o plata mare de făcut iar banii veneau din familie), și nu m-a lăsat ATM-ul. Am sunat la banca, am zis de unde am banii și ce fac cu ei si abia după am putut alimenta contul. Asta ca idee.