News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

reed

#12630
Fiind discuțiile despre Pizzaroti pe topicul A1,m-am uitat pe site ul lor .Asta e A3-ul,l nostru,însă nu pot sa nu ignor fotografia cu atelajul.

In aceeasi nota site-ul Airfrance,asta este fotografia pentru Bucuresti.

Ce parere aveti?

gruiarew

"Noi le facem autostrăzi dar primitivii ăștia se plimbă ca acum 2000 de ani când a venit prima dată pe aici bunicul Traian"  :lol: :-[ :p
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

TVlad

Eu cred ca ambele fotografii sint reprezentative. Iar carutele trebuie privite cu mai multa ingaduinta; pe mine ma bucura cind mai vad cite una pentru ca sint convins ca intr-un viitor nu prea indepartat nu o sa le mai vedem. Insa sint sigur ca inapoierea nu va disparea odata cu ele.

alexandru_m

Sindromul romanului caruia ii pute tot loveste din nou. Cum poza aia de mai sus e reprezentativa pt Bucuresti, asa pot si eu spune ca imaginea mentala cu...afro-britanicii din Londra care se incalzeau la un foc facut intr-un tomberon este reprezentativa pt britanici, acelas argument si pt Paris sau Gent.

Pana nu vom scapa de mentalitatea asta paguboasa nici poveste sa mergem inainte.

Da, stiu, sunt multe de rezolvat in Romania dar uite ca suntem pe un forum care demostreaza ca avem capacitatea si resursele necesare in cadrul societatii sa avansam.

Si hai sa-ti mai spun o treaba interesanta: de ceva vreme lucrez in domeniul transporturior, mai exact transport marfa international. Si pe la sfarsit de Februarie am primit instiintare la firma unde lucrez de la o logistica din Germania cu care colaboram si care ne-au spus ca dupa ce si-au facut un fel de "bilant" printre transportatorii cu care lucreaza (indiferent de tara, deci si noi din Romania, si polonezi, si nemti, elvetieni, etc) firma unde lucrez si eu a iesit pe primul loc cu procentaj de 100% la tot. Mai pe romaneste in tot anul 2019 nu am avut nici o intarziere cu marfa, nici o avarie, nici o plangere, etc. Hai sa mai terminam cu pozitia ghiocel si sa intelegem o chestie foarte simpla: punem mana si muncim = avansam, stam si ne plangem pe la colturi = stagnam.

reed

@alexandru pe mine mă distrează chestia cu căruța,un fel de revenge asa..in PR ,însa ma deranjează imaginea Bucureștiului.Sincer,avem și bube avem și calități.Si eu lucrez in Germania și nu am fost vreodată insultat sau sa se facă referire la faptul că sunt Roman.Nu trebuie sa te oftici.E opinia lor,și da,e în măsura celor ce sunt capabili sa o schimbe .Drumuri bune!

alexandru_m

Nu de caruta ziceam, acolo e clara intentia pizza-boys.

Pe mine m-a scos din sarite replica colegului de mai sus.

Eh, din cate vad la nemti treaba e simpla si cred ca se aplica ce urmeaza sa spun pentru toti "auslanderii", nu doar pt romani: la primul contact lumea e circumspecta (nu isi tin mana pe buzunar sa nu le iei portofelul, dar nici nu isi povestesc viata cu tine), in timp se uita "ce hram porti", iar daca iti vezi de treaba si in general ordinea prioritarilor este munca => povesti, nu povesti => munca incep teutonii sa arate ca sunt si ei oameni si lasa jos scutul, ba chiar te trezesti ca te invita la o cafea cand e timp de stat.

TVlad

#12636
Ce pozitia ghiocelului, domnule? De unde reiese ca imi pute? Bucurestiul e o harababura arhitecturala si urbanistica; imi pare rau ca trebuie sa spun asta, ca bucurestean la a treia generatie dar asta e adevarul iar imaginea aceea e, intimplator, elocventa. De ce spun "intimplator"? Pentru ca la o privire mai atenta se disting in plan foarte indepartat ferestrele Casei Poporului. Eu cred ca asta au vrut sa puna drept ilustratie pentru capitala noastra dar la editare si montaj au decupat prost imaginea si au pastrat banda de jos. Prilej ca sa se umfle niste pipote pe forum... :)

gruiarew

Hai nu vă mai umflați în pene voi bucureștenii  :D că e harababură peste tot, nu doar la voi. Sibiul cu mașina îl traversezi într-o oră jumate sau într-o oră pe jos. S-a construit de nu încape autospeciala de la pompieri printre blocuri. Și asta în Sibiu, unde e miezul.

Și pentru neamț vei fi întotdeauna "auslander scheiße" cu atât mai mult dacă ești român. Chestie povestită direct subsemnatului de un coleg neamț, cu care mă înțelegeam foarte bine de altfel. Sunt doar educați, d-aia se poartă ok.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

voicul


alexandru_m

#12639
@TVlad: Tot bucurestean si tot la a treia generatie sunt si eu, diferenta fiind ca am parasit Bucurestiul acum 3 ani si regret alegerea cam 25 de secunde pe luna. Absolut ce ai pus si in postarea asta mai de la coada se aplica tuturor marilor orase. Cand un oras are sute de ani de existenta si milioane de locuitori nu are cum sa fie unitar arhitectonic. La unii exista PUZuri care se si respecta, in Bucuresti mai putin, suntem de acord. Dar Bucurestiul oricat de inghesuit, poluat si prost gestionat este nu se rezuma la 4 cotete ruginite de pe care cade tencuiala.


@gruiarew: "auslander scheiße" este pentru neamt tot ce nu vine din Germania. Inclusiv Franta si Austria (austriecii sunt niste tarani de la munte pentru germani).

Auslander nu inseamna roman sau est european, nu se uita in jos doar la noi. Nemtii inca au in cap versurile alea cu Uber Alles pe care le-au scos doar formal din imn. Ei sunt cei mai cei, rasa superioara. Nu mai spun asta in fata ca pe vremea AIA, au stilizat in "auslander scheiße". Adica nu mai sunt ei arieni, suntem toti ceilalti "scheiße".

Marius

#12640
Sambara seara in Europa, efectul corona:




reed

^^^ @alexandru_m
Eu nici nu sunt bucurestean macar,sunt botosanean,insa cred ca pentru site-ul Airfrance,capitala merita un pic mai mult.
Despre nemti poate aveti dreptate,nu m-am tras de sireturi cu nimeni,deci nu as putea sa imi fac inca o impresie.Cum ai zis si tu odata mi-a zis un client,probabil fiind rus la origine ca ar trebui sa invat rusa mai bine decat germana(asta apropo de situatia din cel de-al doilea razboi mondial).
@Tvlad, nu ne umflam pipotele nici unul pe aici,e o sectiune libera la comentarii si pareri,Pizzaroti pot sa puna si poze de la groapa de gunoi din Cluj daca vor,nu  e ceva reprezentativ ca si output la site-ul lor,cel putin nu pe partea de persoane fizice.

TibiV

Pun aici, ca nu avem topic de "moravuri si moralitate"...

Quote from: horatiu.cosma on May 03, 2020, 10:40:30 PM
^
:o :o :o
Care e problema cu 2016? Există legi și din 1990. Trebuie să fie în vigoare doar alea mai noi sau ce nu e bine, că nu înțeleg?

Mai oameni buni, legile cele mai vechi sunt cele mai bune...
Plecand de la faptul ca toata societatea occidentala (deh, bag si Romania in lumea asta...) este construita pe 10 legi simple: au peste 2000 de ani vechime, si se numesc "Cele 10 porunci"... (numerotarea lor mai difera la catolici/protestanti/ortodocsi, dar tot alea sunt!)

O lege care trebuie "actualizata" din 10 in 10 ani este clar ca fost gresita/incompleta de la bun inceput...

Argumentul cu "societatea evolueaza" este usor... Hmmm... exagerat.
Este adevarat, sunt legi care "expira" in mod natural. Am citit undeva ca UKGBNI (Marea Britanie) a abolit abia in secolul trecut (sec. XX) legea care impunea arderea pe rug a celor care prezic vremea... Cu legea aia, nu ar mai fi debarcat in Normandia, caci toti meteorologii ar fi trebuit sa fie "prajiti"...

Bine, aici este o intreaga discutie...
Legea de baza este una, modul de punere in aplicare este alta...
Poate ca noi incercam sa punem in lege "mult prea multe detalii". Legea ar trebui sa fie doar "cadrul", detaliile sa fie in acte secundare... (Zic si eu...)

Basca, la noi legile sunt lungi si complicate... Mai repede citesti o "romance novell" decat o lege...

Gata.
Am vrut doar sa subliniez ca o lege veche nu este neaparat proasta.
De multe ori, dimpotriva...

PS
Ca veni voirba de legi vechi...
Legea lui Caragea Voda impotriva violatorilor ar trebui sa fie inca in vigoare...  ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Nu e neaparat doar aici, ca peste tot e cam la fel, dar cand vezi diferentele de la incepere licitatie - semanare - finalizare ...

Pui 4 - 5 ani doar ca sa se semeneze niste contracte si dupa inca 1 an PT + 2 - 3 - 4 ani executie, asta daca nu dau faliment sau nu gasesc stalpi LEA, gropi de gunoi, lilieci, ursi si diverse castre romane.
Desigur ca exista niste timpi necesari pentru fiecare parte, dar fara 6 - 7 ani nu are cum sa se faca nimic in RO.

In general batem spre 10 ani si sectiunea de autostrada nou, asta doar pentru ca vorbeau parlamentarii de 20 de ani de acel proiect!

pest1969

Nu cred ca e vorba doar de lene si incompetenta. E si decizie politica. Si motivatia principala e data de ratiuni bugetare. Romania pur si simplu nu poate sustine cate proiecte ne-am dori noi.
Or sa spuna unii ca sunt fonduri UE la discretie sau nefolosite. Sa nu uitam de partea de cofinantare si mai ales sa nu uitam ca inainte de a deconta banii de la UE trebuie sa-i platesti mai intai din propriul buget.
Parerea mea e ca acestor comisii le vine ordin de sus sa o lase mai moale cu unele proiecte.