News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

reed

nici nu stiu unde sa pun asta,e vorba de cel mai mare baraj din Africa construit de Salini
https://en.wikipedia.org/wiki/Grand_Ethiopian_Renaissance_Dam



prd.marius

^On 31 March 2011, a day after the project was made public, a US$4.8 billion contract was awarded without competitive bidding to Salini Costruttori (de pe wikipedia)

JohannDB

Bornele se montează numai pe partea dreapta tehnică a unui drum, excepție fac autostrăzile unde bornele sunt amplasate pe mijloc, între sensurile de mers.
   Șiii DA...Și NU !! 
   Pe A1 Pitești (intrare Bascov km 120) și București (ieșire km 12, "Hornbach") amplasarea este amalgamată....
   La început la Bascov la km 120 indictorul kilometric este pe margine (stânga și dreapta)  și continuă așa cel puțin până la km 116 la ieșirea spre Pitești/Câmpulung Muscel/DN73 ca apoi să treacă "pe mijloc", borna km 96...95 fiind deja pe miloc....



......KM 95, bornă pe  mijloc...



.......KM 116 ieșirea de Pitești/Câmpulung Muscel/DN73, bornă pe margine (atât stânga cât și dreapta; pe fiecare sens)....



......Km 120 intrare la Bascov pe margine, pe ambele sensuri......



......KM 12 ieșirea în DNCB la mizeria de girație de la Hornbach, bornă pe mijloc.....


Powered by API/PUM imgur uploader

gruiarew

No, dacă alea îs considerate borne, fie. Doar că nu prea bate cu descrierea din text. A1 în Ardeal le are doar pe dreapta.

În fine prea multă teorie pentru o bornă.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

ivladbogdan

Borna borna  :D nici eu nu am vazut pe A, doar acele tablite cu km, pe partea dreapta.

Europiu

Vorbesc acum ca să mă aflu în treabă: că unii dintre noi o mai dau în bară cu ortografia și gramatica (limbii materne!) mai e de trecut cu vederea. Nu o să fiu eu primul care ridică piatra, mai fac și eu greșeli...

Dar e o chestie la care fac urticarie pentru că la fiecare a cincea postare (în medie) o întâlnesc la cei rămași acasă: încetățenirea expresiei "ceva de genul" în loc de "ceva de genul ăsta/acesta" sună ca naiba... Știu că voi îi sunteți expuși permanent, dar e efectiv scârțâitor pe creier. La urma urmei, sunt doar două-trei silabe în plus...
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

dragos76

Prescurtarea e și mai mare, nu e nici măcar "ceva de genul", ci numai "gen". :(

Harry

Cand miltienii se uita prea mult la clipuri din USA. 4 hoti de fier vechi descarcau niste fier in Medeea, a trecut masina de politie, hotii s-au suit in masina lor ca sa fuga. In jur de 20 de masini de politie au plecat in urmarie, 2 dintre ele s-au ciocnit una de alta  :lol:


Hercule

Imi place tare mult cand sunt postate imagini din zona lot A1 pentru ca intr-un colt de fotografie se mai vad crestele montane. Creste de care mi-e tare dor si de care din pacate stam departe deocamdata.

Mi-am permis sa preiau poza lui adiarc de pe topicul A1 pe care m-am jucat sa marchez varfurile peste 2500m altitudine. Zona prinsa in poza are 15 km intre varfurile Arpasu Mare si Suru.

Deșteaptă-te române!

Ionut

Mda. PiSi va fi poezie. Daca o apucam...

pasadia

Eh, poza asta e făcută de undeva dintre Arpașu și Ucea, deci poezia reală va fi A13, Sibiu - Făgăraș.

Bine, pe de altă parte Hercule ar fi trebuit să aprecieze și putinele poze puse de mine de pe ciotul Râșnov - Cristian. Nu de alta dar de fiecare data am avut grija sa merg in zile senine și să prind Bucegii sau Craiul în fundal. ;)

Ionut

A13 sigur n-o apucăm. :lol:

oc7avian

Mă gândesc că poate e o oportunitate pentru membri să pună întrebări bune:

https://monitorizari.hotnews.ro/stiri-infrastructura_articole-23941155-interviu-online-director-cnair-mariana-ionita.htm

QuoteÎn ce stadiul sunt autostrăzile în lucru? Ce loturi se deschid în acest an? În ce fază sunt proiectele pentru Moldova? Mariana Ioniță, directorul Companiei de Autostrăzi, invitată online #deladistanță, miercuri, 29 aprilie, ora 11.00

Câți kilometri noi de autostradă vor fi deschiși în 2020 în România? Care este stadiul șantierelor în contextul pandemiei COVID-19? În ce fază este autostrada Unirii? Vom vedea o autostradă (A7) sau un Drum Expres (DX5) pe relația Nord-Sud în Moldova? Ce autostrăzi noi vor fi începute anul acesta? La aceste întrebări, și altele, va răspunde directorul Companiei de Autostrăzi (CNAIR), Mariana Ioniță, invitată miercuri, 29 aprilie, ora 11.00, la un interviu online #deladistanță.

Puteți adresa întrebări legate de tema întâlnirii on-line folosind formularul de comentarii de la sfârșitul articolului.
Vor fi acceptate doar comentariile și întrebările care respectă tema întâlnirii și care conțin un limbaj decent.

Hercule

@pasadia: apreciez, cum sa nu. Si ca sa nu fie cu suparare, aceasi joaca cu poza ta de la pagina 112.

Original:


Cateva explicatii: vf Omu nu se vede, e prins in nori, idem releul de pe Costila, in cerc Padina Crucii. (click pe poza)


Profit de ocazie ca sa rog cei ce pozeaza infrastuctura sa nu treaca cu vederea peisajul inconjurator si sa ne bucure cu cateva poze bonus cu natura din jurul asfaltului si betoanelor. :)
Deșteaptă-te române!

Io

^ Hercule, felicitari!  :cheers:
Esti printre putinii pe care i-am citit sau i-am auzit pronuntind corect numele virfului aluia! Oamenii, numele corect e Vanatarea/Vinatarea lui Buteanu (din cauza ca se vede vinat din Tara Fagarasului si asa l-au numit localnicii) si nu Vanatoarea/Vinatoarea, nume stupid aparut in citeva ghiduri turistice cindva in anii 70 si care tinde sa se incetateneasca.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.