News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

user201

Un Paște fericit tuturor!

TibiV

Frumos...

Oua vopsite ECO, cu coji de ceapa...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

user201

@TibiV Da, și ca model pe ouă folosite "buruieni".  :lol: :lol:

kumar

Paste linistit si multa sanatate tuturor!

TibiV

@user201

Cand eram tanar, am imbracat sute, poate mii de oua in "ierburi".
Cam din noiembrie-decembrie, mama punea deoparte cojile de ceapa si... ciorapii de dama rupti, special pentru "ambalat" oua de Paste cu frunze - de la patrunjel, la toate plantele din ghivecele cu flori din casa...
Ce vremuri...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

JohannDB

   TibiV ""......special pentru "ambalat" oua de Paste cu frunze - de la patrunjel, la toate plantele din ghivecele cu flori din casa... Ce vremuri...""
  Așa este, ce vremuri; aveam și părinți și parcă era un alt "spirit" al sărbătorii, ceva mai intens lăuntric, care nu știu de ce, dar parcă a degenerat, a devenit superficial, prea comercial; mi s-o fi părând mie ?? Dulci aminntiri !!

O Sărbătoare cu lumină și liniște-n suflet  !! De Sfintele Paști, multă sănătate tuturor, cu spirit liber și drept !!






Powered by API/PUM imgur uploader
    Pentru voi, din creația soției mele.......

kitsune

După Paște, copil fiind, făceam figurine de lut și le "îmbrăcam" cu cojile colorate de ou. Apoi le îngropam. Un ritual pre-creștin, de prin zona paparudelor, figurinele se numeau "caloieni" sau "scaloieni", e tare mult de atunci. Mai știe cineva de asta?
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

tom_sawyer

^ Da, Caloian imi povestea bunica-mea ca faceau cand erau copii, prin anii '40-'50, intr-un sat din Baragan.

kitsune

Într-adevăr în Bărăgan, mai precis la Făcăieni eram atunci.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

gruiarew

Întreb o prostie, ați văzut careva borne pe autostradă? Că eu n-am văzut decât tăblițe cu km:

QuoteCompania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere
3 hrs ·

Le vedem pe marginea drumului, de multe ori ne uitam la ele să vedem cât mai avem până ajungem sau pe unde suntem, dar câți dintre noi cunosc toate informațiile pe care le oferă o bornă?
Ne-am decis astăzi să vă spunem "Povestea Bornei".

Bornele kilometrice sunt o parte importantă a sistemului rutier.
O bornă kilometrică ne oferă informații care ne pot ajuta în foarte multe cazuri.
Iată cateva dintre ele:
📍Culoarea unei borne ne spune pe ce tip de drum suntem,
🟢Autostradă,
🔴Drum național,
🔵Drum județean,
🟡Drum comunal.

▶️ Localitatea în care ne aflăm, distanța până la cea mai apropiată localitate în care urmează să ajungem sau până la o localitate mai importantă, ca și mărime.
Aceste informații le găsim pe fața/spatele bornei.

▶️ Indicativul drumului care este scris pe laterala bornei, pe partea cu drumul.

▶️ Poziția kilometrică unde este amplasată borna, acesta se gaseste pe vârful bornei scris cu alb și este un "kilometru" tehnic, reprezintă distanța de la începutul acelui sector de drum până la locul unde este amplasată borna.
Bornele se montează numai pe partea dreapta tehnică a unui drum, excepție fac autostrăzile unde bornele sunt amplasate pe mijloc, între sensurile de mers.
Pe lângă bornele kilometrice mai sunt amplasate și bornele hectometrice din 100 în 100 de metri.
De multe ori bornele sunt deteriorate, intenționat sau accidental, de aceea drumarii fac permanent lucrări specifice de reparații ale acestora.
Dacă vi se pare interesantă "povestea bornei", dați un share să o cunoască cât mai mulți prieteni.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

TibiV

Exista.
Am cateva fotografiate de mine, dar search-uil pe forum merge tare prost.
Asa ca iti pun cateva luate de pe StreetView/GM, pe DN68A Margina-Holdea...
Quote from: TibiV on March 28, 2019, 12:44:47 PM
DN68A, km39 - km54
Km38+900 este in stanga (vestul) parcarii care se vede si din satelit.


In 2012...

... si in 2018


Borna km 54 exista in 2012...

Dar acum nu mai exista din motive evidente (nu a fost reamplasata dupa efectuarea relocarii), dar pozitia este destul de clara - cam la mijlocul actualului viaduct.

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

gruiarew

Alea le știu pe de rost fiecare unde e. Eu întrebam de borne pe autostradă. Eu n-am văzut d-alea cu capul verde, cum zice în articol.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

TibiV

Scuze...  :-[
Credeam ca ai intrebat la modul general.

Da, din alea verzi nu am vazut pe nici o autostrada...
(Pe de alta parte, unde sa le puna? Dincolo de parapetele de langa banda de urgenta? Ar fi imposibil de vazut...)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

gruiarew

În articol scrie că-s pe mijloc, între benzi. N-ai citit nimic din ce-am scris   :p :lol: :p
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis