News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

FRS


Harry

@Kitsune scoaterea cronometrelor a fost o mare tampeni. cat despre intersectia aia , acolo trebuie facut un pasaj rutier tip cloverleaf

kitsune

Că trebuie un pasaj am spus-o demult și o spun și acum. Acolo, la butelii, în multe locuri. Dar cine e responsabil cu traficul în Constanța nu știe decât atât: sens unic, giratoriu, semafor în 2 timpi cu conflict de trafic. Punct.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

prd.marius

Salut,
am facut de curand sesizare la primaria din orasul in care locuiesc, legat de o masina abandonata.
Raspunsul primit e urmatorul. "Vă reamintim că, în conformitate cu prevederile Legii 421/2002 cu modificările și completările ulterioare un autovehicul este considerat abandonat dacă se se află pe domeniul public sau privat al statului ori al unităților administrativ-teritoriale de cel puțin un an"
Am citit Legea 421/2002, si acolo pare ca totul sta in mana "agentului constatator".
Mentionez ca masina in cauza a primit somatie din partea politiei locale.
Intrebarea mea catre voi, poate ma poate lamuri cineva.
In cat timp se ridica masina dupa primirea somatiei? Sau si termenul asta e tot la latitudinea agentului constatator?

gruiarew

În 5 zile trebuie să facă proprietarul ceva cu ea. Depinde foarte mult de cine și unde ești și de cum arată epava. De obicei se mișcă repede dacă e o ruginitură cu semne vădite de abandon.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

kitsune

#12530
În Constanța se lipește un anunț pe mașină, parcă termenul era de 15 zile. Dar am văzut ridicate mai repede. Am reclamat eu o epavă care bloca strada și cam în 7 zile de la reclamație au luat-o.
Un vecin avea un R16 cam jaf (dar funcțional), l-au săltat de pe locul de parcare plătit (am verificat la primărie). Probabil că nu avea bani să scape de ea.
Altă dată era un Nubira pe Flămânda, fără roți, se scărpina agentul în cap și nu știa cum să o ia de acolo, mi-a spus că nu o poate urca pe platformă. Aia a stat o lună acolo cu afișul în geam. A, am o poză pe undeva.

(GPS)



Și R16. Mi-a părut rău de mașina aia, o văzusem mergând. N-a vrut moșul să o vândă, neam.





Powered by API/PUM imgur uploader
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

prd.marius

^Eu locuiesc in Cluj Napoca. Si masina despre care vorbesc e o Solenza uitata pe un loc de parcare, platit la primarie, de vreo cativa ani.
Au crescut deja arbusti pe langa ea. La lipsa locurilor de parcare din Cluj, ma mir ca nu s-a luat nicio masura pana acum.

I-au pus somatia in parbriz cam acum vreo 20 de zile. Dar deocamdata nimic. Somatia din parbriz a si disparut a doua zi dupa ce a fost pusa.

gruiarew

@prd.marius atunci trebuie doar să mai insiști

@kitsune păcat, mare păcat de piesa de muzeu din poza ta. Dar când omul e retardat, n-ai ce face. Precis ajunge la fier.
Am fost în Sebeș la un Remat pentru niște piese de trabant. Am dat de o Dacie din '74 impecabilă, nu avea pic de rugină și nici "lucrată" prea mult nu era. Unii se chinuie să țină în viață niște junghiuri alții le dau la fier pe nimic.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

kitsune

R16 e fier vechi de vreun an. Dar se găsesc pe afară, bine întreținute, la prețuri ok.
Uite un R8 sau un R16, că vorbeam de ele.
Eu am adus un Ford Probe unui prieten, am venit pe roți din Olanda cu el, 2500 km. Fără probleme.
Tânjesc și eu la un Type 2.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

dragos76

@prd.marius e un abuz al agentului constatator. Legea 421 (https://lege5.ro/Gratuit/gm4donbu/legea-nr-421-2002-privind-regimul-juridic-al-vehiculelor-fara-stapan-sau-abandonate-pe-terenuri-apartinand-domeniului-public-sau-privat-al-statului-ori-al-unitatilor-administrativ-teritoriale) zice clar:

"Art 2b) vehicul abandonat - vehiculul de orice categorie, aflat pe domeniul public sau privat al statului ori al unităților administrativ-teritoriale de cel puțin un an, al cărui proprietar sau deținător legal este cunoscut, însă există indicii temeinice, determinate de starea improprie circulației acestuia pe drumurile publice, din care rezultă intenția neechivocă a proprietarului sau a deținătorului legal de a renunța la exercitarea drepturilor sale asupra vehiculului.

Art 4:
(1) În termen de 30 de zile de la întocmirea procesului-verbal de constatare organele de poliție efectuează cercetări pentru identificarea proprietarului sau, după caz, a deținătorului legal al vehiculului.
(2) Pe baza rezultatului cercetărilor efectuate de agentul constatator primarul emite, la propunerea agentului constatator care a încheiat procesul-verbal de constatare, potrivit art. 3, o dispoziție prin care declară vehiculul ca fiind fără stăpân sau abandonat."

Agentul trebuie să facă investigația respectivă, inclusiv să ia o declarație de la tine, la o adică, în care poți declara că mașina e acolo de x ani. Plus să vadă poze cu acea vegetație, care clar nu crește în 10 zile. Și apoi cu somația lui pește pe care proprietarul poate a folosit-o la alte nevoi (fiziologice sau nu), PL poate să ridice mașina dacă proprietarul nu o ia.
Ce e și mai dubios e că e parcată zici tu pe loc de parcare a primăriei. Care ăla nu se poate da decât cu un ITP/RCA valabil, anual....

cristi5

Pfai cum arara R16-le din Olanda! Ce minune!

Stiti ca R16 are ampatament diferit in dreapta si in stanga? Are suspensie cu bare de torsiune si cred ca-s transversale, asa ca au decalat rotile un pic.

Harry

^^Undeva  pe justitiei era o curte foarte ascunsa si inauntru erau vreo 5 sau 6 masini rusesti de prin anii 50-60 ruginite rau de tot. Mai vazusem o dacie sport din aia in 2 usi in spate la hotel Traian. (Constanta)

------------------------------

In alta ordine de idei ca sa imi mai omor timpul cat timp e in vigoare "arestul asta la domiciliu" , ma joc Cities Skylines si reproduc aproape 1:1 (harta e mult mai plata decat e orasul in realitate dar nu exista inca un heightmap de calitate disponibil asa ca totul e facut manual) orasul Constanta (Mamaia, zona de nord, centrala si de vest si putin din sud - atat a incaput) asa cum era in anul 1940. E cam 35% gata.  8)

1 unitate in joc = 8 m in realitate asa ca in mare strazile au lungimea reala


prd.marius

#12537
^^
Mersi de informatii, dragos76!
Daca de abia(acum vreo 3 sapt) i s-a pus in geam somatia, asta inseamna ca acum a fost constatat faptul ca este abandonata?
Sau asta inseamna ca ar mai trebui sa treaca o saptamana si sa ma astept sa o ridice?

kitsune

Să știi @Harry că și eu mă gândeam să modelez Constanţa (actuală) în Cities Skyline, pentru trafic (sunt mod-uri care ajută). Dar e mult de muncă. Nu știu, există posibilitatea de coop?
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Harry

Nu exista coop sau multiplayer. am atatea moduri incat e imposibil si sa o urc pe workshop.