News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

kitsune

#12465
@frunzaverde știu, văzusem, da' nu m-am putut abține să nu mă încadrez în stereotip, ăla care zice despre noi că bem rom, avem cârlig la mână și petic pe ochi și frecventăm felinarele roșii pe unde ajungem. Nu că n-ar fi adevărate prima și ultima... O:-)

@gruiarew un telefon cu acces la net sau cu memorie bună, Google Translate app (există și altele, nu fac reclamă, am încercat mai multe, ăsta merge sigur), pe undeva prin setări ai opțiunea de a descărca pachete de limbi pentru off-line. Și apoi folosești camera foto pentru o traducere aproape corectă. Trebuie un text mai clar, cu litere printate (nu scris de mână) și trebuie găsită poziția corectă a telefonului prin mai multe încercări. Rezultatul e hilar uneori, dar îți poate da o idee despre ce e vorba în text.
Logic trebuie și un pospai de cunoaștere a limbii, dar nu e obligatoriu. Eu folosesc pentru chineză, arabă, coreeană, rusă și japoneză (mai mult prima), de multe ori am de semnat acte netraduse prin porturi (ei zic că-s pentru vamă, autorități, etc. dar nu strică să mă asigur).

Ex:








Powered by API/PUM imgur uploader

Te contrazic la faza cu înjurăturile, nu există în lume înjurături mai colorate și mai expresive ca ale noastre. N-am găsit o nație capabilă să includă în aceeași frază o înșiruire de sfinți, obiecte religioase, părți anatomice și relații de rudenie, toate asezonate cu niște acte sexuale dubioase rău.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Earthchild



Quote from: gruiarew on January 24, 2020, 11:44:27 PM
și acum au mai plecat niște bolunzi cu un Duster la Oymyakon.

Attila și Kinga, sunt de milioane, aici este episodul in care au ajuns în Oymyakon:

"The king of Pole" in costum de șaman, min.21.20

Io

#12467
^ Kitsune, ca (probabil) cel mai slab "injurator" (daca exista cuvintul asta) din SE-Europei si imprejurimi am pus si eu intrebari in materie colegilor din alte etnii de prin zona. Zice ca ungurii ar avea niste "savori" aparte in materie, greu de priceput pentru altii. Ca in maghiara pina si "f...-i saptele lui opt" suna misto si e haios. Bon, daca dai de-un sirb, ala o s-o traga pe-a lui. Rusul probabil ca va face la fel. Sa fim noi sanatosi cu incomprehensibilele astea  :lol:
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

Harry


Europiu

Apropos de înjurături: am văzut prin 1998 "Balanța" cu titraj german. E o scena in care un tip emite o înjurătură de genul celei pomenite de kitsune, efectiv 15 secunde de film. Traducerea a fost scurtă și la obiect: "Scheisse!"
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).


voicul

Nu mai poti sa zici nimic de rau de sfantul CNAIR si sfanta duamna ca iei rapid in scurt si fara dubiu un "-".

Cristi N

Cam asta se intampla cand se intalneste un sofer care se crede mai destept decat majoritatea cu un sofer de duba putin mai coleric.

Descrierea pe scurt: Duba vs Mercedes si neasigurare la schimbarea directiei de mers inainte de refugiul statiei de tramvai: Link

gruiarew

S-a mutat vatmanul pe dubă? 😀
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

alin2pas

Corect! Două luni de gândire pentru șoferul de Mercedes. Înțeleg să lași să treacă pe unul care a greșit sau pe unul care așteaptă de prea mult timp la intersecție și nu are prioritate, dar pentru cei care consideră că ei sunt stăpânii șoselelor nu pot avea compasiune.

voicul

Eu cred ca si soferul de duba ar trebui sa se mai gandeasca fara permis ceva timp, tinand cont ca se vede ca a accelerat.

De asemenea stau sa ma intreb ce rol are banda intrerupta dintre carosabil si linia de tramvai?

danutzu_1069

^Vezi ca acolo unde s-a produs impactul, deja era banda continua....
Iar soferul de pe duba, nu ai de ce sa il acuzi ca a accelerat... Avea liber in fata asa ca avea tot dreptul sa se grabeasca.
Nu scrie nicaieri in regulament ca esti obligat sa nu accelerezi and ai liber in fata...
Ca se baga un cretin in fata ta...asta este treaba lui...

gruiarew

Îi clar că l-a lovit cu intenție. Dar mai vreo 2-3 ca ăsta și să vezi că nu se mai bagă nimeni aiurea că "poate vine unul si mă pălește". N-am pățit până acum niciodată, dar absolut niciodată să stau la coadă și să nu se găsească unul al cărui timp să nu fie mai prețios ca al muritorilor de rând și să nu se bage în față cumva, măcar un metru.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

cristi5

#12478
Chestia cu â a fost pur politica pt a arata latinitatea poporului. Intai in numele tarii, apoi in toate cuvintele dar nu la inceput si la sfarsit ca era prea de tot, acolo sigur nu vin din a. Alea din mijloc, cum s-a spus, vin din a latin doar rar, sub jumatate, noi le scriem pe toate ca ar fi prea complicat altfel. Mai usor sa ne credem si mai latini decat suntem.

Si stai asa, cu ce ne-o ajutat latinitatea? Ca ne descurcam mai bine in Italia sa avem grija de batranii lor?

Am facut mai multe autostrazi ca suntem latini? :lol: Tulai doamne, oare cate faceam daca nu eram latini???

Apropo, daca zic "ne-o ajutat" ii mai latin decat "ne-a ajutat". Graiul din satul meu ii cel mai latin, va zic sigur :) Se zice si fărină, nu făină. "Ai" (aglio) nu usturoi, etc.

Va bene...

Ii greu cu diacritice pe cele mai multe tastaturi, si uite ce bine mere fara. Dar si fara diacritice tot se vede cand cineva nu stie regula cu â si î

Da, suparator cand cineva nu stie sa puna cratima. Ce sa faci, n-am facut toti gramatica de alta data... Ii logic matematic unde vine cratima. Poate se democratizeaza si la noi limba si desfiintam cratima aia.

cristi5

#12479
Pe nenea asta l-o pus vreun coleg pe forum?

http://www.ziare.com/stiri/eveniment/cum-s-a-ratacit-un-scotian-in-romania-a-setat-gps-ul-pentru-drumul-cel-mai-scurt-spre-chisinau-1594989

Probabil (?) s-o dat jos de pe A1 la Margina, apoi o pus GPSul "pe drumul cel mai scurt" spre Republica Moldova. Cum-necum,  o ajuns la Poienita Tomii, jud Hunedoara unde o bagat cateva ore de frig in masina pana o venit salvatorii. Autostrada era la 10km de el in vreo 3 directii... Mor oamenii inzapeziti cu autostrada langa ei.

https://goo.gl/maps/yHqGAtG5mEHyTbYG7