News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

kitsune

Sh*t, ai pus-o a treișpea, d-aia nu o respectă nimeni  :lol:
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

dragos76


gruiarew

Asta-i din seria de ce-i șaptele tăiat?  :lol: :o :-[
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

frunzaverde

Ce-i saptele taiat? N-o stiu, si Google nu ma ajuta...
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

gruiarew

Zicea că din cauză că-i regula 13 n-o respectă nimeni. Despre partea cu 7-le tăiat: Când a ieșit Moise cu tablele au strigat toți "taie 7!" Cică d-aia are minusul ăla pe mijloc (cel puțin în scrierea de mână).

'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

TibiV

#12440
https://ro.wikipedia.org/wiki/Cele_zece_porunci

Porunca 7 la evrei si ortodocsi este sa NU preacurvesti.
La catolici este sa NU FURI.

Oricum ar fi, este clar ca porunca a saptea merita sa fie taiata...  :lol:

@kitsune,
limba romana a fost invadata si de barbarisme, in special prin "englezisme"

In limba romana, oamenii pot fi hotarati, NU determinati.
Un corp solid are dimensiuni determinate, pozitia unui obiect in spatiu poate fi determinata.
Un cerc este determinat de 3 puncte, o dreapta este determinata de doua puncte.

Un om il poate determina pe altul sa faca ceva.

Dar un sportiv este hotarat sa duca cursa pana la capat....
(Este adevarat, amenintarea antrenorului ca altfel il da afara din echipa il poate determina sa termine cursa. Dar la fel de bine el poate hotari sa renunte...)

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

grx

#12441
^^

Da... La biserica, preotul citea poruncile. Cind a ajuns la 7, enoriasii au inceput sa strige "Taie 7, taie 7!" Se de atunci se scrie 7-le taiat :)

dan tm

@kitsune

cunosc prevederile referitoare la grafia limbii romane, insa scriu asa cum am invatat la scoala. Pe vremea aceea noi nu respingeam cartile care erau scise cu â.
In liceu am avut o profesoara care era impotriva acestei schimbari.
Am avut discutii lungi cu profesoara care ne-a explicat multe  aspecte interesante privind aparitia unor sunete in limba romana, precum si introducerea grafiei pentru sunetul î. De exemplu azi nu mai scriem vênt sau fôntana ca sa aratam provenienta din franceza.

Cred ca revenirea la â  a fost o traire a batrinilor din Academie. Parerile despre î și â au fost si sint impartite.

gruiarew

Astea-s detalii Dane. Dar la modul cum se scrie, și nu doar pe aici, chiar te doare capul. Rar care vezi că scrie cu ăâșț chiar și în acte oficiale. E chiar simplu să-ți setezi tastatura pe varianta de programatori și ai și caracterele alea fără să-ți modifice nimic altceva. Am văzut înclusiv scris Rominia. Cuvânt care nu s-a scris niciodată cu î...
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis


gruiarew

România nu s-a scris niciodată Romînia.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

tom_sawyer

#12446
Nu la asta ma refeream, dar s-a scris cu î inainte de 1965, Republica Populară Romînă. Mai precis intre 1953 si 1965. Vezi al doilea link de mai sus, punctele 9 si 10.

Io

Cind s-a pus problema primei modificari a grafiei lingvistii au fost in majoritate impotriva, politicul insa a impus-o si-am ajuns azi la ce se vede, condeie mari care folosesc grafia veche si in cartile lor si in presa. Asta spune cite ceva despre noima masurii asteia dar nu e locul aici de bombanit la adresa Academiei Romane, avem alte institutii pe cap  :D
Uzul grafiei vechi e insa in minoritate intre romani si probabil ca va disparea pe masura disparitiei fizice a celor care o folosesc.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

dragos76

Problema nu e deloc că se scrie cu î sau cu â. Problema cea mai gravă e că nu se folosește cratima (sau se folosește unde și cum nu trebuie), problema e la dezacorduri și cum zicea kitsune la "metrii" etc. Și da, în o măsură mai mică și la folosirea diacriticelor...

carutasul

metrii sunt uneori corecți :)