News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

pelan87

Am urmarit materialul de pe Digi24, nu comentez prea mult declaratiile ministrului, adica a zis omul ca sunt bani, iar in caz ca nu sunt ne imprumutam, fara probleme, totul e bine, totul se rezolva, ce mai e de spus? Sa dormim linistiti, MT vegheaza pt noi.

Insa as vrea sa ma declar neplacut surprins de amatorismul incredibil (nu ma asteptam la asta din partea Digi24) al celui care a realizat reprezentarea grafica pentru segmentele de autostrada pe harta. Ar trebui sa trimitem la redactia Digi24 link-ul cu harta proiectelor de infrastructura, macar sa nu se mai faca de ras pe viitor. Poate pentru omul de rand nu are nicio relevanta cum arata traseul desenat la TV, dar totusi asta arata cat interes isi dau jurnalistii si cat de "mult" se documenteaza pe subiectul infrastructura.

Hai sa radem putin de graficianul de la Digi24, iata cum arata traseele urmatoarelor loturi de autostrada:

A3: Rasnov - Cristian: Asta se doreste a fi noua autostrada urbana suspendata a lui Oprescu, leaga centrul Rasnovului de centrul Cristianului... sau nu va fi suspendata, ci ingropata (definitiv)?)



A3: Biharia - Bors: Pai atunci Biharia - Bors sa fie, fix asa!



A7: VO Bacau: Asta e de departe cea mai tare! Bai frate, se vede cu ochiul liber traseul din satelit, chiar in captura facuta de ei... incredibil!

TibiV

yetiman,
+1

Imi place foarte mult cand cineva nu se multumeste cu textul link-ului, ci investeste un pic de timp sa vada CE SPUNE DE FAPT link-ul ala...

(Cam) OFF-TOPIC, dar NU off-forum...

Am mai spus-o, nu voi mai deschide niciodata link-uri "chioare", aruncate "la plezneala".
Am vazut un titlu, suna misto, dar nu am timp sa il citesc... Dar il arunc pe forum, sa vada colegii ce interesat/preocupat sunt de subiect...

Daca un articol contine macar 3 fraze inteligente, eu le pun pe alea in QUOTE.
Daca nu are nici macar 3 fraze inteligente, la ce mama naibii?!?!... Si de ce sa ii mai pun si pe altii sa piarda timpul?!....

Ca regula generala, in 60-70% dintre articolele publicate de presa din Romania, titlul NU are nici o legatura cu continutul.
Chiar daca reporterul/redactorul incearca sa fie corect/obiectiv, intotdeauna se gaseste un sef care sa decida ca un titlu "mai bombastic" va "vinde" stirea mai bine...

(Si) din acest punct de vedere, AlinC este unul dintre jurnalistii care merita toata admiratia...

LE

Ionut,
probabil postarea este mai degraba de parcare.
Dar stii la fel de bine ca si mine ca nu am exagerat cu nimic.
TITLURI groase, continut sfrijit....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Quote from: pelan87 on January 09, 2020, 05:07:00 PM
De asta avem nevoie in prima faza (nu doar pt A8, ci pt orice proiect de infrastructura): de o abordare realista a situatiei, o analiza amanuntita si o coordonare la nivel inter-ministerial.


Iarta-ma, nu rad de tine...
Intreaba-i pe colegii horatiu.cosma si cutter cum este cu "coordonarea la nivel inter-ministerial"....
Trebuie sa le multumim LOR ca exista nodul Holdea (si altor colegi care au pus umarul la acest proiect (nodul Holdea) care parea la vremea aia (2015) doar ceva de genul "hai sa vorbim discutii"....

Nu uitati ca daca avem un LD3 (aproape) functional, asta li se datoreaza celor doi colegi ai nostri, care la vremea respectiva au stat cu picioarele in ligheane cu apa fierbinte si cu pungi de gheata la cap...

Anyway...
Este absolut ANORMAL sa fie nevoie de presiuni enorme din afara sistemului, pentru ca sistemul sa isi faca treaba pentru care ESTE PLATIT...

Nodul Holdea ar fi trebuit sa fie initiativa CxxxR, atunci cand s-au prins ca trebuie tunele, si ca acele tunele NU vor exista in urmatorii 10-20 de ani!

La fel cum modernizarea DN68A (largire, consolidare terasament, ect, etc) ar fi trebuit sa inceapa a fi facute NU dupa ce a fost gata A1 pana la Holdea, ci cu cel putin 1 an INAINTE de a gatui o autostrada pe 15 km de DN de mana a doua....
Daca traiam in Imperiul Soarelui Rasare,  toti mizerbailii astia ar fi trebuiti sa isi faca seppuku.

La noi... "Cati bistari pui pe masa pentru un seppuku? Daca iese bine, facem unul si maine....Poate si saptamana ailalta..."
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Io

#12423
Sint sanse foarte mari ca in armata iraniana sa se intimple exact cum s-a intimplat in cea romana cind am facut eu TR, multi ani inainte de '89 (LE - lucrurile n-o luasera inca de tot razna insa o prima ajustare a preturilor - citeste crestere impusa din birou a preturilor avusese loc deja, a doua tocmai urma, spre exemplu Carpati-ul Fara s-a scumpit peste noapte de la 2.5 lei la 3.25 si covrigii de la 4 la leu la 3 la leu).
Sa fi fost prin aprilie, adica eram caporali (mda, mersi frumos, exact ce ne doream de la viata cei vreo 180 de studenti - 3 facultati din 3 universitati din 3 orase diferite... - deocamdata doar cu numele) cind intr-o seara am aflat ca a doua zi la 9 va fi alarma. Vazusem niste moace ofiteresti noi pe la Corpul 1, al ofiterilor, celelalte doua erau cele ale soldatilor, vreo 1600 de oameni, UM 1185 Chisoda, Timisoara. Dimineata sculare, masa, careu, tot regimentul si apoi am fost trimisi in dormitoare sa ne bagam armele in rastel si persoanele in pat. Naiba avea chef de asa ceva, eu mi-am bagat "cateaua" (mitraliera de companie, ma procopsisem cu ea) sub pat, ceilalti cam la fel. Imbracati, evident.
La noua a sunat alarma, ne-am incaltat si am fost imediat jos in careu. Ofiteri, chestii. Trec peste chestii absurde cum doar in armata gasesti si ajung la tancuri. Aveam 7 tancuri, niste autotunuri, vreo 6 cred si niste tab-uri. Functionale toate de nu se poate. Da. Un tanc a iesit zdranganind chinuit din remiza, a iesit in sosea si s-a stricat exact in fata cladirii ofiterilor. L-au mutat de-acolo dupa vreo saptamina. Alt tanc n-a iesit ca a darimat unul dintre stilpii portii pentru unde trebuia sa iasa, numita pompos PC2 (punctul de control 2), a facut cale-ntoarsa si s-a ascuns in remiza :)))). Un TAB s-a defectat undeva pe linia de tramvai in Piata Maria de ridea jumate din Timisoara. Sa va spun si ca 2 ofiteri (unul lt colonel) si niste tablagii au fost arestati pentru furt de motorina? Si ca sub diferite pretexte nu ne-am luat solda intreaga decit in prima luna? Si ca, cu citeva exceptii, unele notabile, totul putea a prostie sleita si a lene cronica?
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

TibiV

Aia cu Carpatii de la 2,50 la 3,25 a fost chiar dureroasa...
Probabil suntem un leat, ca scumpirea aia tot in armata m-a prins.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

tom_sawyer

Maine la 9:00 vine Orban la Hotnews. Puteti pune intrebari in comentarii, care ii vor fi adresate in emisiune.

https://www.hotnews.ro/stiri-politic-23608541-premierul-ludovic-orban-invitat-duminica-ora-9-00-interviurile-hotnews-live.htm

Io

#12426
^ Pentru ca nu tai gaina care face oua? Fara gaina aia, turismul facut cu cap, Tirolul ar fi o zona montana saraca lipita. Cu cap inseamna cu arhitectura locala si fara sa permiti alte genuri de hoteluri indiferent de cite stele, cu cap inseamna sa vinzi cu preponderenta bere produsa pe valea aia si nu pe cele vecine, cu cap inseamna sa nu largesti drumul pe Valea Ziller ci sa ai tren cu locomotiva cu abur, cu cap inseamna sa promovezi sejururi de 7 zile in detrimentul celor de weekend sau a celor de 3 zile, cu cap inseamna sa ai grad de ocupare al capacitatilor de cazare acceptabil in perioadele moarte din punct de vedere turistic, cu cap inseamna sa nu dai drumul la schiat vara pe toti ghetarii ci doar pe doi si aia doar daca ghetarul suporta in vara aia asa ceva.
Iar nenorocita asta de Vale a Prahovei (nu a fost asa, asa a ajuns), marele motor al turismului Romaniei e aglomerata turistic iarna doar in weekenduri, in rest vazduh, in timpul saptaminii sintem cam aceiasi pe pirtii, maximum citeva zeci de persoane pe fiecare domeniu schiabil, peste 100 doar in Poiana.

Si tot cu cap e sa produci tu curat/eco sina CF grea pe care o vor fi produs romanii la Calarasi daca n-ar fi ales conform traditiei idioti guralivi si infipti ...
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

BIGRED1984


TibiV

 :lol: :lol: :lol:
Cred ca ar merita sa fie creat un nou topic: "Umor rutier"...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)


Io

Green Deal este pe scurt alocarea unei sume uriase din Bugetul EU pentru trecerea EU la "neutralitate fata de Co2" - citeste Co2 emis sa fie egal cu Co2 "folosit" (ascuns sub pres prin Asia) - intr-un termen de x ani. Este probabil ca asta sa micsoreze fondurile pentru infrastructura de transport si generare de energie din combustibili fosili in favoarea investitiilor in productie de energie "regenerabila" si in infrastructurile de distributie a ultimelor.
Ca opinie personala, EU se pregateste sa-si traga un glont in picior iar Bruxelles tocmai a facut primul pas in a deveni peste 200 de ani Filiala Muzeului de Istorie din Beijing.  :p
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

alin2pas

UE face ceva de genul: mă spăl și mă parfumez ca să miroase frumos în cameră, dar colegii de cameră au mâncat fasole cu varză murată.  :lol: :lol:

kitsune

#12433
Pun aici pentru că e mai vizibil, @Ionut, mută tu unde crezi, dacă nu aici este locul.

Dragi colegi de forum, poate s-a mai discutat asta, nu știu, dar constat (fără supărare sau reproș) că niște reguli simple ale gramaticii limbii române sunt ignorate, din neștiință probabil. Sincer, zgârie pe retină uneori.

Sunt câteva reguli simple, e păcat să nu le respectăm:

- pentru cei care nu sunt de acord cu Academia Română și scriu cum au învățat la școală: î din i peste tot, mai puțin România (și derivatele) care se scriu cu â din a.
- pentru cei care sunt de acord cu schimbarea: â din a în interiorul cuvântului, î din i la început și sfârșit (ex. "început", " a hotărî" "neîntors", etc.). Cu o excepție, "sînt", care s-a transformat în "sunt". Niciodată nu s-a scris, nu se scrie și nu se va scrie "sânt"! Niciodată.
- pluralul la "metru" este "metri". Nu "metrii". La fel, nu există "voștrii" sau verbul "a fii".
- nu mai vorbim de cratime, unde regulile sunt multe și confuziile așișderea. O regulă simplă totuși: construcția verbului are cratimă mereu, datorită pronumelui, deci "s-a dus", "l-am văzut", etc. Dar "Măria Sa" nu are cratimă.

Nu suntem toți la fel, nu avem aceeași vârstă sau educație, avem doar o pasiune comună, infrastructura. Dar în același timp avem o limbă comună, româna, și responsabilitatea de a o vorbi corect. Aici chiar că nu "merge și așa"!
Tot respectul pentru cei de pe forum pentru care româna nu e limba maternă și care totuși scriu mult mai corect decât mulți dintre noi.

Scuze pentru divagație și dacă am deranjat pe cineva, nu ăsta este scopul postării.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Ionut

Exista si o regula pentru asta, Regula 13. E drept, este una dintre cele mai incalcate... si una dintre cele pentru care am mare rabdare si toleranta... desi sunt multe mesaje care ar trebui pur si simplu sterse.