News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.


voicul

Poate trebuie topic de condus defensiv pe undeva pe forum:

Pun asta legat de postarea unui coleg cu care sunt de acord: majoritatea nu stiu de regula fermoarului.
Majoritatea:
- Eu boooooosss ca am BNv!

https://www.facebook.com/titiaurcnr/videos/1167121403385420/

kitsune

Ba știu și ăia de care zici tu (boss), doar că o aplică incorect, gen pe linia de tramvai sau pe banda de făcut la dreapta, cu revenire pe banda a doua cam la 5 m mai în față de semafor
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Liviu M

#12078
Regula asta a fermoarului e mai complicata decat pare. In primul rtand, in Germania nu e, asa cum zice dl.Aur, o "regula nescrisa", ci este scrisa in codul rutier.
In al doilea rand, in Germania benzile de accelerare nu beneficiaza de regula. De regula beneficiaza benzile de circulatie care dispar din diverse motive.
In al treile rand, ca sa fie eficienta, cei de pe banda care dispare trebuie sa mearga pana la capatul benzii, nu sa profite de "oportunitatile" de pe benzile care raman. Ma rog, pot "profita", dar nu trebuie sa se supere si sa sicaneze traficul "ramas pe banda" care-i depaseste.
In al treilea rand, la intercalare trebuie "pastrat ritmul". Nu lasi mai mult de o masina de pe banda cealalta sa treaca, altfel fermoarul se intepeneste. Si, bineinteles, nu fortezi fermoarul, ca iarasi se intepemeste.

Regulile de mai sus le testez des in trafic la nemti. Destul de putini sunt la curent cu ultime modificari din cod(r)ul rutier nemtesc (se actualizzeaza destul de des si regula fermoarului e nou introdusa ca "lege").

Ionut

Astazi comunitatea PUM implineste 8 ani! Din pacate, e cea mai trista aniversare de pana acum, cel putin pentru mine. Daca voi puteti sa va bucurati, felicitari! Eu nu pot. Asa ca o sa-mi vad de ale mele azi ca sa uit (daca pot) la ce nivel execrabil s-a ajuns pe zona de infrastructura rutiera. Sper sa gasesc energia si determinarea sa continui, desi am mari, mari, mari dubii ca voi reusi.

Aici gasiti mesajul de anul trecut, unde aveti o lista cu mesajele de la fiecare an de aniversare - asa, ca un fel de istorie.

luc

La Mulți Ani!! Și eu sunt dezamăgit de ce se întâmplă acum, dar aș fi mult, mult mai dezamagit să nu avem această voce...

Ionut

Am pus mesaj si pe Facebook, atat am putut sa scriu. Sorry, nu pot sa fiu optimist.




Astăzi forumul PeUndeMerg.ro împlinește 8 ani! Împreună am devenit cea mai importantă comunitate dedicată monitorizării și promovării proiectelor de infrastructură de transport din România.

Forumul a fost creuzetul care a dat naștere, în mai 2015, Asociației Pro Infrastructură, principala voce a societății civile când vine vorba de drumuri și căi ferate.

Au fost ani (foarte) dificili, cu prea puține momente vesele, iar următorii nu se anunță prea grozavi. Vă mulțumim că ne susțineți și vă așteptăm alături de noi pentru încă 8, în speranța că vor veni vremuri mai bune!

#ProInfrastructură #ProSocietateCivilă


ovicor

 8 ani in care PUM a fost foarte activ. Cat despre autoritati...!!! Nu vreau sa fiu patetic, dar daca nu era PUM, nici putinul ce s-a realizat nu era! Am niste trepte de incadrare pentru membrii forumului. Aportul meu fiind infim, le multumesc tuturor pentru dedicatie, mai ale celor aflati pe treptele superioare ale implicarii si aportului adus. PUM si API merita alt CNAIR/MT!

Bulwyn

La multi ani PUM !!!

drrond7

La multi ani!   :cloud9: :dunce: :cake:

Tie ca si moderator si owner iti doresc multa, multa energie sa ramai "in picioare"!! Stiu cum e sa te implici cu tot sufletul sa vrei sa schimbi ceva si, dupa ceva timp, sa realizezi ca totul pare in zadar. Prea multa mentalitate gresita in ADN-ul societatii. Dar fara tine (ca moderator, voce publica a API, sursa credibila de informatii, etc.), fara forum (ca singurul loc credibil unde poti intelege ceva din infrastructura, etc.) si fara API (ca VOCE a infrastructurii si implicare in societate pe problemele specifice, etc.), ne-am reintoarce in anii in care nu aveam nicio speranta... Acum e greu, dar mai avem un pai de care sa ne agatam...
Eu unul nu vreau sa plec afara, decat in concedii ;). Si nici pe copii nu ii incurajez sa o faca (e drept ca nici nu-i fortez; e alegerea lor). Asa ca eu tot sper sa se intample ceva in bine. Si, ca un vis de-al meu, sa circul in viata asta de la Valcea la Nadlac pe autostrada. De aceea am intrat pe forum, ca am gasit aici acel ceva, care poate sa-mi dea o speranta.

Asa ca doresc forumului, API si tie viata cat mai lunga!
Carpe Diem!

alexa_adrian2001

Foarte frumos spus drrond7. Exact asta am vrut sa spun si eu. Urmaresc acest forum de pe vremea cand s-a migrat de pe skyscrapercity. Nici nu mai stiu cand a fost. Multumim mult pentru eforturile si daruirea voastra. Voi de aici ar trebui sa fiti in conducerea CNAIR, MT, samd...
Multa sanatate si daruire! Speranta moare ultima...sper si eu sa prind candva normalitatea..sa nu ne mai miram de unguri, austrieci, nemti...ci ca si noi putem sa construim la fel de bine si repede.
La multi ani!

davyl

La multi ani PUM! Felicitari @ionut pentru toata munca depusa! Felicitari tie si tuturor colegilor activi si foarte activi care mentin aceasta comunitate vie!

Ionut sper din tot sufletul sa gasesti energia si dorinta sa treci peste mizeriile inerente provocate de fosta, actuala si viitoarea clasa politica! Noi toti membrii PUM te sustinem (macar sufleteste) pana la capat!

P.S. Si daca hulitul ministru al Transporturilor a mentionat ca PUM ii sta in gat prin observatiile care asociatia le face, asta inseamna ca noi am invins! Vocea comunitatii a fost auzita, chiar daca ministrul nu e de acord cu ce spunem!

jalemare

La multi ani, PUM!  :cheers: :cheers: :cheers:

perfidus

Ministrul nu va fi niciodata de acord cu ce spune API, nici actualul si nici următorii, chiar veniti din partea unor noi forte politice (da Doamne).
Agenda societății civile  nu se potrivește peste tot cu Masterplanul actual, facut tot de politicieni. Nici noi aici nu ne putem pune cu totii de acord. Si nu asta este scopul, sa fim toti de acord (in unanimitate, tovarasi), ci tocmai acela de a identifica din toate vocile posibile unele idei care sa poata schimba mersul lucrurilor.
Acum mergem inapoi, dar sunt sigur ca vor fi vremuri cand se va merge si inainte.
La multi ani PUM, sa avem multa răbdare atat noi cat si membrii API si fiti convinsi ca aveti sustinerea noastră - chiar daca romanul s-a născut cârcotaș si nu mai are nici o incredere la cat a fost mintit.

:cheers:
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

adiarc

La Multi ,Multi Ani... :D
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura