News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

traveler

#11925
Quote from: dr4qul4 on July 24, 2019, 07:36:22 PM
Fake News. Aia in muntenegru lucreaza doar la o parte (parca 41 km) din cei 170 necesari pana la granita. Iar sarbii nu lucreaza la nici un km.
Din Timisoara poti ajunge si acum la Adriatica (Rijeka) doar pe autostrada. Dar vei face 8 ore, timp care nu se va icsora in viitorul apropiat.

Poate cand vom avea autostrada Bar-Beograd care avanseaza cu ritm foarte bun (chinezii), Adriatica va fi mai accesibil decat acum pentru cei din Timisoara....

dr4qul4

Dar nu se lucreaza pe Bar-Belgrad!!!
Vezi aici pe forum. Se lucreaza doar pe o bucatica din ea, exact cum am patit si noi cu Autostrada Transilvania. A fost inaugurata, dar si acum, la 15 ani de la inceputul lucrarilor circulam doar pe vreo 60 de km. Din 400?
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

traveler

Deci am citit gresit, imi pare rau.

Exista anumite site-uri similar cu 130km.ro pentru a vedea progresul pe aceasta autostrada?

Dan74

Cand am mers eu in Muntenegru, la inceput de iulie, am vazut ca se lucra la un viaduct extrem de inalt undeva la iesirea din defileul Moraca spre Podgorica. Deci inclin sa cred ca sectorul de la granita cu Serbia si pana la Podgorica este facut de chinezi. De la Podgorica pana pe litoralul muntenegrean drumurile actuale sunt ok, spre Budva si Kotor prin Cetinje iar spre sud prin tunelul Sozina.
Problema este intre Cacak si granita sarbo-muntenegreana, acolo nu este nimic inceput si nici nu stiu sa inceapa ceva curand.


traveler

Bine, am inteles, mersi pentru aceste detalii  :)

dr4qul4

Momentan nu ajunge pana la granita (Boljare). Si nu pe 130.ro gasesti informatii din Romania, ci chiar aici pe forum, sau pe site-ul proinfrastructura (la resurse).
Tot aici, pe topicul Drumurile Europei, gasesti informatii despre ce se intampla in Muntenegru. Chiar si ceva video (parca in unul tin minte ca era prezentat exact primul lot pe care se lucreaza, dar si cel de-al doilea pe care au luat imprumut).
La o simpla cautare pe google, am gasit o poza care arata (nu garantez pentru ca nu am verificat) care este tronsonul pe care se lucreaza. Dar pare a fi de pe un site deddicat acestei autostrazi.
.
La Sarbi nici vorba de ceva in acest sens. Momentan ei se ocupa de legaturile spre Grecia.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

TibiV

Sarbii fac ce le este lor mai convenabil...
Oricum, ii vor pedepsi "discret" pe muntenegreni pentru ca pana si ei au "dezertat" din fosta Iogoslavie...

Quote from: dan tm on July 30, 2019, 10:05:16 PM
Eu deduc ca CNAIR sustine ca beneficiarul PUZ-ului stia ca pe acolo va trece o autostrada... cindva.

Stia in mod sigur.
Am cativa colegi care au sumparat case in Domus Stil (azi Confort Residence) prin 2005, la stadiul de carioca.
Urmareau constructia pe net, caci ala pusese camere, si puteau vedea 24/24 evolutia lucrarilor.
Iar de la bun inceput colegii mei s-au laudat ca vor avea autostrada spre Valea Praovei la coltul cartierului....
Au cumparat de la Impact, condus pe vremea aia de Dan Ioan Popp. Un tepar...
L-a lovit insolventa, si cumva ansamblul a ajuns la fratii Negoita, alti tepari, dar cu carnet de "partidul care trebuie"...

Netul este plin de problemele de acolo.
Iti dau doar doua exemple:
https://economie.hotnews.ro/stiri-imobiliar-6867240-cum-ajuns-comisia-europeana-arbitreze-conflict-dintre-dezvoltator-imobiliar-proprietari-din-romania-declansat-factura-curent.htm

https://www.hotnews.ro/stiri-esential-13344011-exclusiv-inca-complex-rezidential-construit-fratii-negoita-are-probleme-majore-fara-protectie-antiincendiu-fara-paratraznet-apa-ploaie-infiltreaza-pereti.htm
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

traveler

@dr4qul4 : Da, evident, sigur ca harta de la ProInfrastructura este un adavarat exemplu in acest gen, dar nu cred ca exista pentru alte tarii... si da, evident forumul este perfect pentru a urmari ce sa intempla in Romania, dar pentru restul lumii nu am timp sa citesc orice topice, pentru ca nu am timp sa urmari totul. Nu cred ca formatul "forum" este adaptat pentru asta, am citit topicele pe Skyscrapercity dar este greu de gasit o informatie simplu si rezumat cum avem pe 130km/ProInfrastructura.... Dar e ok, asa este.  :)

Ionut

Pentru rezumat, vezi linkurile din semnătura mea.

tudor

Nu stiu unde e locul potrivit pentru o astfel de intrebare, asa in intreb aici, in parcare: Oare cam cate celule fotovoltaice se pot instala la Soimus, "la lilieci" intre DN si autostrada. Orientarea e spre sud, Inclinatia e destul de buna, accesul pentru mentenanta (spalarea de praf) se poate face relativ usor din DN si pe armatura aia nu creste orcium  nimic.
Sa, daca nu se poate, de ce nu se poate?

dr4qul4

@traveler, daca exista un astfel de site, probabil ca este in limba tarii respective.
Insa vei gasi foarte multe informatii aici pe forum. Poti folosi cu incredere functia "search" care te va directiona exact catre ceea ce cauti. Avem colegi care acopera destul de bine tarile din jur si care vorbesc si limba vecinilor, astfel ca sunt la curent cam cu tot ce se intampla.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

Io

#11936
Huh? Fotovoltaice ca sa ce? Banuiesc ca te gindesti la alimentarea becurilor de pe stilpi ca doar n-oi vrea sa electrocutezi liliecii sau sa pui dusuri linga Fintina ...
Ok, sintem un forum de idei, ce fotovoltaice propui ca sa-ti alimenteze becurile alea, ce putere, ce curent produc? Indeosebi cind e inorat, afli inainte numarul mediu de zile inorate pe an la Deva, hai ca e usor cu Google.
Cu ce costuri si in cit timp se amortizeaza? Include si costurile de capital, cele de mentenanta si cele de amortisment. Daca-ti da cu plus putem discuta, poate injectezi ceva si in reteaua generala, ca tot e la moda. Fa socoteala si la aparatura de injectie in retea, costurile ei de achizitie, instalare si mentenanta. Si la aia. Ca tot sta Mintia rau de tot, o scapam de-o angara si luminam dealu' cela a giorno.
Pina una alta pe armatura aia a inceput sa creasca iarba, asta are prostul obicei de a consuma ea fotonii aia pe care vrei tu sa-i folosesti "ecologic".
Da' mai stii, poate faci si un calcul al entropiei generale a fotonilor (citi vin de la Soare, citi radiaza in atmosfera si mai apoi in spatiu, hai, ca-i simplu, s-a facut deja) care radiaza in sapatura aia si-ti da cu plus fara sa-mi bagi mie mina-n buzunar.
Ca de putut de poate orice, inclusiv sa acoperim toata povestea aia cu panouri de care vor fi fiind ele. Sau cu iarba. Sau cu iedera. Sau cu lilieci de plastic spre buna amintire.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

traveler

@Ionut : Da, excelent! :D Dar nu am nici un problem pentru a urmari ce sa intampla in Romania avem destul de surse si persoanele foarte dedicat, si nu numai in limba romana  :)

Initial vorbeam despre Muntenegru...

traveler

@dr4qul4 Da, adevarat, dar cu Google Translate poate fi okay, nu stiu.

Oricum mersi pentru raspunsurile :)

danutzu_1069

#11939
@Io, @tudor vorbeste despre o ferma de panouri fotovoltaice precum sunt multe in tara.
Ideea nu ar fi rea, dar ar fi trebuit gandita de la inceput, cu ceva sisteme de ancorare inglobate in straturi..