News:

Video 13.06 CF M300 Cluj-Napoca-Aghireșu.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Io

Cam da, vad pe GEarth ca e "salon de evenimente". Bon, se va fi dezvoltat pe-acolo, vad ca au bagat bani in cladire si ca au facut o terasa linga. Daca au pastrat bucataresele e bine :)
Cele de care spui tu erau parasite sau pe cale de a fi si cind am trecut eu ultima oara, acum 3 ani.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

frunzaverde

Pai daca la 6 esti in Bucuresti, la 8:30 ar trebui sa fi in Constanta, pot manca oamenii un mic dejun decent la destinatie... La 6 in Bucuresti nu stiu ce gasesti decent - aproape toate locurile decente nu deschid asa devreme (din experienta mea, pana si cafenelele deschid la 7:30 - 8:00, iar locurile cu mic-dejun/brunch uneori deschid si la 10...). Toalete decente gasesti pe autostrada la orice benzinarie - nu sunt cosmelii ca pe A1, sunt constructii definitive, cu tot ce le trebuie.

Pe drum ai doar Cuisine de Petrom sau Hors d'oeuvre a la Rompetrol... Nu mi se pare prea rea mancarea, dar nici buna.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

dr4qul4

Daca la 9 esti inca in Bucuresti poti face pit-stop la Ikea Pallady. Altfel, la 4-8 dimineata nu ai decat shaormerii si dristor/kfc deschise, asa ca mai bine te opresti direct in Constanta.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

SB76UFO

Ok. multumesc de sfaturi. Cred ca o sa luam micul dejun in Constanta.
"Prostia este eternă și invincibilă"

voicul

#11839
Daca vrei ceva sa mananci http://www.puideurs.ro/contact/ - deschis non-stop.
Dar nu stiu daca merita sa intrii in B doar pentru a manca.

Pe de alta parte m-as mira ca niste "persoane si in varsta si de la tara", sa nu abia mancare pentru un drum asa lung, dar poate s-a mai schimbat moda.  :D

kitsune

#11840
Pun aici că e de mai multe topicuri, nu știu unde s-ar potrivi mai bine:
La Constanța s-a inventat jumătatea de giratoriu (semi-rondou?). Din punctul meu de vedere, erau cu mult peste limita bunului simț giratorii pe metrul liniar în zonă. Așa, cine iese din parcarea Mall-ului și o ia spre Delfinariu, are prioritate. Cine vine de la Tomis 3 și vrea la Mall, merge până la Gravity Park și întoarce. Cine e jmecher... trece prin centrul giratoriului, peste borduri și bidoane. Of, ce vă mai place să le bulversați pe piți alea cu jipan și țilular în mână (la volan), ieri era "mi duku mi'ntorku" adzi e cu bidoane.

Un sens giratoriu din municipiul Constanța a fost blocat. Ce variante au șoferii care vor să intre în parcarea mall-ului din zonă

Sensul giratoriu amplasatr pe strada Soveja din municipiul Constanța, la intrarea în parcarea subterană a City Park Mall Constanța a fost blocat.
Măsura a fost luată pentru șoferii care vin dinspre intersecția străzii Soveja cu bulevardul Alexandru Lăpușneanu, care sunt astfel obligați să întoarcă la sensul giratoriu de la intersecția străzii Soveja cu strada Primăverii.
Cel mai probabil s-a recurs la această blocare a accesului în sensul giratoriu din cauza ambuteiajelor ce au loc în această zonă.
Sensul giratoriu a fost dat în folosință în luna aprilie 2016.
Ziua de Constanța



PS: e chiar lângă intersecția aia cu LED-urile pe tot stâlpul cu semafor. Laser frate! cum zicea Harry. Parcă văd o parodie pe YouTube cu primarele și ăla de la sistematizare: "The Force is strong with this one!"
Acum am văzut: dinspre vest ai "obligatoriu înainte", dinspre est și nord ai "giratoriu". Interesant conceptul.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

kitsune

Acuma, unul din motive e și dorința celor de la Mall de a lua bani pe parcare, recte barierele de la toate intrările, astea fiind dușmanul care ducea la ambuteiaje (piți + jipanul + volanul + țilularul = nu mai rămâne loc de încă o mână care să apese pe buton pentru bilet). Bilet pe care apare numărul de înmatriculare (??) citit de o cameră video. La ieșire, după validarea biletului (și eventuala plată) mi se întâmplă de multe ori să se deschidă bariera singură, fără să mai apuc să scanez biletul. O fi tot cu cameră, o fi defectă, s-o deschide la toată lumea (atunci de ce mă mai chinui să plătesc?), o fi vreun gardian cu telecomanda, nu știu. Dar e super piți friendly că nu mai trebuie să lași telefonul din mână ca să arăți hârtia la scanner.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

TibiV

E tot cu camera.
Asa este si pe la noi...
La privatii astia camera stie daca si cat ai platit la AVM-ul de parcare. De parca s-ar vorbi!  :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cris_ct

Andi, la City Mall parcarea este gratuită in primele 2 ore. Datorită camerelor care "citesc" numerele (a  scris si Tibi) nu mai e nevoie sa validezi biletul la automatul de plată sau nu se ma7 deschide bariera daca ai depasit 2 ore si nu ai plătit. Ca fapt divers, un sistem din ăsta, 2 bariere, 2 controllere intrare/ieșire si automatul de plată se învârte pe la 30k €, vat excl. O camera smart e pe la 1k.

danutzu_1069

Ca sa lamurim lucrurile, la fiecare bariera exista cate doua camere banale, care sunt pozitionate astfel incat sa vada numarul de inmatriculare, imagini pe care le trimit unui calculator care la randul lui foloseste un program OCR, si astel in sistem se stie ca nr de inmatriculare, a intrat pe data de, la ora de. Automatele de parcare si barierele sunt legate la acelasi sistem, astfel ca bariera se ridica automat daca ai platitt, sau nu au trecut acele ore gratuite...

kitsune

Și voi acuma, camere video și computer cu OCR. Normal că da, altfel cum mi-ar mai apare pe bilet numărul de înmatriculare? Doar că nu prea spală camerele alea, că ba am F, ba am T, ba am E în număr. Iar cu ieșitul... uneori se deschide, alteori trebuie scanat biletul (tot de la OCR se trage). Uneori trebuie schimbată ieșirea, că nu vrea neam. Și de vreo două ori am chemat pe nenea cu telecomanda  :lol:
Să nu săriți pe mine că e de la numerele mele preferențiale, că am mers și cu mașina jumătății mele mai semnificative și tot așa.
Noi constănțenii am fost mereu reticenți la plătit parcările, la supermarket au încercat, întâi Mega de pe Tomis, apoi Lidl de la Tomis 3, nu le-a mers. Din cauză de piți, care nu va reuși să alinieze mașina cu distribuitorul de bilete în veci. La Mega aveau un om care apăsa butonul și dădea biletul. Nici pe stradă nu mergea, erau oameni cu veste reflectorizante, dacă te vedea, bine, un leu fără bon, dacă nu... Acum e cu SMS, ce dracu' o fi aia, că nu apare pe telefon nicio icoană, doar wazaa și f ăla de la selfie.
A se înțelege că postarea de mai sus e un pamflet, în care nici vorbă să se sugereze că ale noastre compatrioate cu unghii false și buze umflate, călare pe jipan sau Meleu (mai nou GL A, B, K) nu sunt capabile să apese un buton sau să conducă fără telefon în mână. Dimpotrivă.

@cris_ct: Andi??
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

TibiV

Nu ai indrazni sa sugerezi ceva rau despre "jumătățile noastre mai semnificative" (superba definitie!!...  ;) )

De altfel, nici unul dintre noi, cei "cu toate tiglele pe casa", nu ar indrazni sa faca asa ceva...  O:-)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cristi5

#11848
Si noi avem in Suedia fix acelasi sistem, cu recunoastere video si parcare gratis 2h. In general merge dar fix la centrul comercial cel mal apropiat in loc de O citeste G si iese numarul de inmatriculare al unei remorci model 1970 din cu totul alta zona a tarii. La noi fiind informatii la liber putem afla cine e proprietarul, unde locuieste si cat castiga pe an dar inca n-am verificat. So much for artificial intelligence, computer vision and such.

Diferenta e ca la iesire nu e bariera. Daca sta careva mai mult de 2h fara sa platesca apare un warning pe ecran banuiesc. Si dupa numar il gasesc ei si-i trimit o amenda frumoasa acasa.

cris_ct

@yk17fox parca tu ai postat asta, nu?

Daca m-am inselat,  dau o bere sa treaca supararea!