News:

Video 21.06 Autostrada A1 Pitești-Curtea de Argeș.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

alin2pas

Este un limitator de viteză ascuns doar temporar. Datorită elasticității limitatorului, asfaltul se va fisura și în timp vor apare gropi în locul limitatorului atât de mari, încât șoferii vor reduce viteza mult mai mult decât în prezența unui limitator de viteză obișnuit.  :lol: :lol: :lol:

Europiu

#11821
Quote from: Europiu on June 19, 2019, 04:59:37 PM
Ca în bancul ăla cu "opriți însămânțările"... (cei mai de vârsta mea își vor aminti probabil).

Special request by Quest...

Quote from: Quest on June 28, 2019, 12:40:11 PM
Salut,
Poti sa explici pina la capat zicala cu "opriti insamintarile" (ati trecut la vecini ?)
multa lume pe forum e indeajuns de tinara incit sa nu stie folclorul de dinainte de '89.

Bancul e din anii 80, când CAP-urile și IAS-urile, în plină campanie de însămânțări, raportau depășiri peste depășiri de plan la numărul de hectare însămânțate. A doua zi,  Ministerul Agriculturii emite o circulară: "OPRIȚI ÎNSĂMÂNȚĂRILE!!! Ați depășit granițele teritoriului național!"
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

TibiV

 :lol: :lol: :lol:
Uitasem bancul asta....
Da, este belea... Merge si la Agricultura in Romania...  ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Quest

Europiu
cum a ajuns la tine in PM cuvintul folclorul scris de mine ?
fmmmmmolclorul ?!?!
Common sense will get you far !

Europiu

Hai încă unul, apropos "am uitat".

Un tip în magazinul de mezeluri cu rafturile goale dar cu 2 vânzătoare.
- Șuncă de Praga aveți?
- Nu.
- Salam de Sibiu?
- Nu.
- Carnat "Trandafir"?
- Nu.
Întrebările continuă pentru 2-3 minute (ați prins ideea) cu același răspuns. După plecarea tipului, una din vânzătoare îi zice colegei:
- Ce memorie avea individul!

@Quest: no idea... Scriu de pe telefon. Corectat!
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

kitsune

#11825
În timp ce unii au interzis pe șantiere, alții plătesc să aibă presă pozitivă.

CNAIR i-a plătit lui Bogdan Chirieac 72.000 de lei pentru șase articole pozitive

Situația dezastruoasă a drumurilor românești este promovată de compania DC News, controlată de Bogdan Chirieac, pentru suma de 72.000 lei.

Contractul a fost atribuit de Narcis Neaga, directorul general al CNAIR, pentru a beneficia de șase articole pozitive. Articolele au fost mascate într-o campanie de educație rutieră.

Newsweek România a dezvăluit la începutul lunii iunie că CNAIR i-a mai dat firmei lui Bogdan Chirieac un contract de 43.000 lei pentru a beneficia de imagine favorabilă și știri pozitive.

După întemnițarea fostului lider PSD, Liviu Dragnea, scaunul de director al lui Narcis Neaga s-a clătinat serios. Premierul Viorica Dăncilă avea de gând să-l schimbe din funcție, dar șeful Drumurilor a fost salvat de Costin Mihalache, șeful cancelariei primului-ministru, dar și de baronii locali.

În toate mandatele de director general ale lui Narcis Neaga, Mihalache a fost președintele Consiliului de Administrație al CNAIR. În plus, Neaga a dispus înființarea unui Direcți Regionale de Drumuri la Vrancea pentru a-i face pe plac lui Marian oprișan, liderul PSD Vrancea.
Educație rutieră foarte scumpă
Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a publicat pe 23 mai 2019 un anunț de achiziție a unor servicii pentru promovarea și maximizarea vizibilității companiei a căror valoare a fost estimată la 72.000 lei. În aceeași zi, contractul a fost adjudecat de firma DC News Media Group, controlată de Bogdan Chirieac.

Conform anunțului de pe SEAP, se dorea ,,brand-uirea campaniei cu sigla CNAIR - CAMPANIE SUSȚINUTĂ DE CNAIR, pe toata durata de derulare, realizarea unor articole de informare: 6 articole în total, despre situația actuală din Romania în ceea ce privește educația rutieră, modelul altor țări și vidurile legislative - realizarea unui sondaj de opinie printre cititorii Prestatorului referitor la necesitatea realizării unor programe speciale de educatie rutieră". Ulterior, sondajul urma să fie transpus într-un material de presă și publicat pe site-ul dcnews.ro, împreună cu o dezbatere pe acest subiect.

Directorul Narcis Neaga nu a răspuns până acum la întrebările transmise de Newsweek România pe acest subiect.


Newsweek

Domnu' Chirieac, organizez licitație pentru un articol care să spună adevărul despre infrastructură, ofer recompensă. N-am 12000, dar pe de altă parte, banii lui Neaga erau de fapt și ai mei, ai tuturor oamenilor din țara asta.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence


perfidus

Doar atat pentru 12.000 lei? O poza cu montarea de aparate pentru rosturi de dilatatie?
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

alin2pas

Doar atât au găsit pozitiv în activitatea CNAIR.

Dominik

You're in Steelers Country

SB76UFO

La sfarsilul lunii,  trebuie sa merg la Constanta la o nunta.  SB-VL-B-CT
O sa fiu insotit de persoane mai in varsta si de la tara, iar problema mea este ca nu stiu pe unde sa opresc dimineata, sa manance ceva oamenii (nu fast-food). Probabil o sa trec prin Bucuresti pe la 6 dimineata. Ceva recomandari? Plus toalete mai de doamne ajuta pe A2 daca stiti.
"Prostia este eternă și invincibilă"

pasadia

Pe A2 sunt benzinarii normale (pana la Fetesti) ar trebui sa aiba toalete ok. Doar ca foarte aglomerate, cel putin in week-end.

adi

la 6-7 dimineata, doar OMV de la Km 50 este aglomerat!
pentru mancare... sandwitch-uri altceva nu vei gasi. nu stiu daca cele 2 OMV-uri de la km 50 si 108(parca asta e borna) au bucatarie sa faca mic dejun.

Chiar si restul parcarilor sunt dotate cu WC-uri care nu sunt stralucite dar nici infecte nu sunt, se pot folosi.

Si nu uita, sa nu intri pe banda 1(taxare cash) la Fetesti, la una din benzinarii unde te opresti pt toalete, poti achizitiona direct 2 treceri de pod, si treci pe benzile 2 sau 3 fara oprire.

Io

#11833
Pai decit sa maninci la benzinarii mai bine lipsa sau va faceti sandwitch-uri de-acasa!
Alternativa e sa iesi la Cernavoda si sa mincati intr-un loc celebru pe vremuri. "La Mihai" ii zice si e pe DN22C (vechiul drum spre mare) imediat dupa intersectia cu DJ 223C. Vezi pe Gmaps, e intre Cernavoda si Stefan Cel Mare. E autoservire acolo si ultima oara cind am trecut, sa fie 3 ani, am mincat bine. Nu e o ordinarie cum sint la Cotmeana/Dedulesti, e mincare gatita bine, gasesti intotdeauna 6-8 feluri.
Aici: https://www.google.ro/maps/place/Cernavoda/@44.3064185,28.0612868,16.25z/data=!4m5!3m4!1s0x40ba9d08f0e2a1b5:0xb8e036ee1d57756f!8m2!3d44.3375442!4d28.0492622
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

kitsune

#11834
Care, ăla din curbă imediat după podul de la stația de pompare sau cel de la intrare în Saligny? Că ambele mi s-au părut părăsite prin februarie anul ăsta. A, intersecția cu 223C, de la poarta fabricii de șuruburi. Cred că e salon de nunți acolo acum.
Mai degrabă se abate în Fetești, la Popescu, pe malul Dunării. Vara e sigur deschis, că e piscina. Mâncarea e ok, doar că e mai greu de nimerit.
În rest nu prea mai e nimic. Pe drumul vechi erau la Drajna, apoi Dropia, Conpet la Bărăganu, cele două din Saligny, la Faclia, mai erau în curba de la intrare în Medgidia, apoi la ieșirea din Valu, în pădurice, ăla cred că e singurul rămas. Parcă și la Faclia spunea cineva de niște ciorbe.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence