News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 5 Guests are viewing this topic.

Io

In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

alexandruduma

Mulțumim de gândurile bune, el e al doilea băiețel al familiei. Pe primul (Cristian) l-ați văzut făcând poze la Gilău anul trecut cam pe vremea asta :)

Ionut

Noi nu o sa apucăm să terminăm autostrăzile, dar ei sigur vor reuși.

perfidus

Foarte optimist ca de obicei, Ionut :D
Sa va traiasca micul Duma, Alexandru!
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

pasadia

#11734
Intamplarea face ca FB sa-mi aduca in fata o reclana de la un partid politic. Asa ca am intrat pe toate reclamele lor si am remarcat pe cele referitoare la loturile de autostrada aflate in constructie. Reclamele contin imagini filmate din drona si cateva informatii oarecum nerelevante. Remarc insa faptul ca nici macar nu au stiut ce filmeaza:

Lotul Iernut - Chetani e potretizat cu imagini de la Campia Turzii, Hadareni
Lotul Alba Iulia nord - Aiud are imagini de pe ST lot I
Lotul LD al lui UMB are imagini cu nodul Holdea, de pe lotul vecin.

Si cel mai interesanta mi s-a parut pretentia cum ca deschiderea loturilor 3 si 4 din Lugoj -Deva ca face ca tronsonul Nadlac - sibiu sa devina "deplin functionabil". Parerea mea e ca ar trebui sanctionata aceata minciuna.



gruiarew

Nu pot să remarc ce frumos au învârtit cuvintele. Doamne ce iubesc limba română. "Acest sector va fi deschis circulației în acest an, autostrada făcând parte din coridorul Nădlac - Sibiu ce va fi deplin functional la finalizarea lucrărilor acestuia".

Făcând analiza sintactico - morfologică (sau cum dracu îi zicea prin generală) trebuie să-ți spun că nu e nici o greșeală sau minciună în ceea ce au spus mai sus. Virgula aia face toți banii. Să traduc cum am priceput eu: Această cărămidă va fi gata anul ăsta. Și va face parte din casa în care o să locuiești când se vor termina lucrările. Lucrările la casă, nu la cărămida. Dar anul ăsta o să primești doar cărămida. Casa, păi mai vedem. Dar te asigur că va fi gata când se vor termina lucrările. Ceva de genul mâine ori plouă ori nu plouă. N-ai cum să mă contrazici la așa ceva, am 100% dreptate.

Au pe cineva foarte bun la comunicate, n-ai ce zice.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

BIGRED1984

@alexandruduma
Felicitari! Sa fie sanatos si fericit, si voi impreuna cu el.

(sper sa nu te superi pe mine, dar ti-as recomanda sa nu-l mai tii pe scaunul din fata, este mai periculos, ca sa nu zic si ilegal. poate l-ai pus doar pentru poza...)

danutzu_1069

Ilegal nu este atata timp cat este ancorat isofix si airbag pasager dezactivat...

davyl

Sa traiasca noul membru al familiei Duma! E un dulce cum doarme asa... :)

alexandruduma

Multumesc din nou pentru urarile de bine :)

Cu privire la transportul pe scaunul din fata, airbagul este dezactivat iar scoica are sistem special de prindere in centura. Producatorul permite amplasarea pe scaunul din fata, la fel si legislatia.

vancouver

Din cate stiu, legislatia a fost modificata acum 2-3 ani si permite amplasarea pe scaunul din dreapta a scoicilor pentru bebelusi, orientate invers, cu capul spre parbriz. Evident cu dezactivara air-bagului si toate celelalte masuri de siguranta obligatorii.

Mie mi se pare esential acest lucru, in epoca in care traim avem tot mai des situatii cu parinti singuri cu copilul. Este esential ca bebelusul sa vada un parinte, nu doar un tavan chior de masina. Astfel, vazand parintele, este mult mai linistit (nu daca ii e foame si ca atare il doare burta sau il doare altceva, evident).

De asemenea mi se pare esential pentru parinte sa vada copilul, fara sa fie nevoit sa se intoarca complet sau sa opreasca. E pentru siguranta tuturor.

Inca exista in legislatie, cred, interdictia pentru copil pe scaunul din dreapta, indiferent daca este scaun de copil autorizat sau inaltator, etc.. Pur si simplu in Romania este interzis ca un copil sa stea in dreapta - singura exceptie cum spuneam, fiind scaunele orientate invers, pentru bebelusi.

Aceasta interdictie nu mai stiu sa existe in alta tara a Uniunii Europene, aici Romania e mai catolica decat papa, in fine...

Ce mai stiu este ca la nivel de UE, mai ales sub presiunea unor state nordice (de ex. Suedia), s-ar putea sa apara obligatia de a pune copilul invers intr-un scaun orientat cu fata spre spatele masinii pana la varsta de 3 ani. Multe teste au aratat ca siguranta este crescuta la coliziuni frontale (cele mai dese si periculoase). Cu mentiunea ca interdictia se va aplica initial doar la vanzarea de scaune de copil noi (adica producatorilor de scaune), cine a cumparat deja un scaun "normal" va avea voie sa-l mai foloseasca o perioada. Deocamdata doar discutii.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

myid

Tocmai am achizionat un scaun de copil.
Dupa indelungi "research" , cred ca suntem ( eu si sotia) deja un pic experti in legislatia internationala si norme de siguranta europene : ECE R44.03 sau R44.04. :D :D

Pana la varsta de 18 kg ( 3-4 ani) recomandarea tuturor insititutiilor de testare este ca scaunul sa fie amplasat invers fata de directia de mers.
Dupa aceasta varsta, recomandarea este inversa, si este oarecum normal, pentru ca pozitia picioarelor nu mai este naturala.

Pentru recomandarea pe scaunul din fata, parerile sunt impartite. Personal, noi evitam pe cat posibil, pozitionare in fata.

Pentru o fixare corecta ( pest 80% nu sunt fixate corect) recomand prinderea cu prin ISOFIX, apoi daca nu ai ISOFIX, trebuie sa alegi scaune cu prinderea centurii in clips pentru prima parte a centurii, astfel rigidizeaza si tine scaunul corect prins.

:)

rota

Guvernul plătește pentru poduri inventate. Strategia incredibilă prin care un primar a obținut banii

Un primar din Gorj şi-a petrecut noaptea în arest după ce procurorii au aflat că a plătit 270 de mii de lei pentru un pod inexistent. Ca să primească bani de la Guvern, edilul ar fi falsificat documente şi chiar ar fi fotografiat panoul care anunţa investiţia lângă alt pod din comună şi a trimis materialele la Ministerul Dezvoltării. Alături de el, sunt cercetaţi secretarul comunei, dirigintele de şantier şi administratorul firmei care a demarat lucrările abia după ce au intrat pe fir poliţiştii. Edilul a fost plasat sub control judiciar şi suspendat din funcţie până la finalizarea anchetei.
Sursa
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

pasadia

Pentru ca asa au invatat ei. Spatiu de servicii de la Margina, ei responsabili cu #nimic.

TibiV

Semnul ala este unul conventional, pentru dizabilitati.
Insa nu toate dizabilitatile sunt fizice. In cazul acesta, este evident vorba despre alt gen de dizabilitati
>:(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)