News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

pentium10

Omul de afaceri Ştefan Mandachi a construit în mod simbolic primul metru de autostradă din Moldova

Afaceristul sucevean Ştefan Mandachi a construit primul şi singurul metru de austostradă din Moldova. ,,Monumentul autostrăzii" va fi inaugurat pe 15 martie, la ora 15:00, ca formă de protest faţă de faptul că România nu are autostrăzi. Ştefan Mandachi a anunţat că la ora inaugurării va suspenda timp de 15 minute activitatea restaurantelor şi hotelurilor pe care le administrează. Suceveanul i-a provocat şi pe alţi oameni de afaceri să îi urmeze exemplul. Este vorba despre Ion Ţiriac, George Becali şi Viorel Cataramă.

https://www.facebook.com/oana.slemco/videos/1044993372359830/UzpfSTEwMDAwMDg3MDA3MDcwMjoyMjI4MTc5NDA3MjIxMDQw/
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

voicul

Acu o sa zica CNAIR ca deja sunt autostrazi in Moldova si mai tre' SI ca oricum merita o marire de salar pentru asa iefort!

Supărat că autoritățile nu dezvoltă infrastructura, un afacerist din Suceava a construit primul metru de autostradă din Moldova

Un om de afaceri din Suceava a construit, în mod simbolic, primul metru de autostradă din Moldova. Supărat pe lipsa de inițiativă a autorităților și dezinteresul față de construcția autostrăzilor, Ștefan Mandachi a contractat o firmă de specialitate care a construit un metru de autostradă, între Putna și Voroneț, relatează Monitorul de Suceava.

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/suparat-ca-autoritatile-nu-dezvolta-infrastructura-un-afacerist-din-suceava-a-construit-primul-metru-de-autostrada-din-moldova-1092148

Allex

E muzeu, nu are descarcare :))
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Ionut

Inchidem forumul pe 15 martie la ora 15:00 timp de 15 minute. Va invitam pe toti sa va opriti din ce faceti in acele 15 minute, orice ati face, oriunde ati fi.




API pe Facebook

Ștefan Mandachi, un țăran de la Sfântul Ilie, așa cum singur se prezintă, a construit pe barba lui primul metru de autostradă din Moldova!

Bucovineanul s-a decis să protesteze, sătul că în lipsa autostrăzilor a pierdut un an și jumătate din viață conducând 500.000 km pe drumurile patriei.

Pe 15 martie, la ora 15:00, timp de 15 minute, va opri activitatea celor 40 de restaurante pe care le deține ca să atragă atenția asupra lipsei autostrăzilor din Moldova.

Bravo, Ștefane! Te susținem! Pe 15 martie închidem și noi forumul. 15 minute nu vorbim cu presa. Nu răspundem la comentarii.

Suntem consultanti, ITisti, ingineri, profesori, profesioniști de toate felurile. Pe 15 martie, la ora 15:00, timp de 15 minute, ne oprim din ce facem. Ca să se vadă că ne pasă.

pasadia

Plecand de la povestea cu "nici un kilometru de autostrada construit in Moldova" mi-a trecut prin cap ca pe acolo nici macar enturi nu prea au fost construite. Avem practic 2 partiale (Suceava si Iasi), una in lucru (Tecuci) si una (Focsani) despre care nu stiu sigur cdaca a fost construita de la zero sau nu.

Asa ca v-as provoca la crearea si gestionarea unui nou tabel - unul cu kilometrii de drum nou deschisi in Romania (indiferent de standard, A, DX, DN, etc...) de la Revolutie incoace. Pe judete, sau pe regiuni istorice, incluzand orice drum care a fost construit de nou (deci nu includ asfaltarile de DJ-uri sau DC-uri). Eventual si cu informatii privind lungimea si data inaugurarii.

Recunosc, as vrea sa demonstrez faptul ca Moldova ar trebui sa vrea si alte drumuri in afara de autostrazi. Caci centurile, cat or fi ele mai putin fotogenice, pot produce niste efecte considerabile. Dar chiar si cu aceasta intentie "rea-voitoare" tot mi se pare interesant sa urmarim astfel lipsa de coerenta in decizia privind investitiile noi.

Dan74

Prezentatoarea de la DIGI24 care l-a "executat" pe Serbanescu in legatura cu DX12 este Alice Iacobescu.

TibiV

Living Next Door To Alice...
;)
:cheers: Merita !
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

FRS

Poate pune cineva un link cu "executia"?

Ionut

Este linkul pe thread-ul DX12. Găsești acolo toata emisiunea.

NGC

Zilele trecute zicea Cucul ceva de genul ca o sa arate constructorii care contesta aiurea pentru ca ei au comisii foarte bune pentru analiza a ofertelor. Ceva de genul, plus minus.
Imi poate spune cineva cine a pus mesajul respectiv sau unde il gasesc? Am nevoie de mesaj pentru ca sa ii zic vreo doua la mascariciul asta.

NGC


florin74

"Prevăd că dacă o firmă nu participă la licitaţii să nu poată contesta, este unul dintre puncte. Pe de altă parte, în momentul în care avem o decizie de la CNSC cum că câştigătorul este cel desemnat de comisie, noi semnăm contractul, ulterior alte firme care au nemulţumiri se pot duce în instanţă, dar nu rămânem blocaţi cu proiectul un an sau doi, cât durează procesul",

Ia de aici prostie cat cuprinde.

NGC

#11608
Din punct de vedere legal nu e nici o problema daca semneaza contractul dupa decizia primei instante (CNSC / TB).

Quote from: NGC on March 07, 2019, 03:21:06 PM
Sunt aproape sigur ca am mai scris pe undeva despre aceasta prevedere introdusa in Legea 101 / 2016 prin OUG 45 / 2018, dar nu gasesc unde am scris, asa ca mai scriu o data.

Quote
Art. 58^2

In situatia in care autoritatea contractanta a incheiat acordul-cadru/contractul de achizitie cu respectarea deciziei Consiliului sau a hotararii judiciare de solutionare in prima instanta a contestatiei, eventualele despagubiri stabilite de catre instanta, in conformitate cu prevederile prezentei sectiuni, in sarcina autoritatii contractante vor fi suportate din bugetul acesteia.

florin74

Eu ma refeream la faptul ca nu o sa iti dea voie sa contesti fara sa participi. Adica nu am dreptul sa contest documentatia?
Cum o sa faca, dau o declaratie pe propria raspundere ca ma angajez, ca in cazul in care depun contestatie, o sa depun si oferta?
Faptul ca depun sau nu oferta e fix alegere firmei.