News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

ghrt

Da şi da. Din păcate am devenit comod şi conştient că timpul e limitat. Prefer să dau nişte bănuţi...
Cont (aproape) inactiv.

Ionut

Premieră mondială: UNICEF a livrat un vaccin pentru un nou-născut cu o dronă

Dronele au evoluat într-un ritm alert în ultimii câţiva ani, de la simple jucării cu telecomandă, la aparate sofisticate care pot realiza filmări în aer sau sub apă. Desigur, cercetătorii întotdeauna caută noi metode prin care dronele operate de la distanţă să uşureze viaţa oamenilor, iar cea mai recentă reuşită a fost înregistrată de curând, când o dronă a livrat un vaccin pentru un copil de o lună, care locuieşte într-una dintre cele mai greu accesibile zone din Vanuatu, pe o insulă fără drumuri sau electricitate. Ministerul Sănătăţii din Vanuatu, alături de UNICEF au contractat compania australiană Swoop Aero pentru a realiza o această livrare istorică, care cu siguranţă va da startul unei noi ramuri ale industriei medicale: transportul de medicamente cu ajutorul dronelor în zonele greu accesibile. Întrucât Vanuatu este o ţară compusă din multe insule stâncoase, singurele metode prin care poţi ajunge în anumite locuri sunt bărcile şi apoi mersul pe jos până la destinaţie.



Go4IT

carutasul

nu e "firma lui Cutter" nu? :)

Ionut

Nu, din cate tin eu minte Catalin era la Zipline.

user201


Un 2019 cu multă sănătate și bucurii, drumuri ușoare.

Ionut

Faina poza. De unde este?
La multi ani tuturor! :cheers:

user201

#11436
Poza este făcută azi vară în fața Verkehrshaus der Schweiz din Lucerna și reprezintă o piesă folosită la săparea de tuneluri, din ce am văzut ulterior în muzeu( nu e muzeu ca în accepțiunea noastră, deoarece poți face multe lucruri în interior, unde am făcut și un crash test organizat la 10km/h ).

Dacă ajungi singur sau cu copii prin Lucerna îți recomand să vizitezi muzeul dar să îi rezervi câteva ore bune. Poți vedea inclusiv un studiu geo detaliat făcut pentru tunelul Gothard parcă. Site-ul oficial cu info în germană, engleză, franceză îl găsești la adresa: verkehrshaus.ch

P.S. Am pus această poză pentru că mi se părea că este în temă cu ce ar trebui să se întâmple și pe la noi în viitorul mai apropiat.

thinker

da, zece astfel de masinari ar trebui sa lucreze in urmatoarele decenii prin solul patriei sa aducem si noi infrastructura la un minim necesar.

Un mare +1
:cheers:
Infrastructura de transport e sistemul prin care circula sangele unei tari. Romania are prea multe cangrene, prea multe artere lipsa.

Harry

La multi ani si cat mai multi km de autostrazi!

Sa ne delectam cu o imagine din vremea cand randarile se faceau...de mana :D


Ionut

^ Astea sunt adevarate opere de arta. :)
La multi ani cu tot ce va doriti!

dr4qul4

La Multi Ani si cat mai multi km de drumuri mai sigure!  :vroomvroom:
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dorum

La multi ani tuturor!!!!

Dominik

La multi ani fericiti prieteni !!!
You're in Steelers Country

adiarc

La Multi,Multi Ani cu Sanatate ca-i mai buna decat toate.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

bogdymol

La multi ani tuturor!
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele