News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

GrmmrNzi

^^
păi unde scrie de amenajarea teritoriului la punctul o? E vorba de organizarea teritoriului.

carutasul

Da, cred că ai dreptate, am citit eu superficial.

pasadia

^^ "La punctul 30 se spune că nu e ok caracterul ordinar. Dacă era organic, era constituțională."

Nu, era constitutionala daca era organica ȘI daca era vorba despre transferarea unui teren (se incadreaza la litera t mai sus, in ideea ca nu exista alta cale de transfer decat lege organica cu aplicare la un singur caz particular).

Promit ca o sa caut sa recitesc argumentele pe care spui ca le-ai adus in trecut. Eu nu-mi amintesc sa fi adus nici un argument clar; mai mult nu inteleg de ce argumentatia ar trebui sa fie "s-a disxutat in trecut", argumentatie care poate fi si falsa, si incompleta

nicolaem

#11193
nu cred ca are rost dezbaterea asta juridico-politica nici macar in parcare. E bine ca se pune presiune pe subiect, apreciez activitatea celor 2 organizatii din Moldova, cat si a celor care se zbat in parlament (pana la urma fiecare se bate cu armele din dotare). Mai multe proiecte pregatite din timp ar evita dezangajarea de fonduri europene (vezi 2007-2013) si mai mult ca sigur 2014-2020).

Dar revenind cu picioarele pe pamant, daca guvernul nu vrea sa o faca nu o face si gata. Asta e singurul motiv pentru care zic ca nu are rost sa creem "flame" in parcare.

LE legea a fost adoptata. nu vad de ce si-ar pierde cineva vremea sa conteste la CCR indiferent daca juridic e sau nu e.
   
    Genul asta de mobilizare pentru proiecte nationale mari sunt binevenite. Ar fi bine sa ne lamurim si ce se intampla cu cele 3 spitale regionale, pentru ca din
    conferinta de presa de ieri a ministrului nu imi e clar daca e doar o "fazare" ( tip A10) sau o amanare.
    M-am saturat sa vad in spatiu public/parlament doar initiative tip "voucere pt concedii" si nimic pentru dezvoltare.

pasadia

Corect, nu e cazul sa comentam nici aici. Mai bine am face niste propuneri pentru viitoare legi:

- salariu minim de 5000 ron daca locuiesti in moldova si muntenia
- taxe mai mari pe privati daca au afaceri in ardeal (caci deh, ei au acces la autostrada si isi permit)
- metrou la cluj, dar pe ruta feleacu - baciu
- coloana infinitului sa fie mutata in fiecare an in alt oras, ca de centenar


anacronox

#11195
del

TibiV

#11196
Pentru ca Sibiu-Pitesti se va face, indiferent daca vrea Neaga sau nu.
Este coridorul pe care il cere UE cu toata taria...

Cat timp pentru PiSi nu a aparut nici macar accidental ideea de PPP, este clar ca se va face...
Dar cu viteza romaneasca. :(

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Ati uitat ca am fost aproape sa iesim in strada (ba chiar a fost protest al unor soferi) si pentru PiSi in "razboiul" cu CoBra. Ati uitat de "Vrem autostrada Sibiu-Pitesti". :)

nicolaem

#11198
evident ca nu am uitat. De asta am zis ca presiunea de peste tot e binevenita. Acum ca legea se voteaza in unanimitate, nu trebuie sa ne spuna nimeni ca e populism. e evident. Dar in acelasi timp stim si ca PPP Comarnic Brasov e de fapt un esec premeditat. De cand se tot chinuie cu el macar 5km pe an sa fi facut....

Din amintirile lui M Isarescu, 1991, intanlnire cu ministrul de finante al Olandei:

"A doua (regulă n.r.), infrastructurile. Noi aici în Europa, spunea ministrul de Finanțe de atunci, nu credem în parteneriate în infrastructură. Acesta este rolul statului. Se fac greu, costă mult, tot timpul vor fi discuții, asta nu înseamnă că nu acceptăm parteneriatele public-private. Infrastructurile sunt rolul statului. Acestea sunt fizice și umane. Să faci o autostradă, un drum și așa mai departe costă bani mulți. Nu poate să le facă o firmă privată fără să aibă un interes. Infrastructurile umane sunt sănătate, educație. Nu vă dezangajați repede din funcția de adminsitrator al economiei, de proprietar, nu o să mai aveți timp pentru celelalte, nu veți aloca suficiente resurse."

sursa

adiarc

nu inteleg ce-i tot dati cu legea asta.E un demers pur politicianist,care poate fii oricand amanat de la a intra in vigoare printr-o ordonanta de urgenta....asa ca hai sa ne facem ca muncim.

Avem nevoie de lucruri concrete incepand cu un SF de calitate
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

danutzu_1069

Orice lege se poate abroga... mai devreme sau mai tarziu...

GDPR

Dintr-un ziar local:

QuoteO dată cu aprobarea acestei legi, s-a mai bifat un punct al Programului de Guvernare promis românilor.
:lol:

alin2pas

Dacă voiau să bifeze acest punct dădeau legea imediat cum au ajuns la guvernare și atunci aveau timp pe durata mandatului să facă autostrada, că tot spun în lege că trebuie să o termine în 4 ani. Cu ocazia asta poate intrau și în Guiness Book pentru autostrada montană construită în cel mai scurt timp. Eu aș fi fericit dacă s-ar apuca efectiv de lucru în 4 ani, având în vedere că trebuie refăcut studiul de fezabilitate, întocmit proiectul, obținute toate aprobările, fără să mai punem la socoteală pierderile de timp cu licitațiile.

GrmmrNzi

Eh și tu, au timp 4 ani să o "ridice pe SEAP", după aia se construiește singură. Îți explică Cuc și Ioniță cum stă treaba..

TibiV

Ionut, imi cer scuze...

Dar incepe sa devina incorect (de la un punct devine semn de slabiciune, lasitate, as you name it...) sa stau si sa inghit "fara numar, fara numar" tot felul de marlanii de la "distinsul meu prieten"...

Dar domnia sa simte nevoia sa ma "intepe" permanent... Insa este un "mare domn", nu ma mentioneaza explicit...

Hai sa o luam intai de pe "topicul curent"...
Quote from: pasadia link=74.msg219694#msg219694 date=1541148065
Nu stiu la ce concluzie vreti sa ajungeti in disputa asta. Unii vir poze, altii pot sa sara peste ele (va zic sincer, si eu fac catodata asta).

Dar ce ma deranjeaza mai mult pe forum sunt cei care posteaza foarte convinsi (convingatori) cate o prostie. Si nu sunt taxati. De exemplu, mai stiti ce siguri erau unii ca se poate face conexiunea la Soimus fara a opri traficul pe ambele benzi? Unul nu l-am vazut sa retracteze...
Dpmdv acele mesaje scad calitatea. Nu zecile de poze neclare.
Asta sunt eu...
Am tot spus ca se poate face conexiunea de la Soimus fara a intrerupe circulatia pe breteaua de iesire Simeria->Deva...
Asta am inteles eu la vremea respectiva privind harta.
(Imi pare rau, dar functia "search"nu imi da postarile mele, altfel as fi pus linkul... Eu cred ca ar fi fost instructiv...)
Am spus ca "se poate face", nu ca se va face...
"Distinsul meu prieten" nu are planurile de la Soimus, asa cum nici eu nu le am...
Deci nu as fi putut ghici ca vor inalta breteaua spre giratoriul Soimus...
Nu stiu de ce au facut asta... Dar, chiar, de ce au inaltat cu cativa metri breteaua de iesire spre Soimus?...

Domnu' colegu',
"ce ma deranjeaza mai mult pe forum sunt cei care posteaza foarte convinsi (convingatori) cate o prostie. Si nu sunt taxati"

Bun, trecem la punctul 2 (din vreo +30...)
Este o "preluare" de pe A13...
Quote from: pasadia on November 02, 2018, 03:17:53 PM
Nu inteleg de ce presupui ca autostrazile trebuie sa treaca prin capitalele istorice. Ele ar trebui sa treaca prin (pe langa) centrele economice.
Eu spuneam (se poate verifica "in urma"...) doar ca trebuie sa unim "capitalele" Iasi, Bucuresti si Cluj...
NU vorbeam de "capitale istorice", ci de capitale economice "la zi"
Nu are rost sa reiau discutia... Dar este verificabil tot ce am spus....

Alte n-shpe atacuri (frumos imbracate, ce-i drept...) sunt cam peste tot unde am postat.
Pana si la Siguranta circulatiei rutiere... (nu are rost sa pun si link-ul, "pretinul" stie unde sunt...)

Stimate coleg, eu nu dau minusuri fara argumentare.... Plusuri, da.
(Ai luat foarte multe plusuri de la mine pe vremea cand munceai pe centura Brasov...)

Deci nu iti face griji, nu ti-am dat minus nici acum...

Doar ca nu inteleg "obsesia" ta despre "netaxarea mea".
Care sa fie taxa?
5 lei pe zi? 10 lei pe an pentru A13? Sau "capul unde iti stau picioarele" pentru cei care au alte pareri?...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)