News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

yetiman

Daca e vorba de o masina noua, sigur are (99,99%). Nu pleaca de la dealer fara RCA.
Daca e vorba de SH, nu le elibereaza politia fara sa prezinti RCA-ul.
QuoteActe necesare la înmatriculare : Obtinerea autorizatiei de circulatie provizorie. Cererea tip din partea solicitantului (descarca ). Asigurarea obligatorie de răspundere civilă (RCA), original si copie; Taxa certificat autorizatie provizorie: 13 lei achitati la trezorerie sau in ghiseu la politie. Documentul care atestă dreptul de ...
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

grig73

Multumesc. Dar nu poate circula dupa un timp  (30 zile) pe numere rosii fara RCA? Stiam ca se faceau RCA pe vremuri pe 30 de zile si nu mai stiu cum e acum

MRS

RCA la automobile noi se emite pe seria de caroserie
verifica https://asfromania.ro/consumatori/baza-de-date-cedam/interogare-polite-rca
la Criteriu de cautare bifeaza: serie de caroserie


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NAP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

Allex

Se da valabilitate la nr rosu pana la expirarea politei RCA (dar maxim 3 luni).
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

grig73

Multumesc de raspunsuri. @Alex: si RCA-urile respective nu se pot verifica online?

__dir

Toate masinile au nevoie de RCA.

Colegul @MRS a spus ca se poate verifica dupa seria. Se introduce seria masinii cu numere rosii si se verifica valabilitatea RCA. 
Masina mea (noua) are RCA pe serie.

gruiarew

#10311
Toate maşinile care sunt pentru înmatriculare se eliberează RCA pe serie de şasiu. Chiar şi la numere negre când se transcrie în alt judeţ sau se schimbă tăbliţele (vreau alt număr nu cel ce l-a avut vechiul proprietar).
În cazul numerelor roşii se eliberează pe maxim 3 luni dar nu mai mult de cât e RCA-ul. Dacă are numere roşii dar nu are RCA şi circulă cu ea, e caz penal, numerele fiind expirate. Se pot face modificări în poliţă după. De exemplu cazul meu:

RCA pe un an scos numere roşii pe 3 luni. RCA, normal pe serie de şasiu. După 2 luni jumate am trecut-o pe numere negre, am mers şi am schimbat poliţa să-mi apară şi numărul, nu doar seria. Atenţie! În momentul în care ai primit numere negre, nu mai mergi un cm cu cele roşii! Le pui cele negre pe maşină, altfel iar e caz penal.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

TibiV

În anul 2017 comparativ cu anul 2016, lungimea drumurilor modernizate a crescut cu 2,9%

La 31.XII.2017, drumurile publice totalizau 86099 km, din care 17654 km (20,5%) drumuri naţionale, 35149 km (40,8%) drumuri judeţene şi 33296 km (38,7%), drumuri comunale.

Din punctul de vedere al tipului de acoperământ, structura reţelei de drumuri publice înregistra: 34900 km (40,5%) drumuri modernizate (în proporţie de 92,1% drumuri modernizate cu îmbrăcăminţi asfaltice de tip greu şi mijlociu), 21074 km (24,5%) drumuri cu îmbrăcăminţi uşoare rutiere şi 30125 km (35,0%) drumuri pietruite şi de pământ.

În ceea ce priveşte starea tehnică a drumurilor publice, 41,4% din lungimea drumurilor modernizate şi 48,2% din lungimea drumurilor cu îmbrăcăminţi uşoare rutiere aveau durata de serviciu depăşită.

Din totalul drumurilor naţionale, 35,1% (6200 km) erau drumuri europene, 4,3% (763 km) autostrăzi, iar din punctul de vedere al numărului de benzi de circulație, 1,6% (290 km) erau drumuri cu 3 benzi,10,3% (1826 km) drumuri cu 4 benzi şi 0,1% (22 km) drumuri cu 6 benzi.

Drumurile judeţene erau în proporţie de 38,7% drumuri modernizate și 41,3% dintre drumurile comunale erau drumuri pietruite.

http://www.insse.ro/cms/sites/default/files/com_presa/com_pdf/lung_cailor_transp17r.pdf

Observatie: din tabel rezulta ca Romania avea, in anul de gratie 2017, 190 km DN-uri pietruite si 13 km DN-uri de pamant...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)


ciprebbe

Care e masina ta sa stim din cate mutari o putem scoate? :)))))))
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

yetiman

 :lol: Cel mai bine o duc cei comozi care ajung ultimii la servici. Sunt obligati sa plece primii...  :lol:
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

cristi5

Stateam la calculator si scriam ceva si ma ridicam din cand in cand sa vad ce mai e in parcare :)))

Tipul din ghereta, absolut plictisit, cu o umbrela in mana, iese din cand in cand sa mai mute 4-5 masini sa poata iesi vreo doamna care a venit dupa masina

Daca doamna nu are rabdare, lua cheile de la sefu, si se inghesuia printre barele de protectie ale masinilor si se chinuia sa intre cumva in masina proprie in asteptarea momentului cand poate in sfarsit sa iasa cu masina din parcare...

Sunt de 3 zile in hotel dar abia acum am observat acest spectacol, pt ca pe cand ma intorc eu seara la hotel parcarea e goala complet.

Locurile din plan apropiat au iesire direct la strada. Cred ca costa dublu

alexbb

Niste prosti, parcarea de vizavi goala... si trotuar si iarba.


Io

Nu ti se pare deloc! Chiar este.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.