[B] Pasajele Petricani-Doamna Ghica-Chisinau

Started by Ionut, April 05, 2012, 04:32:56 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Earthchild

Vad ca merg pe repede inainte. Ramane proiectul cu "esteticele" tabliere metalice?

Cristi N

A raspuns PMB, apreciati voi calitatea raspunsului si a proiectului.


TibiV

Quote
...s-a concluzionat faptul ca nu rezulta necesitatea unui mijloc de mare capacitatea (tramvai) pe artera Doamna Ghica.

Eu v-am spus ca sefa lor este blonda... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cezar-mario2012

Autobuzul 243 merge de la Palatul Ghica până la Cora, pe porțiunea Tei - Delfinului este gol. Se umple la Delfinului către Cora.

dr4qul4

Doar ca in zona Baicului-sos electronicii urmeaza sa se construiasca mai multe turnuri.
Vorbim de cateva mii bune de apartamente noi.
Un tramvai pipera-petricani-dna ghica-chisinau-grigorescu-turnu magurele, pe traseu dedicat, ar avea cu siguranta calatori. Practic vorbim de oglinda lui 41.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

cezar-mario2012

 Turnurile acele sunt de fapt pe Electronici nu pe Doamna Ghica, e vorbește de ele de cam 15 ani. Cel mai avansat proiect este lângă Kaufland, în spatele școlii nr 25.

Cristi N

#66
La electrici se discuta fix acelasi subiect asa ca o sa preiau de acolo o harta cu un potential traseu postata ByOnu. link



Din ce am gasit pana acum o parte din traseul asta e prevazut inclusiv in PMUD cu numele: Tramvai Rapid (LRT) 6 -  Titan - Pipera. link (pag. 328). Oare functionarii din PMB au auzit de el? De tinut cont nu mai am nici o pretentie avand in vedere raspunsul pe care l-au dat.



Traseul de tramvai propus cred ca ar face de rusine 41 din punct de vedere al fluxului de trafic si nu este un proiect dificil de implementat putandu-se implementa fazat cu beneficii clare la fiecare etapa.
Pe de alta parte problemele lui 243 cred ca sunt 2: nu ajunge in Pipera si sta blocat in trafic.

cezar-mario2012

 Azi s-au apucat de studii geo pe parte dinspre Tei a piciorului, mâine spuneau că se mută pe partea dinspre Delfinului.

voicul

Ce sa mai, curand aceasta firma va face toate proiectele din Romania.
Cat timp s-a pierdut cu contestatiile - zero.
Deja sunt in teren si probabil vor termina mai repede decat Astaldi la Ciurel!

Sa speram ca o sa tina si lucrarea ... 2 - 3 ani macar.

panda_no 5

#69
Toata intersectia inclusiv zona in care se lucra astazi abia a fost reamenejata peisagistic probabil la niste costuri deloc mici.
Cred ca nu sunt nici 2 saptamani de cand au finalizat reamenejarea.
Daca stii ca te apuci de ridicat un pasaj de ce puii mei mai arunci banii pe amenajare peisagistica :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash:

Cineva ar trebui sa plateasca toate astea.
Alo, Primaria, se aude??????

Cum puii mei sa nu fii in faliment?

voicul

Pai ce la muncitori de pe santier nu tre sa le arati un peisaj frumos? Ei nu voteaza?

Probabil nimeni nu se astepta ca proiectul asta sa mearga asa repede.
La cati bani lipsa sunt in primarie probabil vor incepe doar cat sa distruga zona SI dupa sa puna pe pauza.

zuma80

Pentru ca "asa se face" din pacate. Toata institutia parimariei este o cangrena!
Pentru A6!

cezar-mario2012

Lucrarea peisagistică aparține de PS2, iar pasajul de PMB.

nirolf

Asta nu e o scuză, toată lumea știa ce urmează. Consilierii din opoziție au și atras atenția că e ridicol ce se întâmpla.

zuma80

Pentru A6!