[B] Pasajele Petricani-Doamna Ghica-Chisinau

Started by Ionut, April 05, 2012, 04:32:56 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TibiV

Iata o solutie simpla si eleganta, folosita insa anapoda, unde nu era absolut necesara...

Quote from: TibiV on April 01, 2020, 09:04:26 AM...
Stiti care este prima institutie care adopta (cu entuziasm chiar) parapetele WRSB ?

Ei bine, nu CNAIR (aia au role in cap...), ci... STB !...
(Sau poate celebra primarie PS4?!...)

Sa trecem la fapte. Suntem la inceputul Soselei Giurgiului, vedere spre Piata Eroii Revolutiei (masinile din stanga vin dinspre Pieptanri (Viilor, Serban Voda) si merg spre Oltenitei.)

Vedere spre periferie / CFR Progresu

Wow!...





Fiecare din cele 3 cabluri este format din 3 cabluri torsadate, impletite... Si nu sunt subtiri.

Nu cred totusi ca stalpii sunt batuti atat de adanc incat sa reziste unui tramvai...

... dar este clar ca nu a fost facut pentru evitarea ciocnirii intre tramvaie...  ;)

Prima sectiune de separator / gard nu este foaarte lunga (75-80 metri) dar este este fix in zona in care bizonii, berbecii si alte vietuitoare depaseau tramvaiul oprit in statie prin stanga lui si se aruncau in intersectie...

Sectiunea asta se termina la trecerea de pietoni de la statia STB Sura Mare


De ce au pus pe Giurgiului, si nu ar putea pune si la Doamna Ghica?!...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

hefaistos

Oricum, dacă pasajul e proiectat sa "duca" și infrastructura de tramvai + tramvaiele aferente, parapetii de beton nu sunt o problema.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.



hefaistos

" Primarul Sectorului 2 i-a cerut lui Dan să finalizeze mai repede studiile pentru tramvai "
Cred ca cineva umbla cu ironii subtile.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

ijwtsh

Ahh, ce-mi place traficul din Bucuresti. Mi se pare ca oricat pasaje ai adauga acolo, problema in sine nu se va rezolva pana nu devine tot traficul prin pasaje subterane.


panda_no 5

Am trecut astazi dinspre Delfinului spre lacul Tei la ora 13.06 o ora fara valori mari de trafic.
Se trece lejer dar m-am infipt in semaforul din intersectia cu Lacul Tei ( Lukoil ) semafor pe care l-am prins de 3 ori pana am trecut. Ar trebui reglate semafoarele pe alti timpi.
Asfaltul, mie personal, mi se pare usor valurit pepasaj. Strict pe pasaj. Poate mi s-a parut.......O sa vad si in zilele urmatoare daca a fost doar o impresie......

Skynick

Nu-i valurit, asa cere beneficiarul. Peste tot, structuri in Bucuresti. E o semnatura locala. :(

TibiV

Si de la @adix aka Alberto Costea: [07 SEPT 2023] Pasajul Doamna Ghica dat in trafic!!

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

AlinAlecu

Salut,

Vă atașez o filmare de ieri cu Pasajul Doamna Ghica. Filmarea este făcută în jurul orei 18:30.



Vizionare plăcută!

hefaistos

Eu nu m-am urcat inca pe pasaj dar ma bucur din plin de el. Pentru ca toate directiile din intersctia ramasa la sol sunt libere cum n-au fost in ultimii 20 de ani.
Asta pentru cei ce spun ca pasajele de acest tip sunt inutile.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

danutzu_1069

Mai vedem de luni in colo....
 :lol:  :lol:
Sunt destule masini care fac stanga, iar pe soferi nu-i duce capul sa se alinieze cat mai optim la linia de trambai.... de unde rezulta cozi lungi....
Se vede clar pe filmare..

panzer

Vor invata sa se alinieze. Deocamdata e nou.

De luni e primul step-up in trafic. De la 1 Octombrie e urmatorul.

Si deci, intrebare pentru un localnic: bate lumina in sufragerie?

danutzu_1069

Asta cu lumina ar fi ultima problema ...
Au alta belea, cei dinspre Pantelimon, care sunt în apropierea rostului de dilatație... Aparatul ptr rost, generează zgomot când se trece cu viteza....
 :lol:  :lol:

paulmare

Sambata am trecut si eu inspre Delfinului, parca au asfaltat cu lopatica si galetusa, foarte denivelat, si dispozitivul de la rostul de dilatatie denivelat, foarte zgomotos, ne mai miram cand o sa ajunga si asta la "expertiza" ca are nevoie urgenta de reparatie, "cum ca e nou", sau "a fost reparat capital acum 9 ani " etc
Oricum e mult mai bine fata de ce fara pasaj si fara lucrari,