News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Traficul feroviar in direct

Started by TibiV, December 29, 2016, 12:48:20 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

etravel

#120
@frunzaverde, interfata sistemului de rezervari bilete online a ramas aceeasi si la fel de jalnica, din pacate. N-ar pune si ei in prima pagina un formular de rezervat bilete online, nici sa-i pici cu ceara. Ce o fi asa de greu sa vada cum fac altii? Si viteza de incarcare a site-ului e absolut jalnica, imi aminteste de epoca dial-up.
Later edit: am incercat sa cumpar bilete de pe mobil. Vãleleu.

Earthchild

#121
^^
Nu era mai bine daca ingropau ei conductele alea la reconstructia CF? Intr-o caseta betonata cu spatiu de vizitare/mentenanta.

Cristi N

Cred ca am gasit raspunsul. Tronsonul respectiv pare abandonat, probabil alimenta fosta rafinarie Columbia dar nu se vede clar din cauza vegetatiei.

Cu rosu pasarela cazuta, cu verde traseul conductelor dinspre Brazi, cu galben ramificatia spre Columbia inainte de pasarela, cu albastru ramificatia care intra in Ploiesti in dreptul Pasajului/Strazii Marasesti.

etravel

#123
@ Earthchild, dar n-ar fi si mai bine daca ar repara ei sau mai bine schimba podul Constanta din Bucuresti, pe traseul M800, pod care sta sa pice de mai multi ani si care nu a fost inclus in refacerea magistralei 800? Unii stalpii din beton armat au tencuiala cazuta si se vede cum betonul este exfoliat de a ajuns armatura de fier la mila intemperiilor. Ala e alt dezastru care asteapta sa se intample.
Later edit: e si o poza pe net cu halul in care au ajuns stalpii. Am impresia ca pericolul de prabusire e iminent.

Dan_s

Quote from: Cristi N on February 21, 2018, 02:39:09 PM
Cred ca am gasit raspunsul. Tronsonul respectiv pare abandonat, probabil alimenta fosta rafinarie Columbia dar nu se vede clar din cauza vegetatiei.

Gresit, magistrala intra in Ploiesti si alimenteaza cartierele vest si nord.
Abandonata a fost doar mentenanta tuturor magistralelor de termoficare din Ploiesti, iata cum arata o conducta care traverseaza linile CF in zona Gara de sud precum si vechiul pod "de lemn" abandonat si in pericol iminent de prabusire (clasa I risc seismic).
Doar acest pasaj este intretinut mai bine, probabil din cauza ca este cel mai vizibil. :bash:

TibiV

#125
Fara link, dar este oficial...

Quote
Va trimitem informarea de presa Veolia Energie Prahova cu privire la pasarela de inspectie a Magistralei 2 Sud, care s-a desprins si a cazut in zona garii Ploiesti Vest, in aceasta dimineata. Astăzi 21.02.2018, în cursul dimineții o pasarelă de inspecție a Magistralei 2 Sud, parte componentă a rețelei de distribuție primare cu agent termic pentru Municipiul Ploiești, s-a desprins căzând pe liniille de cale ferată opturând astfel circulația feroviară în zona gării Ploiești Vest.

Din motive de siguranță distribuția de agent termic a fost rerutată. Astfel, distribuția de agent termic pentru Municipiul Ploiești nu este afectată în prezent. În regim de urgență echipele de intervenție ale operatorului de energie termică, împreună cu echipele de intervenție ale autorităților și ale CFR s-au deplasat la fața locului cu scopul eliberării căilor de acces feroviar.

Deci "o pasarelă de inspecție a Magistralei 2 Sud"....
Teoretic de acolo ar fi trebuit sa faca intretinerea conductelor. Dar intretinerea pasarelei cui au  lasat-o ?!...

Sper ca Veolia Energie Prahova sa plateasca tot deranjul "la triplu"...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Cristi N

#126
Nu cred ca rateaza CFR-ul ocazia sa le factureze ceva daune, in plus o sa mai plateasca Veolia o tura cand se apuca de reconstructie.

Vice33

http://mobile.hotnews.ro/stire/22299006


Veolia, compania de termoficare ce detine pasarela care a cazut peste liniile de cale ferata la Ploiesti, spune ca lucreaza "in regim de urgenta" cu CFR pentru eliberarea liniilor. Presa locala scrie ca muncitorii au inceput taierea pasarelei. Circulatia feroviara intre Bucuresti si Brasov este blocata de la 7.20, sase trenuri sunt blocate in gari, iar spre Ardeal nu au mai plecat trenuri. CFR cauta solutii pentru transportarea cu autobuze a calatorilor care sunt in trenurile blocate.

[/size]

subway

Daca-ti cade turturul in cap e penal...dar o fieratanie?

TibiV

#129
@subway,
turturul astazi este, in august sigur nu mai este...
Deci "turturul" este doar "un pericol ocazional", pe care "adminsitratorul tutrturilor" trebuie sa il tina sub control..
Nenorocita aia de pasarela exista acolo de vreo 40-50 de ani intruna, nu s-a topit in nici o vara. Deci nu trebuia supravegheata. :o

Vice33,
fara suparare, dar ai pus o stire cu situatia existenta azi diminata la ora 10,30.
De atunci pe forum s-au actualizat toate informatiile...
Este suficient sa citesti postarile precedente...

(Ionut, poti sterge postarea asta .... )

LE
Am boldat si inrosit in postarea cu comunicatul Veolia...
Altfel se pare ca nu citeste nimeni...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

subway

#130
Uite ca si fieratania e trecatoare...ca de maine nu mai e!
mai uiti si ca mai exista si obligatii legale de urmarire a comportarii in timp a constructiilor, chit ca nimeni nu le baga in seama...

Cristi N

TibiV te contrazic la afirmatia ca nu trebuia supravegheata. Tocmai ca pasarela trebuia supravegheata sau inspectata (nu stiu care este termenul corect, nu sunt inginer structurist) la un anumit interval de timp conform cartii constructiei si in momentul in care se observa ceva suspect trebuiau luate masuri inainte sa se trezeasca CFR-ul cu ea peste sine.

TibiV

Nu ai vazut ca afirmatia era scrisa cu italic si avea si un emoticon dupa ?....
;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Cristi N


TibiV

Pe "firul scurt" de la CFR Infra...

Quote
Ora 19.50 - s-a redeschis circulație feroviară  pentru tractiune electrica si pe  Fir1  Pl Vest - Pl Sud - Buda si liniile  1-2 din st Ploiești Vest.

Firul II Pl Vest-Pl Sud-Buda si liniile 3-5 s-au redeschis pentru tracțiune electrică în dimineață zilei de 22 februarie.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)