Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 24 Guests are viewing this topic.

adsailton92

Quote from: ciprebbe on September 07, 2012, 02:48:42 PM
Se reiau lucrarile la centura Valcele-Apahida
http://www.time4news.ro/cluj/administrativ/se-reiau-lucrarile-la-centura-valceleapahida.html

"Societatea Keller trebuie sa realizeze pana in 15 decembrie toate lucrarile de consolidare privind constructia zidurilor de sprijin a malurilor, drenarea terenului, montarea pilonilor de mare adancime care sa stabilizeze dealul si captarea de izvoare."

Salut,
O veste foarte buna. Ma bucur ca nu se hazardeaza nimeni sa pomeneasca si de viaduct. Doar dupa ce fac chestile de mai sus se pot apuca de el. Ne prinde lejer anul care vine(sfarsitul verii, toamna tarziu). Este de lucru. O sa revin cu update-uri de cate ori o sa ma ocazia

lautaxi

Bine ca e dat drumul la trafic......cu cat se termina de tot mai repede cu atat mai bine!!!
Oricum si daca lucreaza la maxim imediat vine frigul ,deci nu stiu daca sepoate da drumul in decembrie.

MRS

Legatura Centura de Nord Ploiesti cu DN1 este aproape finalizata




A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

Ionut

DN1 este centura. :) Nu este nod centura-DN1, ci un nod centura-drum judetean, cel care duce spre Paulesti. :)

ciprebbe

La concurenta cu Mrs :D  acelasi loc, zona metro, inspre Comarnic





Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Da, exact acelasi loc, DJ-ul spre Paulesti. Asa trebuie facute TOATE intersectiile de DJ-uri cu DN-urile, nu mai spun intersectii DN-DN. A se vedea ce s-a facut la Campina... cate un nod de-asta la toate intersectiile si gata, avem drumuri mult mai sigure si aproape fara dopuri/ambuteiaje decat in caz de accident sau cine stie ce.

MRS

#426
Quote from: Ionut on September 10, 2012, 01:18:02 PM
DN1 este centura. :) Nu este nod centura-DN1, ci un nod centura-drum judetean, cel care duce spre Paulesti. :)

eu stiam ca pasajul de aici peste DN1 face legatura cu Centura de Nord a Ploiestiului adica DN1B /E577.
Acum, dinspre Brasov trebuie facut stanga prin sensul giratoriu de la Carrefour

cam asta era si mesajul pe plan local 

DJ155 spre Paulesti se intersecteaza cu DN1 la aproximativ 1.2km distanta de acest pasaj

Daca ma insel, va rog sa-mi spuneti



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

ciprebbe

Cam asa arata parapetele de pe Centura Ploiesti

Concluziile le trage-ti singuri
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

sebba

le-a scapat dorel pe jos :D
sau le-au luat la 2nd-hand :D

mda, neplacut, dar na... romania... acceptam... ca doar asa ne-am invatat!
nu mai continui ca ar trebui sa intru in politic si nu mai terminam... :)
Sailing away! S/Y Haimana

bogdymol

Cu totii stiam din presa ca lucrarile la cele 2 pasaje peste CF de pe Centura Arad-nord s-au oprit din cauza intreruperii finantarii. Astazi am ajuns la pasajul peste CF Arad-Curtici si Arad-Oradea, si... surpriza:

La ora 9:


Pasaj Centura Arad Nord peste CF Arad-Curtici si Arad-Oradea by bogdymol, on Flickr


Pasaj Centura Arad Nord peste CF Arad-Curtici si Arad-Oradea by bogdymol, on Flickr

La ora 12:


Pasaj Centura Arad Nord peste CF Arad-Curtici si Arad-Oradea by bogdymol, on Flickr


Pasaj Centura Arad Nord peste CF Arad-Curtici si Arad-Oradea by bogdymol, on Flickr
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Pelbartus

Pe aici am trecut si eu azi dimineata ( :D) si chiar eram surprins sa vad miscare. Chiar vroiam sa intreb ce s-a intamplat...  Zona e tot mai criminala dpdv al traficului, am prins 2 marfare care mergeau ca melcul, cozile intinzandu-se pe vreo 2 km.
In alta ordine de idei, semaforul de la podul din Chisineu Cris e absolut halucinant, 3-4 km de masini care se misca foarte, foarte greu. Pentru cine trece pe acolo, ii recomand multa rabdare.

bogdymol

^ Azi am avut treaba fix in Chisineu Cris. Am stat in coloana aia 30 min la dus si vreo 40-50 min la intors.

*pentru cei care nu stiu: Astaldi, firma care reabiliteaza DN79 Arad-Oradea (drum care e cam gata) a lasat podul de la Chisineu-Cris pentru ultima suta de m. Acum se lucreaza acolo si se circula alternativ, pe un singur fir. Sa auziti ce-i injurau TIR-istii prin statie :lol:
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

udar

#432
 
poze de astazi de la pasajul de pe centura Arad ---CF Arad-Curtici si Arad-Oradea
se lucra si astazi nu in forta dar se miscau ...







iata de ce este nevoie de acest pasaj.................

de aici era coloana de la CF pana................


.........pana aici era coloana de tiruri in special ........groaznic


:cheers:

MRS

#433
Quote from: Mrs on September 10, 2012, 04:19:24 PM
Quote from: Ionut on September 10, 2012, 01:18:02 PM
DN1 este centura. :) Nu este nod centura-DN1, ci un nod centura-drum judetean, cel care duce spre Paulesti. :)

eu stiam ca pasajul de aici peste DN1 face legatura cu Centura de Nord a Ploiestiului adica DN1B /E577.
Acum, dinspre Brasov trebuie facut stanga prin sensul giratoriu de la Carrefour

cam asta era si mesajul pe plan local 

DJ155 spre Paulesti se intersecteaza cu DN1 la aproximativ 1.2km distanta de acest pasaj

Daca ma insel, va rog sa-mi spuneti

Pana la urma e ca mine? Mi-am amintit ca in drum spre Mizil (via Valea Calugareasca)  am folosit si Centura de est... Deci nu e doar dn1 centura ptr Ploiesti... Iar gmaps apare si centura de nord DN1B...



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

Ionut

Quote from: Mrs on September 13, 2012, 09:25:08 PM
Pana la urma e ca mine? Mi-am amintit ca in drum spre Mizil via Valea Culagreasca  am folosit si Centura de est... Deci nu e doar dn1 centura ptr Ploiesti... Iar gmaps apare si centura de nord DN1B...

Nu stiu ce sa zic, posibil sa ai dreptate. :) Cel mai bine cand se da drumul intri in nod si vezi unde ajungi si ne spui si noua. :D Sigur te poti intoarce acolo in directia in care vrei sa mergi, fiind nod. :)