Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 24 Guests are viewing this topic.

Dan74

Nu ai calculat bine, termenele sunt iulie si septembrie 2016, nici nu stiu daca CNADNR are finantare europeana pentru cele 2 pasaje.

NGC

^^^ Ambele au finantare europeana. Am adaugat mai sus procentele.

TibiV

#3002
Quote from: Dan74 on October 13, 2015, 04:54:54 PM
Nu ai calculat bine, termenele sunt iulie si septembrie 2016
Ai dreptate, eu am gresit...
Quote from: NGC20 on October 12, 2015, 08:18:55 PM
[150749] / 07.05.2014 : "CONSTRUCTIE PASAJ SUPRATERAN PESTE DRUMUL DE CENTURA AL MUNICIPIULUI ORADEA ÎN ZONA STRAZII CIHEIULUI" -> Contract atribuit in 09.03.2015 catre PORR.
Din cauza grabei m-am uitat la data licitatiei, nu la data atribuirii.... :-[
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

http://www.romaniatv.net/unde-s-a-rasturnat-caruta-cu-prosti-la-caracal--noua-sosea-de-centura-nu-are-sensuri-giratorii_250760.html


ce e de retinut: Nu ca nu avem giratorii la Caracal (se rezolva cu bidoane de plastic) ci ca trebuie sa inceapa licitatia pentru centura Bals, parte din A12!!!!

Sa inteleg ca s-a renuntat la PPP si se merge pe modelul A3 si aici?
Are cineva informatii?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Haide, dr4qul4, chiar crezi toate RTV-urile ?!...
Auzi ce scriu astia in subtitlu:
Quote
Centura municipiului Caracal este gata, dar nu poate fi folosită fiindcă a fost proiectată greşit. Situaţia a fost recunoscută chiar de ministrul Transporturilor. Are soluţii, dar pentru alte proiecte.
Este gata ?!?!...
Pe bune ?!?!...
:D
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC

Pentru VO Bals exista SF din 2011 facut de CONSITRANS, dar nu ca si parte din A12, ci ca si 2x1.



TibiV

Deci daca vor sa o aduca la nivel de autostrada, ca sa faca mai tarziu parte din A12, trebuie alt SF.
Daca nu este alt SF, atunci nu va face parte din autostrada...
Doar daca o fac un fel de "half-profile", dar sunt sigur ca si pentru asta ar trebui alt SF...

@dr4qul4
Stirea RTV cu Caracalul este de fapt preluarea unei stiri TVR de azi dimineata, mult mai buna, care spune de fapt ca "Şoseaua de centură a municipiului Caracal ar trebui să fie gata până la sfârşitul săptămânii, potrivit termenului din contract. Lucru imposibil, fiindcă lucrarea a fost proiectată greşit."
Stirea TVR este aici si are VIDEO, dar nu stiu cat de la zi sunt imaginile, caci este cam senin in ele ...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

@TibiV....parca avem un coleg din Caracal... Eu nu am fost niciodata...asa ca ma abtin.

ref. la Bals, totusi sa nu existe SF pt autostrada pe care vroiau sa o faca in PPP ???
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Eu am făcut armata la Caracal.
Acum muuuulti ani... :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

carutasul

Pe la sfarsitul lunii o sa fac un drum. Va spun daca am trecut prin oras sau pe langă :)

stefanudrea

Balsul a devenit deja un dop in traficul Craiova-Pitesti! Am stat si 30 de minute in trafic pentru traversarea metropolei! Trist!

dr4qul4

Balsul este cel mai bun exemplu pentru mentalitatea noastra: Sa ne facem casa la "asfalt" sa ne vada lumea... Si mai apoi sa ne plangem de galagie si trepidatii care ne distrug proprietatea.

Sper ca pe viitoarele centuri sa nu se dea autorizatii de constructie si nici sa se aprobe intersectii la nivel cu noi drumuri, pentru ca ne vom intoarce de unde am plecat.

@Bals metropola?!!!   :lol: :lol: :lol:   Buna asta. Am o colega din Bals si ea are o vorba: "avem 2 bulevarde, te duci pe Nicolae si te intorci pe Balcescu"".
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

carutasul

De fapt cred ca intai au fost casele si dupa aia strada. Cred ca a existat o politica de genul "sa-i scoatem si pe astia din noroi ducand dn-ul prin sat" care acum se intoarce impotriva noastra (si a lor, ca nu cred ca le convine sa le huruie masinile zi si noapte pe la poarta).

stefanudrea

Am zis-o ironic ca fiind metropola! Cand vezi cat stai in trafic zici ca esti la intrare in Bucuresti!

dr4qul4

Si totusi, sunt multe case noi facute tot la dn.
Si in Bals dar si in alta parte.

Ex. Tartasesti pe DN7. Bucata de la DN a crescut de 3 ori.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024