Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 20 Guests are viewing this topic.

smark_BV

Mai departe la podul Durbav





Vedere de pe pod spre sud giratoriu cu Zizinului


vedere spre Viaductul peste CF la Triaj




vedere in partea opusa









smark_BV

in continuare Viaductul  peste CF Triaj






Zona podului peste CF si DN11
Terasamentul s-a mai inaltat ceva


@pasadia Am auzit ca aici o sa fie 2 drumuri de acces pentru cei de pe santier, dupa ce se va termina racordarea podului cu terasamentul se va desfiinta. De aceea este asa de lat acolo. 






Din pacate aici si pe partea cealalta nu s-a mai lucrat la inierbare. Tot asa arata si astazi.




TibiV

#2987
+1

smark_BV, ai gasit niste unghiuri frumoase !... :)

LE
Quote from: smark_BV on October 12, 2015, 11:00:06 AM
Mastodontul de turnat beton pentru rigole
De turnat sau de instalat ?
Eu stiam ca rigolele sunt prefabricate...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

smark_BV

dupa cum arata masinaria aceea mai mult ca sigur se toarna. Nu sunt nicaieri rigole depozitate. Deci nu sunt prefabricate....

horatiu.cosma

Nici la UMB sau TS nu exista rigole prefabricate, dar acolo se fac de mana.

dr4qul4

la ce culoare are betonul, pare proaspat turnat. Cred ca masinaria aia are super viteza comparativ cu varianta clasica.
E bine ca incep sa apara si la noi utilaje moderne, ca m-am saturat de dorei care nu se gandesc decat cum sa faca o combinatie sau sa treaca timpul mai repede.


Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

smark_BV

Mai departe pe lotul Viarom spre DN13 unde mai trebuie facuta parcarea de scurta durata. Cam pe aici trebuie sa mai inalte terasamentul, dar cand?


Pe partea opusa banda de decelerare (intrarea in parcare)



si de accelerare (iesirea din parcare)


smark_BV

Zona pasajului peste Centura BV spre Sanpetru DJ103
Dupa ce am vazut planul constructiei in postul anterior al colegului pasadia, m-am lamurit despre ce este vorba aici

Aici intre betisoarele acelea va fi breteaua de intoarcere spre Sanpetru

Dar altceva ma intereseaza mai mult. In stanga mea la vreo 5 metri se afla terasamentul vechi al centurii, in plan indepartat este DJ103 spre Sanpetru


La fata locului se vede clar un giratoriu, presupun ca va fi ceva temporar. Sau ma insel?


smark_BV

Vizavi de ultima poza a postului meu anterior se lucra la rigole, turnate cu mana


Accesul in santier al Viarom-ului


si, in final, pe unde se va realiza breteaua de iesire din Brasov la VO spre DN11




smark_BV

Astazi, din pacate si de vremea asta nasoala, nu se lucreaza pe lotul Viarom. Pauza totala. A aparut o macara, intre podul Durbav si CF spre Sighisoara, soferul la volan, aseptand pe cineva sau un ordin.



Sau asteapta un transport cu parapeti New JerseY? Doar se pot descarca si pe ploaie....

Acest stalp mie m-i se pare prea aproape de carosabil, stie cineva daca se va muta?



Dori14

Macaraua era pt parapetii de tip New Jersey, au inceput sa puna pe marginea pasajului peste CF, probabil pt protectie cat timp vor muta circulatia pe benzile noi pt a incepe refacerea benzilor vechi..

smark_BV

^^^^ la asta m-am gândit şi eu. Dacã mai trec astãzi pe acolo vã țin la curent.

marinul

Quote from: TibiV on October 09, 2015, 10:55:12 PM
Foarte bune poze, marinul !...

În legătură cu ultimele două pasaje peste centură, cele din zona Nojoridului  Ciheiului.

Ce termen de finalizare au ?
Nu de alta, dar panourile arată că sunt tot cu fonduri europene...
Iar cel din zona Ciheiului este abia în stadiu incipient, este imposibil să fie gata în 80 de zile, adică până la sfârșitul anului, mai ales că sunt 80 de zile umede şi reci...
Ar fi păcat să piardă banii, mai ales că Oradea s-a mişcat totuşi exemplar comparativ cu alte oraşe (nu spun care, ca să nu pun sare pe rană arădenilor... :) )

Din cate stiu termenele sunt noiembrie 2016, slabe sanse sa le termine anul asta. in iulie, august s-au apucat efectiv de lucru

NGC

#2998
[150749] / 07.05.2014 : "CONSTRUCTIE PASAJ SUPRATERAN PESTE DRUMUL DE CENTURA AL MUNICIPIULUI ORADEA ÎN ZONA STRAZII CIHEIULUI" -> Contract atribuit in 09.03.2015 catre PORR.

[150934] / 17.05.2014: "Constructie pasaj suprateran peste drumul de centura al municipiului Oradea în zona strazii Nojoridului" -> Contract atribuit in 30.01.2015 catre FREYROM.

Ambele lucrari au termen de executie 18 luni si garantie 24 de luni.
Ambele vor fi finantate "de Uniunea Europeana prin Fondul European de Dezvoltare Regionala in procent de 85% si de Guvernul Romaniei in procent de 15%".

TibiV

Deci termenul contractual de finalizare este noiemrie 2015.
Ceea ce nu o sa se intample.
Adica toate lucrarile facute dupoa 1 ianuarie vor fi platite exclusiv din primariei.
Iar daca nu sunt gata nici in iunie, vor trebuie sa restituie UE platile primite pana acum.
Exact ca la pasajul PIata Sudului din Bucuresti...

:(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)