Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 20 Guests are viewing this topic.

TibiV

pasadia, excelent reportaj, mulţumim !...

Câteva observaţii:

1. În una din primele poze apare termenul: 16 decembrie 2015. Pozele tale arată că se poate.
2. La pasajul DN11/M400 culegea de este s-a înălţat foarte rapid. Vezi pct.1....
3. Niciodată nu am înţeles ce au avut cu porțiunea dintre Narciselor şi DJ de au sărit-o... Dar acum merg rapid...
4. În sfârșit un reportaj în direcţia/sensul necesar ca un bucureștean ca mine să perceapă uşor ce va vedea pe drum când se duce la rudele din Ardeal... :) 

PS
De ce nu le pui şi în topicul dedicat de Brasov ?
Când se va inaugura le vom găsi mai uşor acolo...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

pasadia

1. Mno, incadrarea e voita, sa se vada si scrisul de pe tabla. Dar sincer sa fiu eu sunt mai degraba pesimist. Din cate imi aduc aminte ambele lotui apar pe lista de proiecte fazate, deci nu vad de ce s-ar grabi sa le termine. Si pe ambele loturi exista cateva mici detalii ce imi dau emotii si ma fac sa cred ca nu vor termina (e vorba despre cele 3 pasaje fara grinzi - cel peste CF-urile din Triaj, peste M400 si cel al DJ103 peste VO).

2. Asa o fi, nu ma pricep la viteza cu care se pot construi acele elemente. Dar mie mi se pare cam redusa viteza, sincer sa fiu.

3. Eu am presupus tot timpul ca e o problema de aprobare a PT-ului sau a vreo incurcatura legata de expropiere (chit ca parea evident ca terenul pentru largire a fost pregatit din timp si ca s-a construit pana in limita lui).

4. Am mai des treaba in partea de nord a orasului si personal m-ar ajuta mai mult dublarea de pe lotul II decat lotul I (chit ca sunt convins ca va avea si ala un impact destul de mare). Asa ca asta e motivul pentru care, cel putin eu personal, m-am preocupat mai mult de lotul II.

PS: Pentru ca pe PUM, fata de SSC, activitatea pe regiune e mai redusa oricum. Iar pe topicul asta, sincer, nu prea se discuta de alte centuri majore (fara suparare, dar la Bucuresti si Targu Mures nu se intampla mai nimic, la Craiova si Targu Jiu ori nu se intampla ori nu sunt fotografi, iar de la Carei si Oradea update-urile sunt rare).

TibiV

Mulţumim oricum... :)
:gj:

PS
Dacă reuşeşti (în mod neaşteptat...) să termini încă de anul ăsta un proiect la care ai cerut deja "fazarea" , oare îl plătește UE integral din banii pe 2007-2013 ?...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC

Quote from: pasadia on October 06, 2015, 09:55:35 PM
Iar al treilea pod ar fi de fapt un viaduct pe deasupra raului precum cel de la Carligu Mare de pe DN7 (Valea Oltului). Si s-ar afla undeva la sud de acel spital, cam pe unde e ingramadita intre rau si calea ferata.

Quote
Pod km 2+490 peste Raul Prahova
Drumul traverseaza un cot al raului Prahova printr-un pod pe grinzi cu lungimea de 170.10m. Podul este amplasat pe doua aliniamente racordate printr-o curba cu raza de 400 m in lungul albiei pe malul drept al acesteia.

smark_BV

@pasadia mi-ai luat-o înainte, astãzi vroiam sã merg şi eu pe centura Braşovului. 

Faine pozele!

pasadia

Eh, mai sunt locuri unde n-am pozat, mai ales pe lotul I - la viadctul din Triaj de exemplu, unde se ajunge mai greu, sau la podul peste Durbav (unde sincer sa fiu cred ca au terminat lucrarile, dar ar fi buna o confirmare).

Horațiu 87

#2961
"Proiectare și Execuție Varianta de Ocolire a Municipiului Brașov Tronson II DN11-DN13. Au fost demarate lucrările de reciclare ,,IN SITU" pe cele două benzi existente și traficul a fost transferat pe cele două benzi noi aflate la nivel de mixtură asfaltică. Lucrările la podul km 0+550 (Durbav), podul km 3+545 (Timiș) și la podul km 4+790 (pasaj peste CF) au fost finalizate până la
nivel de sistem rutier. La Pasajul DJ 103 km 2+764, s-au turnat pilele și culeele, iar în luna octombrie se vor turna riglele și se vor instala aparatele de reazem, urmând ca grinzile sa fie instalate la 01 noiembrie. "
Sursa originala: http://www.viarom.ro/uploads/files/Buletin%20informativ%20septembrie.pdf
Deci pe 1 noiembrie planuiesc sa urce grinzile la pasaj, sa speram ca o sa tina si vremea cu ei  :D

pasadia

Eh, lucrarile astea vor putea sa le faca si daca apar primii fulgi (lucru care se pare ca e posibil in week-end). Dar in mod normal noiembrie are vreme buna chiar si la Brasov.

Allex

DRDP Iasi vrea sa termine lucrarile la Soseaua de centura a Sucevei pe cont propriu

Mai multe detalii aici
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

marinul

Mai jos cateva poze cu pasajele in lucru de pe centura Oradea, unde fata de marile dezamagiri din judet A3 si DN76, aici lucrurile par sa decurga normal. Incep cu pasajul peste CF, la intrarea dinspre Cluj-Napoca

vedere din giratoriu E60



inaintam spre CF









trecem pe cealalta parte, dinspre centura









mergem mai departe, pe centura spre DN76

marinul

Intersectia Centura Oradea cu DN76




unghi opus :)







vedere dinspre oras











vedere dinspre DN76,in niciun caz Satu Mare nu e in dreapta ci  in directia opusa



mergem la intersectia cu Calea Aradului




marinul

Vedere de ansamblu pasaj Centura Oradea si DN79 (Calea Aradului)



vedere pe directia Cluj-Napoca - Bors







din directia opusa









cam aglomerata iesirea din oras



in scurt timp cred ca vor fi sus





marinul

iar intre pasajele de la DN76 si DN79 se "nasc" incet inca doua pasaje, de data asta peste centura

Pasajul din zona Nojoridului



vedere dinspre oras





Pasajul din zona Ciheiului







Numai bine si weekend placut



TibiV

Foarte bune poze, marinul !...

În legătură cu ultimele două pasaje peste centură, cele din zona Nojoridului  Ciheiului.

Ce termen de finalizare au ?
Nu de alta, dar panourile arată că sunt tot cu fonduri europene...
Iar cel din zona Ciheiului este abia în stadiu incipient, este imposibil să fie gata în 80 de zile, adică până la sfârșitul anului, mai ales că sunt 80 de zile umede şi reci...
Ar fi păcat să piardă banii, mai ales că Oradea s-a mişcat totuşi exemplar comparativ cu alte oraşe (nu spun care, ca să nu pun sare pe rană arădenilor... :) )
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

Multumim Adrian. Ar avea sanse sa termine rampa in acest an?