Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 32 Guests are viewing this topic.

TibiV

Atila, ne-ai "plictisi" mai bine daca ai face si niste poze... :)
Chiar eram curios cum merge lucrarea aia.
Multumim de info...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

Multumim @Atila60, chiar nu am mai avut de mult timp ceva vesti de pe centura Carei  :cheers:. Terenul e ca in palma, deci cam singurele provocari sunt ceva pasaje peste CF, sau intersectiile cu DN-urile ce intra in oras(adica cele pentru care nu mai avem finantare in acest an).

Atila60

Pentru stimatele coleg Tibi V intradevar am facut si cateva poze nu le pot posta momentan ca nu ma pricep la asa ceva ,daca vine baiatul de la serviciu eventual maine.Pentru horatiu.cosma lucrarile evolueaza destul de bine mai putin la sensurile giratorii.Sa lucrat mai mult la sensul giratoriu de pe 108M.De circulat cu masina pe asfalt exact ca pe autostrada ,mai putin pe o portiune de 600m de lapasaj CF pana in 1F.Se lucreaza intens la pasajul peste CF,sunt cam 5 utilajela in acea zona,problema este ca [mplutura se aduce de la 25 km distanta.

zol21

 @Atila60 Foarte buna vestea ca se lucreaza, eu de exemplu am renuntat la varianta clasica cluj - oradea- bors si m-am reorientat spre cluj-zalau-carei-valea lui mihai, iar aceasta centura va scurta si mai mult timpul de deplasare spre Ungaria.


horatiu.cosma

Am dat o tura completa pe centura Oradea. Pe sectorul de inceput(nedeschis inca), din sensul giratoriu din DN1F si pana la sectorul circulabil, s-au asfaltat complet sensurile giratorii din capete(inclusiv stratul de uzura). La acelasi stadiu e peste tot cu asfaltul, mai lipsesc marcajele si indicatoarele rutiere(treaba de o zi).





La pasajul peste DN 76(Oradea-Beius) stau foarte bine, se lucreaza la hidroizolatie, iar la rampe va aparea asfalt in cel mai scurt timp. Daca vor continua in acelasi ritm, cu siguranta vor reusi sa finalizeze in acest an.(scuze pentru calitatea pozelor)




Pasaj in zona strazii Ciheiului, aici mai e mult de lucru. Mi se par ciudate acele culee, foarte subtiri...


La pasajul peste drumul de Arad  au probleme mari la cateva deschideri. S-o fi terminat banii de grinzi  :o? Oricum, e nevoie de o mobilizare exemplara pe partea de mijloc a pasajului pentru a putea termina in acest an. Nu am reusit sa mai fac poza cand am trecut de rampa de pe cealalta parte a pasajului, dar am vazut in retrovizoare ca e deja asfalt.





La podul peste Cris au directionat circulatia pe un singur sens si se lucreaza la podul de pe sensul inchis.

Atila60

Mersi horatiu.cosma pentru reportaj,pacat ca un pic cu soarele in fata strica pozele.Incerc si eu sa fac o vizita dupa amiaza pe centura Careiului,cu totusi ca am fost acum de 2 zile.Felicitari inca o data .Sa ne auzim cu bine.

Atila60

Astazi 04.10 2015 sa lucrat intens pe centura Careiului la asfaltare.Am vorbit cu paza si mia zis ca sa lucrat si pe timp de noapte.Pe o portiune de aproximativ de 300M nu este asfalt,aproape de la pasajul CF si DN 1F.Mai sunt multe de facut.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

raulbogdan23


marinul

horatiu.cosma, viitorul pasaj din zona Ciheiului nu are deocamdata nicio grinda sus, ce apare in poze e pasajul din zona strazi Nojoridului, cam la cateva sute de metri de Ciheiului :). Sper sa revin saptamana asta cu niste completari la ce ai pozat.

O saptamana usoara  ;)

alecu26

o stire mai nou care cred ca ne-a scapat:

http://www.bihon.ro/centurile-alesd-si-stei-puse-la-coada-prioritatilor/1576535


Aia cu Stei e minunata. Eu mai uit pe gmaps si vad ca drumul e prin mijlocul orasului. Cum naiba sa anulezi licitatie? Când au facut proiectarea nu si-au dat seama? ca de aia faci SPF, SF si PT. Au organizat inclusiv licitatie de constructie, au finalizat-o si dupa aia si-au dat seama ca vezi doamne nu e necesara.

Mai dati-l naibii de Master Plan. Ala e o orientare minimala. Nu cred ca interzice sa faci ceva, altceva...in plus. O centura pe undeva unde nu vei avea in veci autostrada e bine venita.

SI asta cu atat mai mult cat se vede cat de greu se inainteaza cu centurile...Tg Mures, Bacau, Tg Jiu, Brasov (cu falimentul Alpine), Mihailesti, Domasnea, etc, etc...fiind exemple foarte bune.

Si Sacuieni nu e aia cu contract recent reziliat? cum sa o anulezi complet?
Drumurile noastre POATE;

Granata06

Grinzile pentru pasajul din zona Ciheiului vor ajunge in santier in aceasta luna.

NGC

#2938
Quote from: alecu26 on October 05, 2015, 11:43:31 PM
Aia cu Stei e minunata. Eu mai uit pe gmaps si vad ca drumul e prin mijlocul orasului. Cum naiba sa anulezi licitatie?
[...]
Si Sacuieni nu e aia cu contract recent reziliat? cum sa o anulezi complet?
Licitatiile pentru VO Alesd Sud, Alesd Nord si Stei nu sunt anulate, doar ca nici contractele nu sunt semnate.
CNADNR promitea in Ianuarie ca in trimestrul 3 vor da ordinul de incepere pentru VO Alesd Sud si Stei.
Revedeti raspunsul lor aici la punctul 4).
Trimestrul 3 tocmai a trecut si nu s-a intamplat nimic. Asa ca ar trebui intrebat din nou, inclusiv pentru Alesd Nord, macar sa stim cum e cu contractele. Poate le semneaza si le suspenda cum au mai facut si alta data.

La VO Sacueni s-a reziliat contractul in 19.06.2015 cand erau la 53,01% stadiu fizic, dar proiectul este deja fazat si se va face din POIM 2014 - 2020.

Dan74

Centura Stei ar fi fost extrem de utila deoarece pe acel sector pe DN traversezi 2 orase: Beius si Stei si 5 sate: Draganesti, Sudrigiu, Rieni, Petrileni, Lunca. Peste toate astea la Sudrigiu si Rieni sunt fabricile celor de la European Drinks. Pentru CNADNR aceste aspecte nu sunt importante.
Un alt om "exceptional" este Mang (presedinte PSD Bihor) care acum se lauda ca a obtinut aprobarea celor de la SNCFR sa se continue drumul expres din Oradea (proiect in lucru cu fonduri europene) prin zona depoului CFR, dupa ce guvernul (tot PSD), prin Ministerul Transporturilor, a pus bete in roate la accesul in acea zona. Mentionez ca la inceputul proiectului regionala Cluj si-a dat acordul pentru proiect.