Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 35 Guests are viewing this topic.

adigsm

Quote from: raulbogdan23 on August 12, 2015, 12:36:42 PM
http://obiectivsm.ro/planuri-date-peste-cap-pentru-careieni-au-de-asteptat-pana-in-2016-pentru-centura-de-ocolire/
Astazi, 13 august 2015, pe centura Carei,, pe portiunea dintre DN 19 (spre SM) si DN1F se turna ceva, pe un sens. Probabil primul strat de asfalt.
Articolul citat mai sus este destul de relevant cu ceea ce se va intampla cu centura Carei.
De altfel drumurile prin municipiul Carei sunt toate sparte pentru ca se lucreaza la retelele de apa si canalizare.

georgec

Azi (13 08.2015)am facut  si eu cateva poze de pe centura Brasovului (VO 1K), atat pe lotul Chirulli cat si pe cel al Viarom se lucra sustinut.
confirm ca terasamentul la viitorul pod la intersectia DN11 cu VO1k este aproape la nivel pe zona dinspre DN13, din pacate pe partea cealalta nu s-a avansat foarte mult, probabil din cauza relocarii  stalpilor.

Pe lotul Viarom sunt portiuni mari (cam 50% din lot) unde s-a dat cu emulsie si probabil vom vedea si asfalt.
Podurile sunt aproape gata mai putin cel de la intersectia cu drumul spre Sanpetru(DJ 103) unde insa se lucreaza sustinut..










rocklee

fain reportaj se misca cu talent baieti ....la pasjul peste calea ferata cum se misca treaba ....sau cum se misca treaba pe fostul lot alpine ??

JohannDB

rocklee, cu toată...considerația, dar la întrebarea :
Quote.la pasjul peste calea ferata cum se misca treaba ....sau cum se misca treaba pe fostul lot alpine ??
Colegul de forum georgec a răspuns :
Quoteconfirm ca terasamentul la viitorul pod la intersectia DN11 cu VO1k este aproape la nivel pe zona dinspre DN13, din pacate pe partea cealalta nu s-a avansat foarte mult, probabil din cauza relocarii  stalpilor.
Exact situația pe care am estimat-o și eu....cei doi stâlpi de 120 KV (nu sunt de specialitate) până nu sunt relocați pe noile amplasamente (aici "Enel"/"Electrica"/cum s-o mai numi azi, pare că a fost destul de "leneșă"), nu vor putea avansa cu lucrările....!!
   Cert este că cel puțin un stâlp nou a apărut pe "site" și care așteaptă ridicarea la "verticală" (vezi cinci postări mai înapoi) !

NGC

Quote from: florin74 on May 16, 2015, 02:08:21 PM
Sacuieni si Carei sigur se termina anul asta.
Pentru Sacuieni nu a fost sa fie.

Quote from: medicul de garda on July 07, 2015, 03:30:59 PM
In alta ordine de idei, on-topic, nu a aparut nicio informatie despre centura Sacuieni? Ca si aia e in urma rau si ar cam trebui sa se gate pana la finalul anului.  ???
Vestea este proasta.

S-a reziliat contractul cu IDECON ZARAGOZA pentru VO Sacuieni.



carutasul

O poza de la centura Caracal din DJ 542. spre sud ( tronsonul de la capatul dinspre Rosiori pana la DJ542 ( "drumul lubenitelor", merge la Dabuleni)



Aparent drumul era in stadiu avansat ( parea sa aiba si asfalt pe portiunea asta), dar nu si la capete ( banuiesc ca vor face giratoriu la final) .

Pe sectiunea spre Craiova cred ca erau inca la decopertare, poate vad mai bine la intoarcere.

alecu26

De centura Tecuci ce se mai aude? Parcă aveam câștigător acolo.
Chiar....parcă Aleșd și Stei nu se lucra din lipsa de buget. Atunci wtf. ...de ce au dat banii înapoi?  De ce nu se face bugetul cu proiecte de backup?
Alte centuri de ce naiva nu se întâmplă nimic la ele?
Drumurile noastre POATE;

JohannDB

VO 1K BRASOV...
  Pe tronsonul I, de la actuala "patru benzi" la DN 11, lucrurile par să se miște destul de încet, deși s-ar putea da vina pe cele câteva relocări de rețele!
Și la podul de peste "cocoașa" din Trajul CFR, lucrurile nu dau "pe afară"; la sfârșitul unei zile calde, am făcut o "vizită de lucru" la acest pod, care nu este prea la vedere ! Cert este că întunericul a dat repede peste mine. Și mamăă, ce de maidanezi am găsit în acest colț de...lume !!





  De remarcat faptul că se procedează la așezarea și calarea grinzilor pentru "sudură"...câte trei, pentru a realiza una la lungimea necesară.
  Cum întunericul devena tot mai "întunecat", a rămas să revin, ceea ce voi face în postarea următoare.

JohannDB

VO 1K BRAȘOV...
  O altă zi, la fel de caldă de week-end, și cu o liniște deplină pe șantier; doar cu o zi în urmă a fost Sfânta Maria Mare!



Câteva săpături pe dreapta și pe stânga, unde va fi giratoriul.























Imaginile de mai sus, sunt între DJ 103A (Drumul Tărlungeniului) și podul Traj !


JohannDB

VO 1K BRAȘOV... Imagini cu stadiul podului de la Triaj, peste liniile cocoașei de triere.















Mai departe, pentru a vedea jumătatea podului și partea spre DN 11, a fost nevoie de un ocoliș peste câmp:



























Cam atât, pentru moment. Tuturor numai bine !!


carutasul

Dupa cum (aproape se) vede, la capatul dinspre DN6 catre Rosiori, centura Caracalului are asfalt. Din pacate incepuse ploaia si nu prea am avut unde opri, soseaua se pierde intre culturile de floarea-soarelui, dar pe acest tronson pare destul de aproape de finalizare. In schimb in cealalta parte a drumului judetean de Dabuleni, spre Craiova, inca decopertau.



alecu26

cineva din zona...sau care a trecut pe acolo...la centura Tecuci a inceput ceva miscare?
Drumurile noastre POATE;


Ionut

#2729
^ Nu e doar meritul lui Victor. Si Catalin (cutter) s-a zbatut mult pentru treaba asta.



Alexandria:


Magurele:




Jilava:


Berceni:


Oltenita:


Popesti-Leordeni:


Glina:


Splai Unirii: