Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 32 Guests are viewing this topic.

JohannDB

VARIANTA OCOLITOARE 1K (VO 1K) Brașov........
    Va fi o "poveste" mai lungă, cu destule imagini, pe care trebuie să le filtrez, pentru a nu fi plictisitoare, dar, totuși, elocvente pentru cel care ajunge în zonă, necunoscător al "locului"......
Vineri 24.07.2015, "călare" pe "Mobră", am luat-o "raita" pe centura brașoveană, cu scopul luării unor imagini care să vă aducă o "panoramă" a realității, de la fața locului......
             Ieșirea am făcut-o pe Bd. Griviței (DN 13) pe lângă fostul Baumax și actualul Dedeman, pe la giratoriul de la "Stupini".....poza de mai jos....



       Ajuns la giratoriu și pod, fac dreapta pe breteaua de urcare, cu direcția DJ 103 (calea Sânpetru)- DN 11.....poza de jos.....

E culmea...încarc a treia oară poza și la comanda PREVIEW apare "icoana" cu "mâța zbârlită" și "Photo not found"......













.......Poza de sus.....tablierul podului peste M300 este jumătate (partea dinspre DN13 betonată), iar jumătatea dinspre DJ 103 și Dn11 este la stadiul de terminare armătură, pre-betonare....prin oglindă se vede jumatea cu armătura la vedere...prin oglindă ca să nu-i deranjez pe oameni.....








....................Constat că am făcut o greșeală la imprimarea pe poze....kilometrajul centurii este în sens invers a ceea ce am imprimat eu......DECI NU luați în seamă acel kilometraj de 15+....16+....16-17.....etc...... Cu scuzele de rigoare.....!!!!!


SUNT NEVOIT SĂ MĂ OPRESC DEOCAMDATĂ, având probleme de încărcare poze...... I'll be back soon !!!!!







alecu26

avem emulsie....multa emulsie pe centura Brasov...pe ambele loturi.

Plus ca la podul din pozele anterioare (cel peste M300 cred) tocmai se finalizase de turnat placa de suprabetonare.
Drumurile noastre POATE;

stangabriel

Arunci un 1 Decembrie sau Craciun pentru finalizare? Decontam ceva?

panzer

Quote from: ddfab on July 25, 2015, 05:03:37 PM
cam asta ar fi... pe mai bine de jumatate din segment, deja sunt 4 benzi, in stadii diferite de realizare. nici tipenie de om prin zona...asteptam sa se urneasca din nou... >:(
Multumim de update. Eu desi trec destul de des am renuntat sa mai fac poze. Asa arata din toamna anului trecut. Imbunatatirile sunt estetice.

Nici tipenie de om pe tot santierul. Nici macar Verta Tel pe ici pe colo.

pasadia

Quote from: stangabriel on July 27, 2015, 01:07:25 PM
Arunci un 1 Decembrie sau Craciun pentru finalizare? Decontam ceva?

Eu sunt convins in continuare ca vor fi inaugurate pana in decembrie. Nu stiu insa daca vor termina toate lucrarile pana atunci (pasajul pentru DJ103 imi da cele mai multe emotii). De decontat insa sunt sigur ca nu vor termina anul asta si ca vor fi sume destul de mari decontate din POIM 2014-2020. Adica n-au terminat de decontat tronsonul deschis in decembrie 2013, cum ai vrea sa deconteze tronsoanele astealalte atat de repede?  :o

JohannDB

alecu26.....
QuotePlus ca la podul din pozele anterioare (cel peste M300 cred) tocmai se finalizase de turnat placa de suprabetonare.
[/b]

La data pozei, 24.07.2015, podul  peste M300 al V.O. 1K Brașov avea tablierul betonat jumătate (partea dinspre DN13), iar jumătatea cealaltă, spre "Timișul Sec"/DJ 103/DN11 este la stadiul pregătire armătură pentru betonare-se lucra la armătură (se vede si culoarea ruginie a suprafeței de aici, în poza făcută prin oglindă). Acest pod încă nu este terminat pentru a se putea face izolarea și asfaltatrea lui......

gdaniel

Stie cineva ce s-a mai intamplat cu pasajele de pe centura Arad in ultima perioada?

horatiu.cosma

La dublarea DNCB Nord intre A1 Si DN 7 se asfalteaza un sens giratoriu si cam atat... De mult timp nu a fost o asa bataie de joc pe santierele noastre, vara, cald, frumos, ideal pentru munca.

NGC

Quote from: gdaniel on July 28, 2015, 02:34:17 PM
Stie cineva ce s-a mai intamplat cu pasajele de pe centura Arad in ultima perioada?

Discutia despre pasajele de pe centura Arad este in thread-ul de poduri, pasaje si viaducte.
Vezi aici ultimele detalii.

yetiman

Quote from: horatiu.cosma on July 28, 2015, 02:54:47 PM
La dublarea DNCB Nord intre A1 Si DN 7 se asfalteaza un sens giratoriu si cam atat... De mult timp nu a fost o asa bataie de joc pe santierele noastre, vara, cald, frumos, ideal pentru munca.
Sigur se va gasi cineva sa zica ca e prea cald ca se se lucreze acum....
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

pasadia

Quote from: alecu26 on July 27, 2015, 01:03:50 PM
avem emulsie....multa emulsie pe centura Brasov...pe ambele loturi.

Unde ai vazut tu asta? Pe lotul Chirruli nu e nevoie, caci mare parte e deja asfaltat, pe lotul Viarom e foarte putina, in preajma intersectiei cu DJ103. Si doar acolo, mai degraba doar de proba as zice. Dar sa postez pozele mai bine:

Dimineata pe racoare, un foarte scurt reportaj pe centura Brasov, lotul Viarom:





Dupa cum se vede, la capatul dinspre DN13 se tot inalta terasamentul:





N-am inteles insa ce era cu aceste "santuri" (erau mai multe):



Si nici ce semnifica aceste inscriptii:





Pe M3000 tocmai trecea R3501 Brasov - Copsa Mica:



Stadiul pasajului:







Capatul vestic terminat, cel estic inca nu:







Mai la est, spre podul peste Timisu Sec, avem pe langa terasamentul inaltat si rigole:





Iar la intersectia cu DJ103:









Prin acest sens giratoriu se circula foarte greu, le-a cam fost "lene" sa astearna un strat decent de asfalt.

In imensul sens giratoriu de la intersectia cu DJ103:







Podul peste Timis, ca si cel peste Durbav, este la acest stadiu:




E bine ca s-au apucat de lucrari la pasajul pentru DJ103. Din pacate de bretelele de acces inca nu s-au apucat. Oricum, lucrurile merg firesc, in acelasi ritm ca si pana acum (s-au apucat de santier in decembrie 2014 si, cred eu, vor termina in decembrie 2015).


PS: Sa nu uit - pozele sunt facute intre ora 6:00 si 6:30, pe o temperatura exterioara de 13 grade Celsius (abia rasarea soarele). Happy canicula day tuturor! :)

TibiV

Multumim !
Un efort bine dozat pe caniculă... :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC

#2682
CNSC a dat verdictul pentru Centura Satu Mare. Castigator momentan este ITINERA + COLLINI (loc 2).

Eventual mai poate urma CAB.

http://www.cnsc.ro/wp-content/uploads/decizii/decizii-2015/decizie-1218.pdf

alecu26

mi-ai luat-o inainte.

Deci...ramane cel declarat initial...daca bine imi amintesc. Daca e asa....zero sanse sa se intample ceva CAB.
Drumurile noastre POATE;

florin74

^ Nu as baga mana in foc. Sebes Turda lot 1 iti spune ceva?  :)