Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 16 Guests are viewing this topic.

davyl

Quote from: Ionut on July 27, 2012, 11:35:51 AM
@marius_ar: multumim pentru update, se misca frumos baietii!
@davyl: nu cred ca au dat drumul la Caransebes, cu atat mai putin la Domasnea. Totusi eu zic sa vii tot pe sud la Craiova (adica Nadlac-Arad-Tm-Lugoj-Severin-Craiova). O sa-ti placa la nebunie defileul Dunarii si prinzi si A1 Arad-Timisoara...
Multumesc mult de informatii ionut si marius_ar referitor la Centura Caransebes. Sa le fie rusine ca n-au terminat ca termenul limita a fost 30 iunie si au ajuns si la 30 iulie aproape si nu e gata. Ce ma tem, este sa nu fie vreo alunecare pe acolo sau vreo problema majora si s-o inchida pe termen nelimitat.

Ionut, multumesc de informatii cu privire la traseu.

davyl

Singura stire care am gasit-o despre Centura Caransebes:

http://www.renasterea.ro/stiri-caras_severin/eveniment/centura-cu-probleme-si-la-caransebes.html

Concluzia: CNADR a fixat un nou termen pe 27 iulie 2012. Oare contructorul a respectat acest termen si centura este deschisa azi, fiind deja 30 iulie 2012? Greu de spus, ca nu gasesc informatii concludente... Poate vreun coleg de forum sa fi trecut pe acolo in week-end si sa imi dea mai multe informatii.

Spor la treaba celor care inca lucreaza (ca mine!) si vancata placuta celor care deja profita de ea!

davyl

Si dupa indelungi cautari sa inteleg ca s-ar deschide la inceputul saptamanii acesteia centura. Oricum, mult le-a trebuit: 3 luni pentru 12 km de centura:

http://www.radio-resita.ro/se-deschide-centura-2

Poate am sanse sa gasesc deschisa centura Caransebes, vineri 3 august 2012 cand trec pe acolo. Sau poate ca inceputul saptamanii se va transforma in sfarsitul saptamanii si o gasesc tot inchisa :(.

marius_ar

Se pare ca la 1 august se va deschide centura Caransebes. Dar nu as fi asa sigur, pana saptamana trecuta scria 27 iulie 2012.
http://www.cnadnr.ro/s_drumuri.php

cineva

Doar 3 luni pentru 12 km?
In Timisoara le-a luat cativa ani sa faca o centura ~ la fel de lunga.

davyl

Pai aici centura era gata din decembrie 2011. Trebuiau doar sa puna stratul de uzura si sa refaca marcajele si indicatoarele...

udar

Quote from: davyl on July 30, 2012, 02:06:26 PM
Pai aici centura era gata din decembrie 2011. Trebuiau doar sa puna stratul de uzura si sa refaca marcajele si indicatoarele...

maine o sa trec eu prin zona si poate am ocazia sa fie deschisa , de Domasnea nu se pune problema acum 2 saptamani se excava la greu din locul unde a avut loc alunecare.........
o sa fac si niste poze maine
vezi ca si intre Orsova si Portile de Fier I o sa mai ai niste paletari si poate 1;2 semafoare asa era acum o saptamana(lucrari la rosturile de dilatare), dar se trece repede
:cheers:

davyl

Multumesc mult pentru informatii udar! Sper sa nu pierd prea mult timp pe la Orsova pe 3 august. Si sa gasesc centura Caransebes deschisa...

@marius_ar: multumesc pt. link. Nu stii ce sa mai crezi ca atatea termene au decalat... Ramane de vazut daca vor deschide centura Caransebes la 1 august.

udar

poze de la centura Domasnea de astazi...............
se fora pentru piloni si pregateau fierul, consolidare serioasa acuma........









:cheers:

udar

astazi centura Caransebes inchisa

sens giratoriu catre Lugoj unde se vede ca centura este asfaltata si marcata




sens giratoriu catre  Severin unde se vede ca centura este asfaltata si marcata






cred ca pe 1August adica maine ar putea sa dea drumul la trafic pe ea

:cheers:

udar


astazi poze de pe pasajul CF centura Lugoj unde se repara valurile de asfalt facute de camioanele care cara la autostrada








:cheers:

davyl

Multumesc pentru informatii si fotografii udar!

Klaudiu!!!

#387
 centura Domasnea




centura Caransebes era inca inchisa






centura Drobeta Turnu-Severin





Ionut

Sunt foarte curios care va fi calitatea asfaltului pe Centura Caransebes. Sa speram ca va fi ridicata, merci mult de poze! :cheers:

ciprebbe

Trafic blocat din Manăștur până în Florești CJ

5 km coloana.......... pe cand si o centura la un asa trafic?

http://www.stiridecluj.ro/social/trafic-blocat-din-manastur-pana-in-floresti-foto-si-video
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe