Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 28 Guests are viewing this topic.

cricric

Centura 1+1 va fi la nord de Fagaras, paralela cu digul.
Ax va trece prin sud.

@pasadia: cica se faceau masuratori ca autostrada sa treaca mai pe la nord, adica prin fost incinta a combinatului.  Sa nu se mai faca bucla aia.

TibiV

Omul cat traieste invata, mai ales de pe forumuri...
Am trecut deseori prin (gara din) Beclean pe Somes si mereu ma intrebam de ce ii spune "pe Somes"...
Am gasit raspunsul pe harta de sus, la vest de Fagaras... :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

pasadia

Nu stiu daca e corecta supozitia dar:

- adiarc anuntase ca se asfalteaza in Fagaras
- apoi:

Quote from: SILVIUFG on May 05, 2015, 09:19:28 AM
Unul din avantajele integrarii in NATO!! Se repara drumul dintre Voila - jud Brasov (DN1) si Cincu.

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Stiri/Drum+judetean+reabilitat+in+timp+record+de+rusinea+NATO

Mai adaug si stirea asta:

QuoteComandamentul de forte intrunite NATO de la Napoli va fi dislocat pentru o luna in poligonul militar de la Cincu, informeaza Digi 24 care il citeaza pe amiralul Mark Ferguson, seful Comandamentului NATO de la Napoli, aflat in vizita oficiala in Romania. Desfasurarea de forte are loc in contextul unui amplu exercitiu la care vor participa 1.000 de militari din 21 de tari. "Va fi prima data cand un comandament de forte intrunite va fi dislocat in Romania", a declarat amiralul Ferguson.

Structura militara va fi si cea care va coordona activitarea celor doua centre NATO ce vor fi infiintate in Romania

Am trecut pe langa poligonul de la Cincu, dar nu am fost militar si chiar nu am informatii in domeniul asta. Insa orice stire despre Fagaras pare sa aiba legatura si cu Cincu, deci speculatia mea e ca o sa existe la Fagaras o infrastructura decenta in curand!

alecu26

Quote from: TibiV on May 05, 2015, 10:00:09 PM
Omul cat traieste invata, mai ales de pe forumuri...
Am trecut deseori prin (gara din) Beclean pe Somes si mereu ma intrebam de ce ii spune "pe Somes"...
Am gasit raspunsul pe harta de sus, la vest de Fagaras... :)

Tot pe acolo ar trebui sa fie Venetia de pe Olt....a nu se confunda cu Venetia de pe Adriatica.
Drumurile noastre POATE;

vancouver

Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

alecu26

la acea zisa centura a Fagarasului....a se observa si latimea drumului. Evident e doar o improvizatie.
Drumurile noastre POATE;

cricric

Corect.
Si intersectia aia cu podul peste Olt o sa fie ciudata rau de tot, o sa fie cumva in panta. Oricum probabil va trebui sa darame si caselel alea.

pasadia

#2377
Ar avea spatiu destul, dar in continuare cred ca lucrarea ar fi oarecum inutila.

cricric

Nu cred ca o sa urce centura pe acolo, desi pe acolo ai fi tentat sa zici prima data. Spatiu ala pe partea inferioara a digului e destul de lat, dar nu cred ca se va merge chiar pe buza canalului. Ar ramane doar paralel cu canalul, pe partea dinspre oras.
In ambele cazuri, intersectia aia o sa fie urata.

SILVIUFG

Pffff!! De la ce discutie am lipsit!!! Noi fagrasenii suntem plini mai nou de SF-uri. Fagarasul va fi cel mai ,,ocolit" oras din Romania.  >:( Ma duc dupa-masa pe varianta nordica a ocolitoarei sa fac poze. Nici eu nu stiu cum s-ar face intersectia cu DJ 104D Fagaras-Soars. Si am emotii mari pentru digul de la Olt. Daca bagi traficul de pe DN1 pe acolo fara alte consolidari..... oricum in prezent Fagarasul e un santier continuu. S-a mai reparat o parte din DN-ul ce tranziteaza orasul dar la iesirea spre Sibiu e dezastru. Se lucreaza la inlocuirea canalizarii, reteleor de apa etc.... Acum vreo 4 zile cei ce veneau dinspre Sibiu erau ,,in coada" inca de la Beclean (Becelan pe Olt  :D ). Revin diseara si cu poze.

SILVIUFG

#2380
QuoteTot pe acolo ar trebui sa fie Venetia de pe Olt....a nu se confunda cu Venetia de pe Adriatica.

Avem 2 Venetii. de jos si de sus.  :D Le gasesti circuland pe drumul national 1S Sercaia-Hoghiz. Dar avand in vedere starea drumului zic sa te limitezi la a le admira pe Google Maps.

Dan74

#2381
La centura Oradea (portiunea cu pasajul peste CF) s-a lucrat la terasament inclusiv la intersectia cu DN1. iar grinzile la pasajul peste CF au fost puse.
Nu stiu cum o sa arate intersectia dintre DN1 si centura dar presupun ca va fi un sens giratoriu, dupa ce am vazut.

afreddyapp


alecu26

din ce am auzit in privinta participarii la licitatia pentru Domnesti, as zice ca 60% castigator va fi Apolodor.
Drumurile noastre POATE;

Eurocopter

Apolodor pare sa se specializeze frumos pe lucrari de arta. Podul peste canal, apoi pasajul de la Piata Presei...