Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 20 Guests are viewing this topic.

Ionut

Ce rapid ai fost! :) Multumesc de update, se misca binisor, deja a aparut asfaltul! Acum imi dau seama ca totusi albia raului Vedea e destul de adanca si in zona noului pod (comparativ cu podul de pe DN6). Foarte bun update, multumesc! :cheers:

hentz

Am avut noroc,s-a nimerit sa fiu rapid!

Eu speram totusi,ca grinzile sa fie sus.Probabil cat de curand pentru ca sunt deja platformele pentru stalpii provizorii.
Mai merg peste o luna,si sper ca de data asta sa in si cu Caracal ,sunt curios tare ce fac acolo.

Ionut


ciprebbe

eu sunt curios de continuarea de la Selgross spre Metro (ieesirea spre CJ) si acolo mai aveau mult de lucru
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

adsailton92

Salut,
Sa stiti ca punctual de la Selgros pana la Metro nu mai era mult de lucru. Din cate am inteles de "dincolo",-user-ul status, spunea ca primarul, reales, are planuri mari cu un viaduct de aprox. 2 km, care sa treaca peste intreaga zona de la iesirea spre Alesd(Cluj-Napoca). Aici includem calea ferata, portiunea dintre iesirea din oras si Osorhei......Sa vedem ce fac in urmatorul timp......, dar eu ca muresan, fara "centuri" sunt "invidios" pe oradeni 8)

ciprebbe

Ocolitoarea Săcele a fost abandonată de guvernanţi. S-a retras finanţarea deşi mai era de turnat doar asfaltul

"Investiţia se cifrează la 10,3 milioane de lei (fără TVA) şi a fost suportată în totalitate de la bugetul de stat, prin Ministerul Transporturilor (respectiv Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România).

Acest tronson are o lungime de 4,3 km şi face legătura între DJ 103 B (spre Tărlungeni), trece prin spatele platformei industriale Electroprecizia SA şi se intersectează cu DN 1 A în zona cartierului Gârcini.

,,Filiala Braşov a Companiei Naţionale de Autostrăzi şi Drumuri a primit vineri un ordin de oprire a lucrărilor, motivul fiind lipsa resurselor bugetare. Obiectivul este realizat în proporţie de 90%. Mai trebuie doar turnat asfaltul şi amenajate rigolele de pe marginea drumului. Este păcat să întrerupi lucrări de asemenea anvergură într-un stadiu final pentru că, dacă va trece mult timp până la reluarea lor, ceea ce s-a făcut până în acest moment se va degrada" a spus Primarul din Săcele Radu Nistor, citat de gazetabrasovului.ro.

Stupid este faptul că aceleaşi autorităţie care acum au retras finanţare, lăudau proiectul la inaugurarea lucrărilor în această primăvară. "
http://www.adevarul.ro/locale/brasov/brasov-Ocolitoarea_Sacele_a_fost_abandonata_de_guvernanti-_S-a_retras_finantarea_desi_mai_era_de_turnat_doar_asfaltul_0_740326007.html

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

udar


sambata trecuta am trecut prin Caransebes si la giratoriul catre Lugoj se vedea asfaltul proaspat si marcaje, iar la giratoriul catre Severin doar asfalt proaspat........... deci nu cred ca mai au mult.
au inceput lucrarile si la centura Domasnea unde au inceput excavarile la centura in zona care sa surpat erau multe utilaje excavatoare si camioane , nu am apucat sa fac poze, poate la intoarcere......
:cheers:

Ionut


isotech_ro

#368
Quote from: Ionut on July 27, 2012, 07:44:41 AMCentura Oradiei :D

sincer, deja mi-e greata  :lies: ... Ctrl+C Ctrl+VPonta inaugureaza  :drunk:, Ctrl+C Ctrl+VPonta are grija  :rip: , Ctrl+C Ctrl+VPonta le stie pe toate  :offtopic: ... Ctrl+C Ctrl+VPonta se lupta cu balaurul  :fence: ... mie personal imi aduce aminte de imaginile de pe perioada cu "stima noastra si mindria ..... inaugurind Canalul, iar 100.000 de aplaudaci stind in soare si urmarind pe Sinistrul si Sinistra plimbindu-se cu vaporasul pe Canal"

Si credeti-ma ca am destul de mult par alb in cap ca sa pun nu botul "pa indicatiile" acestui imbeciloid atotstiutor

LE acest personaj NU are nici o legatura cu Centura Oradea ... el taie panglici DESI NU ARE IN MOD ABSOLUT NICI UN MERIT

marius_ar

Poze de pe Centura Nord Arad (veche) cu viaductul din zona CET peste calea ferata Arad-Curtici si Arad-Oradea.
Lucrarile se afla intr-un stadiu destul de avansat. La ora la care am facut pozele, se lucra. Poze din 26 iulie 2012.































davyl

Dragii mei colegi forumisti,

Ma pregatesc sa vin in vacanta in Romania (pe 3 august circul in Romania). Deja am adunat enorm de multe informatii gratie voua (multumesc anticipat tuturor acelora care au dat din timpul si energia lor pentru a posta).

Am o mare intrebare la voi: exista cumva vreo veste despre centura Caransebes? Cum citisem ca s-a inchis pentru turnarea stratului de uzura si ca se va deschide "undeva in cursul lunii iulie 2012" (potrivit ultimelor informatii aparute pe net), vad ca acum, aproape de 1 august, nu gasesc nicio stire cu privire la redeschiderea ei. M-ar putea cineva ajuta?

De centura Domasnea nici nu mai intreb. Banuiesc ca pe 3 august circul prin Domasnea, si nu pe centura, caci nu cred ca au rezolvat problema alunecarii dealului (centurii).

Multumiri anticipate!

iuli

@marius_ar multumiri pentru poze!
Vad ca la pasajul de la CET au bagat mare si desi au inceput cam deodata cu cel din Micalaca par cu mult inainte. Sper sa le termine pana in toamna.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

@marius_ar: multumim pentru update, se misca frumos baietii!
@davyl: nu cred ca au dat drumul la Caransebes, cu atat mai putin la Domasnea. Totusi eu zic sa vii tot pe sud la Craiova (adica Nadlac-Arad-Tm-Lugoj-Severin-Craiova). O sa-ti placa la nebunie defileul Dunarii si prinzi si A1 Arad-Timisoara...

BoGDaN

Fain! ce lungime are pasajul? si cand este termenul de finalizare? ms!

marius_ar

#374
@davyl
In 18 iulie cand am fost prin zona, nu se circula pe Centura Caransebes si nici pe centura Domasnea.
La cum s-a vazut centura Domasnea din masina, sigur nu se circula nici acum.
Despre centura Caransebes nu pot sa zic daca acum se circula sau nu.

Dintr-un articol mai vechi:
QuotePasajul superior va avea o lungime de 539,7 metri şi va asigura traversarea liniilor de cale ferată Arad-Brad, Arad-Curtici şi a drumului judeţean Arad-Curtici
http://www.adevarul.ro/locale/arad/Pasajul-centura-Nord-incepe-forma_0_463753655.html#

Am gasit o animatie intersanta cu pasajul:
http://vimeo.com/moogaloop.swf?clip_id=22439649