Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 30 Guests are viewing this topic.

pasadia

#2310
Ok, si poze de pe lotul I, fost - ALPINE, actual Andreea Chiruli:

Se lucreaza la terasament in partea vestica a pasajului peste DN11 si CF 400 Brasov - Miercurea Ciuc:



Aceleasi grinzi vechi si bine-stiute in intersectie. M-a amuzat data de pe ele: 10 aprilie 2013! E cazul sa le uram La Multi Ani, nu?









In zare pasajul peste caile ferate din Triaj:



In 17 februarie am pus poze de la acest pasaj facute in capatul str. Fundatura Harmanului, acum am ajuns in aproape aceeasi zona insa venind pe str. Timis-Triaj (si nu vreti sa stiti cat de distruse sunt drumurile din zona):









Din cate se vede nu au facut nimic la acest pasaj, si banuiesc ca nici la podul peste Durbav ce se vede in aceasta poza (din pacate in zona aceea mi-a fost imposibil sa ajung, drumul de acces e prea distrus):



In schimb la intersectia cu DJ103A am observat cifele grabindu-se spre sud:



Mai exact la podul peste Timis din preajma intersectiei cu vechiul tronson de centura:




TibiV

Multumim. Ai umblat ceva !...
Bine că se mişcă, deşi cam încet.
În ritmul ăsta parcă nu prea sunt şanse să termine anul ăsta. Tu ce crezi?
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

pasadia

Ar fi culmea sa nu termine, n-au atat de mult de lucru.

Pe lotul I, fost Alpine, e de lucru la pasaje (DN11, CF-urile din Triaj, Durbav si Timis). Toate sunt in diferite faze de executie, dar in principiu au toate materialele necesare in santier, deci nu ar trebui sa dureze mult terminarea lor. Iar in rest, partea de terasamente e facuta, mai trebuie doar sa astearna staturile de asfalt de deasupra. Nu lucreaza sub trafic, deci nu-i incurca nimic.

Dincolo, pe lotul II al celor de la VIAROM am emotii mai mari. Chiar daca s-au apucat mai devreme si chiar daca au mobilizarea mai buna, faptul ca nu au inceput deloc pasajul pentru DJ 103 imi da emotii. Acolo vor lucra cu traficul sub ei. In plus pe lotul lor exista problema panzei freatice aflata foarte sus si cum n-au inceput sa astearna pietrisul parca vad ca nu sunt inca constienti de ea (Concefa, executantii primei parti, au cam intarziat din cauza asta). Dar chiar si asa ma astept sa termine pana in noiembrie.

madsnowman

pacat ca nu a fost prevazut un pasaj si la intersectia cu 103A, la fel cum e pacat de giratoriile din stupini. nu cred ca se va mai modifica prea curand ceva dupa ce va fi gata.

afreddyapp

Centura Oradea,azi se montau ultimele perechi de grinzi la pasajul din zona Metro,intersectia cu DN1:


carutasul

Ghici unde s-a rasturnat caruta cu utilaje :)

Din intersectia cu DN6



De pe Dj 542


hentz

Bine ca ai trecut pe plaiuri carutesti :D
Chiar voiam sa intreb ce se mai intampla,nu am mai trecut de un an de zile prin zona si nicio stire.

carutasul

#2317
^
Am mai fost in februarie dar nu prea am vazut miscare. Azi insa am vazut ceva utilaje (mai multe decat in poze) erau in plan indepartat si nu au iesit prea bine cu telefonul dar impresia generala a fost ca lucreaza bine. Se vedeau si ceva podete pregatite de amplasare, unele deja amplasate...  Pacat de lotul celalalt, care sta si se degradeaza...

ion59

Să nu-mi spuneți că au început la centura Caracalului!

carutasul


ion59


danutzu_1069

Sper sa nu asfalteze si sa lase vreun stalp enel in mijlocul drumului!

ion59

De ce ar fi ceva deosebit? Dacă se poate la centura Craiovei, de ex., dar nu numai, se poate întâmpla și aici. Face parte din farmecul vieții!

horatiu.cosma

Ar fi o chestie chiar buna, separator de sensuri gratis :).

ion59

Zona de intrare în Caracal dinspre Craiova este un dezastru. Un șantier părăsit, ce crează probleme mari de siguranță. Era de preferat să se continue cu sectorul fost Romstrade, actual prin judecăți, decât cu centura asta. Dar, cum spuneam, asta e viața.