Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 25 Guests are viewing this topic.

alecu26

considerand ca doar acum au primti avansul...e OK. E bine ca in sfarsit se incepe. Cred ca ne apropiem de 2 de la lansarea licitatiei.

Oricum centura Bacau, daca se va mai face acolo....record de intarziere in proceduri. Apropo..pe 18.12 parca avem termen la CAB.
Drumurile noastre POATE;

cutter


alecu26

faptul ca Tehnologica e in faliment si/sau seful prin beciurile DNA...nu e trecuta ca probleme?

Oricum nici sectorul lui Azvirt nu-l vad bine. 7% progres fizic...si nici o plata?

PS: cum erau impartite loturile si constructorii la centura Nord Bucuresti?
Drumurile noastre POATE;

NGC

#2058
Lot 1, A1 - DN7, DELTA'93
Lot 2, DN2 - A2, TEHNOLOGICA RADION -> Inca nu s-au facut plati in 2014. Am adaugat in sinteza toate platile facute pentru acest lot, ultimele fiind din 2013.


alecu26

pe A1 - DN 7 voi ati mai vazut vreo miscare in ultima jumatate de an????
Drumurile noastre POATE;

panzer

Pe DNCB intre A1 DN7 se lucreaza destul de constant si anemic. Parca dupa alegeri s-au mai inviorat un pic.

florin74

#2061
In urma dezbaterilor din Comisii se pare ca centura Raduti va primi ceva fonduri. Are influenta Umbrarescu :)
Sa vedem bugetul aprobat. Ca de multe ori ce se aproba in Comisii se respinge in plen.

alecu26

am vazut si eu asta.

cred ca se va aproba. Sper...de fapt.

Oare cum de se primesc atatia bani in plus? e efect de baza al anului acesta foarte prost? se gandesc sa dea o gura de oxigen constructorilor ca anul viitor iar taie ca vin alegerile?

Oricum...daca acesti bani sunt folositi cum trebuie, si pentru cofinantare si pentru proiecte de la buget...eu zic ca s-ar putea sa aiba o surpriza frumoasa guvernul si prin efectul de multiplicare in economie sa ajungem lejer la 4-5% crestere economica in 2015.
Drumurile noastre POATE;

florin74

E efect de baza, fata de cat a fost bugetat initial anul trecut (aprobat in decembrie 2013) valorile sunt aproximativ egale. Executia bugetara pe 2014 a fost dezastruoasa.
In plus, unele proiecte vor intra pe "varful de cheltuieli" (Turda-Sebes, Lugoj-Deva), trecand de fazele cu proiectare si organizare de santier, si e si stresul cu absortia fondurilor UE. (cred ca pe asta mizeaza cel mai mult).

CataOT

Ce se mai stie despre centura Caracal ? Au fost contestatii peste contestatii , am inteles ca acum sunt ceva batalii pe la Curtea Constitutionala .

florin74

E contract semnat. SECOL. Se contesta sectorul de drum DN6 dintre Alexandria si Caracal, unde sunt din nou la CNSC. (SECOL si STRACO)

carutasul

Parca vazusem mai zilele astea ca s-a facut si o plata, probabil avansul.

In jur de 1 decembrie  am trecut prin zona spre plaiurile carutesti ( ma ajuta acea centura, cei din Caracal nu par capabili sa isi asfalteze strazile) dar nu se vedea urma de lucrari (in afara de brazdele trase de Romstrade la vremea lor). Nici din DN6 nici din Dj 542 .Am vazut un camion de la Secol prin zona, nu stiu daca avea vreo legatura sau a fost vreo coincidenta; presupun ca in primavara se apuca mai serios.

ovideatza


Quote from: florin74 on December 16, 2014, 06:53:36 PM
In urma dezbaterilor din Comisii se pare ca centura Raduti va primi ceva fonduri. Are influenta Umbrarescu :)
Sa vedem bugetul aprobat. Ca de multe ori ce se aproba in Comisii se respinge in plen.

Link-ul link-ul :)

Cam cat din total lucrare?
Merci.

M-ar bucura sa stiu Suceava gata in loc de a incepe Radauti fara a si termina intr-un interval ok de timp.

alecu26

cica s-au cam respins toate amendamentele. vreo 2000 la numar.
Drumurile noastre POATE;

Eurocopter

Pe DNCB inteleg ca Tehnologica e cu un picior in groapa, dar Delta ACM ce scuze are sa nu miste absolut nimic? Am trecut azi pe acolo si nici urma de miscare.