Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 23 Guests are viewing this topic.


north

Quote from: CataOT on October 08, 2014, 10:28:45 PM
Vesti noi legate de semi-inelul de centura al orasului Turnu Magurele si a variantei noi a drumului Dn 54 . Santierul este abandonat din primavara acestui an . Pe jumatate din noul amplasament este asfalt , inclusiv podul peste raul Sai este finalizat , iar pe restul drumului terasamentul pe care este inclusiv balast stabilizat a inceput sa se degradeze , a fost spalat de ploi si este plin de iarba .

Incredibil!! Dar ce s-a întâmplat aici? Nu pot să cred că nu s-a finalizat această lucrare! Părea aproape gata când am văzut-o acum un an și jumătate. (În mod ciudat, nu am văzut nicio referință până acum pe PUM la acest proiect.)

...Ce...??  >:( (Nu discut oportunitatea sau prioritatea investiției,) dar dacă tot s-au băgat acolo deja câteva milioane de lei, de ce o lasă să putrezească?
Două drumuri paralele nu formează neapărat o autostradă.
Atlanta freeways at night * Vordhosbn * Centură * Autobahn * Happy cycling

adiarc

pentru ca avem prea mult mld de lei care trebuie cheltuite pana la sf anului....dar nu pe ce ne trebuie noua ci pe ce le trebuie lor
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

CataOT

#1773
Aceasta varianta noua a Dn 54 , care este inceputa de ceva timp , are o foarte mare utilitate in contextul dezvoltari acelei regiuni si asa parca uitate de alesi. Din aceasta toamna a fost inaugurata bursa de cereale din Corabia , unde se vor tranzactiona mari cantitati de cereale , care vor trebui transportate de ce nu si in Bulgaria , si cea mai apropiata trecere acum este cea de la Turnu Magurele , iar pentru asta transportatorii trebuie sa treaca pe aici : http://adevarul.ro/locale/alexandria/trafic-restrictionat-dn-54-turnu-magurele---corabia-cauza-surparii-soselei-1_50ae2d5c7c42d5a6639a6367/index.html# , zona care este lasata asa de ani de zile . Si nu este singura problema , podul peste raurile Sai si Olt au tonaj maxim de trecere 20 de tone , deci s-ar mai rezolva si o problema din acestea doua .
Articol care prezinta situatia: http://www.turnucustiri.ro/stiri-locale/6858-podurile-spre-islaz-sunt-suprasolicitate-desi-limita-maxima-a-greutatii-este-de-20-t-multe-autocamioane-o-depasesc

medicul de garda

Mi se pare si mie incredibil ce se intampla cu acea relocare a DN54. Culmea e ca am intrebat la CNADNR cu cateva luni in urma despre statusul lucrarii, dar s-au prefacut ca nu au vazut intrebarea. Si am lasat-o moarta... Cred ca asta e un fel de centura Sucevei, varianta munteneasca.
Trust me, I'm an east-european doctor!

Harry

Sper ca am postat unde trebuie.

Traseul centurii care va ocoli lacul Techirghiol si va rezolva in sfarsit problema dopului de la Eforie Nord.


teocharis

aceasta "centura" a Techirgiolului va fi 2x2?

Tavi

Daca trece prin Techirghiol (localitate) nu prea vad ce problema a rezolvat. A inlocuit-o doar. Sau nu inteleg eu?

Harry

nu stiu inca daca va fi 2x2, cred ca da. si o  precizare. viitoarea centura e alcatuita din doua DJ insa dupa finalizarea lucrarilor va avea statut de DN.

cezar-mario2012

#1779
Quote from: Harry on October 12, 2014, 12:10:20 PM
Sper ca am postat unde trebuie.

Traseul centurii care va ocoli lacul Techirghiol si va rezolva in sfarsit problema dopului de la Eforie Nord.


Am si eu o întrebare legata de traseu,  de ce acel ocol la capătul lacului? Nu puteau sa scurteze, este diferența de nivel asa mare sau nu au vrut să exproprieze, parca in acea zona este groapa de gunoi. Si din câte îmi aduc aminte parcă si drumul din Techirghiol este tot 1x1, deci nu prea ajuta așa de mult,  nu știu, probabil ei gândesc ca traficul se va împărți.

Tavi

Probabil ca se va imparti traficul si atunci se va mai "linisti" ... vedem noi :)

Harry

din ce imi amintesc acolo e o zona inundabila. din ce am inteles latimea noului drum va fi de 10 m

Zorbas

Salut
Mai se stie ce termene  are Centura Bucuresti?
Deja vine iarna si gata stop.
o seara buna

Eurocopter

Am trecut eu azi dinspre A3 inspre Pantelimon. Tehnologica lucra in vreo 3-4 puncte cu maxim 15 utilaje. In ritmul asta nu o termina nici in 2020.

adiarc

si perspectivele nu arata bine...nu ei au intrat in insolventa ?
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura