Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 19 Guests are viewing this topic.

NGC

In raspunsul CNADNR de ieri, http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=100.msg51054#msg51054, se precizeaza ca pentru breteaua de coborire de pe pasajul Chitila de pe Centura Bucuresti, inca nu sunt facute exproprierile.
Stie cineva cine are terenuri in zona sau de ce oare inca nu au facut exproprierile (in afara de lipsa banilor)?

panda_no 5

Singurul motiv pentru care nu au facut exproprierile este urmatorul:
II DOARE LA BASCA !!!!!!!!
Din acelasi motiv nici pe bulevardul Pipera, in dreptul serviciului permise, inmatriculari, nu exista trotuar.
Sunt aproape 3 benzi, pietonii merg pe banda 1, cei care ies din curtea serviciului inmatriculari nu au nici un pic de vizibilitate,etc SI PE EI II DOARE LA BASCA!!!!!Terenul de acolo este al serviciului inmatriculari deci tot al statului!!!!!

MRS

#1637
^^^@NGC20: este doar un service auto...


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

danutzu_1069

Am confirmarea faptului ca la Stefanesti se lucreaza la modificarea intersectiei intr-un giratoriu. Am vazut panoul de identificare al lucrarii

Tavi

Pana atunci lumea iese de pe autostrada prin rondul nordic catre drumul tehnologic al autostrazii, drum care se uneste la un moment dat cu strazile din Stefanesti. Oricum, este mai bine asa decat sa faca stanga in DNCB catre Stefanesti si Bucuresti.

florin74

TELOXIM a pierdut definitiv la CAB procesul pe centura Stei + 15.000 lei.
Cine a castigat? COPISA. Deci, ce sa facem ?  Sa ne bucuram sau sa ne dam pumni in cap? :bash:

delacroix

Quote from: florin74 on August 19, 2014, 01:44:10 PM
TELOXIM a pierdut la CAB procesul pe centura Stei + 15.000 lei.
Cine a castigat? COPISA. Deci, ce sa facem ?  Sa ne bucuram sau sa ne dam pumni in cap? :bash:
Eu beau o bere!

alecu26

eu imi dau pumni in cap.

Daca Teloxim nu contesta si Copisa ramanea castigator din prima...la Targu Mures aveam pe Strabag.
Drumurile noastre POATE;

florin74

#1643
^ De acord cu Alecu. Centura Tg Mures trebuia sa mearga la Strabag.( in jur de 10.000 lei a fost diferenta la oferte)  Pe astia de la COPISA nu ii vad bine cu 2 lucrari complicate.

Dan74

Quote from: florin74 on August 19, 2014, 01:44:10 PM
TELOXIM a pierdut definitiv la CAB procesul pe centura Stei + 15.000 lei.
Cine a castigat? COPISA. Deci, ce sa facem ?  Sa ne bucuram sau sa ne dam pumni in cap? :bash:

Nu cred ca se va circula pe centura Stei prea curand, cunosc bine zona pe unde trebuie construita, sunt pesimist si estimez ca e posibil sa fie un esec acest contract, date fiind antecedentele Copisa.

delacroix

Pe mine ma doare fix in pix de Copisa, Teloxim, Strabag s.a.m.d.. Ma intereseaza doar rezultatul final. Deocamdata e zero. Asa ca mai beau o bere.

alecu26

pai tocmai...cu aia sansele sa iasa ceva bun si repede sunt minime.

Mai ales ca e cu proiectare de la Beneficiar...si ambele sunt dificile dpdv geotehnic. Deci...eu anticipez undeva la 3-4 ani finalizare....asta daca nu are soarta centurii cluj.
Drumurile noastre POATE;

delacroix

Quote from: alecu26 on August 19, 2014, 06:05:52 PM
...
Deci...eu anticipez undeva la 3-4 ani finalizare....asta daca nu are soarta centurii cluj.
...
Ma tu vrei sa ma îmbeţi!

radutm

Ca o paranteza, incepem sa ne pierdem printre zecile de proiecte de centuri, unele in stadiu de proiectare, altele incepute si neterminate....ma gandeam ca ar fi bine daca am face o lista a proiectelor pentru a fi mai usor de urmarit.
cont inchis

florin74

#1649
Am reactualizat lista

1, Centura Brasov lot 1 - Chirulli Andrea Impresa Individuale – Aleandri S.P.A. – Shelter Construct S.R.L. – Pasquale Alo' S.R.L.
2. Centura Brasov lot 2 - S.C. VIAROM CONSTRUCT S.A. – S.C. BETA COPS S.R.L. – S.C. MAXIDESIGN S.R.L.
3, Centura Caracal -   S.E.C.O.L. – Societa Edile Costruzioni e Lavori S.p.A
4. Centura Alesd - lot 1CONSINIT-MAGENTA -SK13 PATSTROY  ( urmeaza semnarea contractului)
5. Centura ALesd - lot 2  IMOBLUX-IMPRESA FERRARA-DANCOR - SK13. ( urmeaza semnarea contractului)
6 Centura Tg Mures : COPISA contract semnat
7 Centura Stei : COPISA, in urma deciziei CAB de joi 14.08.2014
8 Centura Carei: in constructie, Grupo Industrial Magenta S.A-Assignia Infraestructuras S.A și S.C Transmir S.R.L , ar fi trebuit finalizata de o luna se pare ca sunt probleme.
9 Centura Alexandria : finalizata, constructor Shapir Structures
10 Centura Craiova Sud : in constructie, constructor SECOL & LAVORI
11. Centura Tg Jiu : in constructie, constructor COLLINI
12 Centura Mihailesti : in derulare procedura licitatia, CNSC  a hotarat reevaluarea ofertelor, castigator desemnat initial EXPRESCONSTRUCT SRL, TEL DRUM si CONCORDIA CON STRADE a castigat la CAB, astfel incat sunt reevaluate in prezent cele 3 oferte. in prezent proces la CAB
13 Centura Bacau : in derulare, reevaluarea oferte SA&PE, turcii si MAX BOEGL. Castigator initial desemnat : firma turceasca
14 Centura Radauti : in constructie (????) contract semnat cu UMB.
15 Centura Tecuci : atribuita initial, contract reziliat anul trecut, urmeaza a fi relicitata, nu se stie deocamdata nimic Primul castigator : Soares da Costa şi Atlas Galaţi
16 Centura Sacuieni : in constructie, constructor Idecon SAU Zaragoza

Cam astea sunt cele pe care le stiu finantate din fonduri UE.

Se mai adauga clasicele Suceava, Iasi, Bucuresti, Arad  (pasaje) , Oradea (Pasaje) din fonduri bugetare. Zalau are ceva probleme, doar un segment este facut, al doilea e blocat de un poligon al armatei.