Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 27 Guests are viewing this topic.

rrs

e la locul ei, maine sper sa incarc niste poze, traficul e mutat pe o butaca noua.

ovicor

Ma scuzati, daca s-a mai postat, in ultimul timp n-am reusit sa urmaresc postarile decat cu intarziere.
Centura Bistrita, cu un tronson estic reabilitat ( doar frezat si reasfaltat ) inainte de alegerile europarlamentare, continua spre vest din 30.07. Trafic ingreunat, cu circulatie alternativa. Pentru cei ce nu cunosc orasul, este preferabila, totusi, centura. Chiar daca timpii de asteptare sunt relativ mari, cand ai prins "verde" reusesti sa treci din prima.
Privitor la calitatea lucrarii, e doar o imbunatatire a caii de rulare, carosabilul nu se lateste ca pe DN. Daca asfaltul asternut este de calitate, e de asteptat ca lucrarea sa fie trainica, tinand cont ca fundatia este solida, placi de beton "fara economie".

florin74

Ca tot intreba Alecu de lucrarile la centura Tg Jiu - se pare ca demareaza intr-o luna.

http://www.administratie.ro/articol.php?id=47284

alecu26

http://www.cnadnr.ro/docs/comunicate/comunicat%20presa%20semnare%20tronson%202%20vo%20brasov.pdf

s-au miscat repede la Brasov cu semnarea. Cred ca e un record in ultima vreme de la lansare licitatie la semnare.

Sa vedem cand vor incepe efectiv.
Drumurile noastre POATE;

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

pasadia

Chiar ca s-au miscat repede. Atentie insa, este vorba despre lotul II, cel pe care se va face dublarea caii existente in prezent. El se desfasoara intre DN13 (iesirea spre Targu Mures) si DN11 (iesirea spre Sfantu Gheorghe). Inca nu se stie nimic despre Lotul I, lotul abandonat de Alpine.

ashbird

asta este de fapt dublarea variantei deja existenta.. ar fi genial ca in 15 luni sa fie operationala :)
Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!

florin74

Quote from: dr4qul4 on July 08, 2014, 02:12:38 PM
contestatii nu au avut la BV?

Nu, ceea ce cred ca este un fapt demn de semnalat, in conditiile in care au fost peste 10 ofertanti. Au avut cel mai bun pret.

frunzaverde

Quote from: ashbird on July 08, 2014, 02:36:31 PM
asta este de fapt dublarea variantei deja existenta.. ar fi genial ca in 15 luni sa fie operationala :)

Pe tronsonul asta stiu ca podurile au fost partial construite pentru calea a II-a (lipseste doar tablierul). Exproprierile sunt gata pentru tot segmentul?
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

alecu26

banuiesc ca asa s-a facut de la inceput
cat de tampit sa fii sa faci pe jumatate chiar si expropierile?

Drumurile noastre POATE;

florin74

^ Ha,ha, ha nu poti sa-ti imaginezi.  :) Posibil. Drumul initial a fost facut de Primaria Brasov. Nu sunt sigur ca au expropiat tot.

cricric

Quote from: frunzaverde on July 08, 2014, 02:51:55 PM
Quote from: ashbird on July 08, 2014, 02:36:31 PM
asta este de fapt dublarea variantei deja existenta.. ar fi genial ca in 15 luni sa fie operationala :)

Pe tronsonul asta stiu ca podurile au fost partial construite pentru calea a II-a (lipseste doar tablierul). Exproprierile sunt gata pentru tot segmentul?

https://maps.google.ro/?ll=45.692676,25.594475&spn=0.004084,0.009345&t=m&z=17&layer=c&cbll=45.692697,25.594175&panoid=kOnAA1M5pNtiC1ANiNBswg&cbp=12,233.34,,1,8.81

Nu-mi vine sa cred cata viziune au avut  8)

rrs

#1512
Quote from: rocklee on July 07, 2014, 12:08:10 AM
daca atrecut cineva pe CB...MAI era cosmelia aceasta in drum sau au daramato  :o


scuze de intarziere, acum am apucat sa le urc, le gasiti pe forumul dedicat
http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=38.135

alecu26

#1513
Quote from: cricric on July 08, 2014, 03:41:13 PM
Nu-mi vine sa cred cata viziune au avut  8)

acolo unde e linkul de sus...pare ca e si terenul.

Un pic mai in spate...nu prea mai pare asa...si nici chiar liniile electrice nu par mutate.

Oricum a fi....sunt curios sa o vad pe Vinci la lucru. Eurovia (din care face parte Viarom) a mai lucrat in Romania, unele portiuni in anii 2000 parca au fost facute de ei....si in continoare sunt printre cele mai bine facute, mai ales cand te uiti si la alte detalii...nu doar la asfalt.

Au pirdut si ceva banii...dar ei au inteles sa se tina de contract...l-au finalizat cum le dicta blazonul (calitate, etc) si au plecat.
Drumurile noastre POATE;

rocklee

#1514
rrs  :) nici numi vine sa cred cociaba aceia mai e in picioare :o :o :(