Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 22 Guests are viewing this topic.

disney

Quote from: Dan74 on June 24, 2014, 07:03:57 AM
Quote from: florin74 on June 19, 2014, 02:29:07 PM
7 Centura Stei : in derulare, reevaluarea ofertelor COPISA, OHL, TELOXIM (in ordinea pretului) conform hotarariii CAB
In legatura cu centura Stei am trimis intrebari la CNADNR acum vreo 10 zile, astept raspuns.

Probabil va mai dura vreo 20 de zile din experientele de pina acum.

@Dan74: Poti intre timp sa treci intrebarile adresate de tine si pe thread-ul dedicat comunicarii cu ei, pentru a nu le mai adresa inca o data?

udar

am trecut duminica pe langa centura Domasnea si mi sa parut ca au mai pus ceva asfalt la capatul catre deal...........
a vazut cineva ceva miscare pe acolo ?
ca mie mi se pare ca mai trebuie doar marcaje si ii pot da drumul :dunno:

Schumy

^^

Acum doua saptamani asfaltau la capatul dinspre Caransebes(inclusiv inainte de intersectia cu devierea actuala).

udar


davyl

^^
Daca aveti mai multe detalii cu privire la viitoarea redeschidere a centurii Domasnea, va raman dator :).

Pe 19 iulie 2014 vin in vacanta in Romania si sunt mai mult decat interesat sa stiu daca au deschis centura sau o sa am parte iar de "minunatul traseu" prin Domasnea si serpetinele de acolo...

alecu26

Am ramas foarte placut impresionat de centura Oradea.

Este deja aproape inel complet....(probabil nici nu sunt planuri sa inchida complet) si este exact asa cum consider eu ca ar fi o centura foarte buna, adica sa deserveasca si traficul local (Lucru faoarte important cu cat e orasul mai mare).

In Oradea sunt foarte multe dezvoltari imobiliare si constructii de tot felul pe partea exterioara a centurii pana la distante apreciabile, iar lipiute de centura sunt acum tot felul de fime si magazine si activitati economice.

Centura asa cum e ea, nu opreste deloc dezvoltarea economica, poate chiar o muta din centru spre perifierie, fiind inca foarte aproape de oras.

Mi-a fost foarte usor sa ajung dintr-o parte in alta (parti opuse ale oraslui).

In plus, din ce am vazut, incet incet se fac licitatii si unde mai sunt inca sensuri giratorii pe centura, se deniveleaza si drumurile importante care intra in oras vor trece peste cnetura, fiind facute mini noduri rutiere.

E foarte posibil (depinde cum va fi viitorul economic al Oradei) ca in 10-20 de ani centura asta sa fie un fel de inel exterior al orasului si sa fie nevoie chiar de ceva mai departe, sub o forma de autostrada (A3 din pacate e totusi cam prea departe) si un viitor drum express/autostrada Arad-Oradea-Satu Mare nu stiu pe unde e gandit acum ca traseu.
Drumurile noastre POATE;

Dan74

Quote from: alecu26 on June 26, 2014, 01:56:19 PM
E foarte posibil (depinde cum va fi viitorul economic al Oradei) ca in 10-20 de ani centura asta sa fie un fel de inel exterior al orasului si sa fie nevoie chiar de ceva mai departe, sub o forma de autostrada (A3 din pacate e totusi cam prea departe) si un viitor drum express/autostrada Arad-Oradea-Satu Mare nu stiu pe unde e gandit acum ca traseu.

Exista un proiect sustinut de Primaria Oradea pentru o centura a zonei metropolitane, aproximativ pe traseul Osorhei - Alparea - Hidiselu de Jos -  Nojorid - Santandrei - Sintion - Biharea ce s-ar dori construita cu fonduri europene.

MNU

Quote from: davyl on June 25, 2014, 09:39:32 AM
^^
Daca aveti mai multe detalii cu privire la viitoarea redeschidere a centurii Domasnea, va raman dator :).

Pe 19 iulie 2014 vin in vacanta in Romania si sunt mai mult decat interesat sa stiu daca au deschis centura sau o sa am parte iar de "minunatul traseu" prin Domasnea si serpetinele de acolo...

Azi era asfaltat capatul cu alunecarea, mai era necesara doar aplicarea marcajelor dar... lucrau la podul dinspre Herculane. Nu se vedea bine ce faceau dar era acolo o betoniera, utilaje de spart betoane, etc.

Nu cred sa mai dureze mult.

Dan74

Am o rugaminte pentru colegii din Bucuresti, sambata viitoare voi ajunge in capitala, voi veni de pe A1 si trebuie sa ajung in Voluntari pe b-dul Eroilor (DJ 200), ce ruta sa urmez? Prima optiune este DNCB pentru ca o sa ajung prima data in Bucuresti ca sofer.

dr4qul4

Sambata iti recomand sa o iei drept prin oras. Mai e si vara asa ca orasul a inceput sa fie liber.

Traseul recomandat de mine este: iuliu maniu pana la leu, stanga pe Pasajul Basarab, stefan cel mare, Obor, colentina, voluntari.

La intoarcere o poti lua pe centura, doar sa nu-i apuce harnicia pe santierul dintre chitila si A1.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

pasadia

Pentru un sofer aflat prima oara in Bucuresti, fara un GPS, nu i-as recomanda nici un traseu prin oras. Provincialului de mine, care mai cunoaste cat de cat Bucuresti-ul, ii e groaza de zona Leu / Razoare si in primele dati chiar imi era greu sa gasesc capatul sudic al pasajului Basarab...

panzer

Quote from: Dan74 on June 26, 2014, 11:46:41 PM
Am o rugaminte pentru colegii din Bucuresti, sambata viitoare voi ajunge in capitala, voi veni de pe A1 si trebuie sa ajung in Voluntari pe b-dul Eroilor (DJ 200), ce ruta sa urmez? Prima optiune este DNCB pentru ca o sa ajung prima data in Bucuresti ca sofer.
DNCB. Dinspe A1 spre Chitila Otopeni Voluntari e ok. Nu se blocheaza pana la chitila desi e pe 2 benzi. Sambata nu stai mult la Otopeni. Cred ca pe centura faci sub 20 minute de la Carrefour pana la Voluntari.

Schumy

Am si eu aceasi intrebare, dar pentru vinerea dinspre A1 spre Giurgiu si viceversa duminica. Mersi!

Dan74

Din raspunsurile primite am ajuns la concluzia ca DNCB e cea mai simpla solutie, va multumesc pentru ajutor.

dr4qul4

#1469
Pe centura vei rata ocazia de a trece pe Pasajul Basarab.
In plus vei evita virajele la stanga de pe CB spre chitila si mai apoi spre voluntari unde vei sta 5-10 minute pana i se va face cuiva mila de tine si te va lasa sa treci.

prin oras traseul este usor, nu ai cum sa te incurci (mai ales daca ai un telefon cu maps). Se merge tot inainte de pe A1 pe Iuliu Maniu pana la Palatul Cotroceni (exact din acea intersectie drumul nu mai e drept deoarece ocoleste palatul si mai si coboara). Acolo tu trebuie sa faci stanga si ajungi pe Basarab de unde mergi tot inainte pe drumul cu prioritate pana la Bucur Obor, unde faci stanga in giratoriu si tot inainte pana ajungi in voluntari. harta aici

Prin Oras drumul este mai scurt cu 7-10  km decat pe centura. Depinde unde in voluntari vrei sa ajungi.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024