Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 29 Guests are viewing this topic.

infraAdi_ro

centura Zalaului nu are nici o utilitate daca nu se face si tronsonul 2 de la iesire din zalau spre dealul meses......problema cu poligonul armatei trebuia sa fie rezolvata de atata timp mai ales ca primarul este de la PNL si pana in martie au fost la putere alaturi de psd.....dar probabil nu este interes  sa fie terminata sau poate asteapta autostrada.....
Romania are un viitor doar daca are prezent!

stangabriel

#1441
Lucrari pe inelul Ploiestiului:

Sensul giratoriu de la Blejoi,Centura Nord cu DN1A e aproape gata,au pus copacei in mijloc si arata f bine asa. Lucrarea e ingrijita,rondul are 2 benzi,prima e chiar generoasa pentru tiruri sa ia curba,iar sensurile inainte si dupa se pare ca vor avea separatori,spre calea ferara e deja pusa. Un lucru foarte bun,au facut banda separata pentru riverani,spre sat,despartit de bordura. Deci inainte de sens,avem 5 benzi,4 pentru Dn si una pentru sat.

Sensul giratoriu suspendat de langa Paulesti,tot pe nord, abia se misca,macar se lucreaza la piloni,mai sunt de ridicat aprox 3,dar armatura e tesuta.

La Tatarani s-a reluat lucru la dublarea giratoriului cu centura Est,avem stratul de baza.Mai avem trotoarele si asfaltul final.

Oricum ploile le-au incurcat munca,in zona la noi a plouat aproape in fiecare zi.

Peste toate,inelul centura al Ploiestiului pare ca isi face treaba ok.
Inafara de Bucuresti,mai e vreun oras cu inel? Imi imaginam Ploiestiul fara centuri....groaznic.

north

Quote from: stangabriel on June 20, 2014, 03:55:02 PM
Peste toate,inelul centura al Ploiestiului pare ca isi face treaba ok.
Inafara de Bucuresti,mai e vreun oras cu inel? Imi imaginam Ploiestiul fara centuri....groaznic.

Timisoara are cinci, nu?   :troll:

Pasi spre finalizarea inelului 4 de circulatie, la Timisoara

A propos, mai este cineva intrigat / amuzat / enervat, precum Cabral de aparitia indicatoarelor cu "Inel principal" (respectiv pe strazile perpendiculare / derivate din acesta indicatoare gen "Iesire de pe inel principal") din Bucuresti?

...daca tot discutam de exclusivitati in transporturi in Ploiesti, mai este oras in Romania cu gari numite dupa toate cele patru puncte cardinale (ce-i drept, Ploiesti Nord nu mai are la ora actuala din pacate trafic de calatori)?
Două drumuri paralele nu formează neapărat o autostradă.
Atlanta freeways at night * Vordhosbn * Centură * Autobahn * Happy cycling

Lvs_tm


MHN

^^
Doar sub forma de directive in vechiul PUG, pe care fosta adminitratie le-a neglijat cum a putut si ea, timp de vreo 16 ani.
Nici noua administratie nu a facut inca nimic palpabil, insa macar a venit cu ideea de a redeschide inelul I.

iuli

Unde este Timisoara Vest?! Eu de halta/gara cu numele asta nu am auzit! Daca spui tu la Ronat, Timisoara Vest e altceva.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

savagedanyro

TIMISOARA 2021 !

iuli

Ai dreptate... Credeam ca nu e halta de persoane.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Lvs_tm

Quote from: M-H-N on June 22, 2014, 09:07:29 PM
^^
Doar sub forma de directive in vechiul PUG, pe care fosta adminitratie le-a neglijat cum a putut si ea, timp de vreo 16 ani.
Nici noua administratie nu a facut inca nimic palpabil, insa macar a venit cu ideea de a redeschide inelul I.

Ma refeream la faptul ca Timisoara are toate cele 4 statii/gari, nu la inelele rutiere.

Ce-i drept nu-mi terminasem complet ideea.

florin74

Noutati de la centura Stei

In urma reevaluari ofertelor, tot COPISA castigatoare. TELOXIM a contestat la CNSC,  a pierdut.
http://www.cnsc.ro/wp-content/uploads/decizii/decizii-2014/decizie-1848.pdf

alecu26

sa ne rugam pentru Copisa...care si cu o lucrare s-a inecat si a facut tot felul de smecherii...care in final le-au iesit cu virgula.

Acum au cam 3 lucrari...iar centur TGM e chiar grea, pe teren care eu am zis tot timpul ca pare ca va aluneca...in foarte multe zone.
Drumurile noastre POATE;

Dan74

#1451
Quote from: florin74 on June 19, 2014, 02:29:07 PM
7 Centura Stei : in derulare, reevaluarea ofertelor COPISA, OHL, TELOXIM (in ordinea pretului) conform hotarariii CAB
In legatura cu centura Stei am trimis intrebari la CNADNR acum vreo 10 zile, astept raspuns.

adiarc

intrebare pt colegii de la Suceava...nu mai misca nimic acolo ?nici macar pe tronsonul acela 95% finalizat ?
Multumesc.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

sorelsobrinos

Buna
Pe centura Suceava e o adevarata bataie de joc. Se degradeaza si ceea ce e deja construit. >:(
Pe tronsonul la care faci referire (Patrauti-Scheia), se lucreaza ceva ceva dar anemic de tot.
Un articol recent din presa locala >>>
http://www.obiectivdesuceava.ro/local/centura-nu-se-termina-anul-acesta-din-cauza-taraganarii-lucrarilor/
>:(
O seara buna


adiarc

cum am mai spus mai demult...cel ce va introduce conceptul de buget multianual pt investitiile strategice , trebuie sa primeasca Steaua Romaniei , in grad de cavaler....asemenea mizerii ( cum e si cea cu pasajele de la Arad ) , trebuie sa nu se mai intample niciodata.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura