Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 14 Guests are viewing this topic.

alecu26

Quote from: pasadia on June 17, 2014, 06:09:46 PM
Quote from: alecu26 on June 17, 2014, 04:29:25 PM
La brasov avem ca si castigatori pe Viarom si Chiruli.

Nu mai stiu exact locurile pe care se aflau, dar in fata oricum. Poate mai sapa cineva dupa PV de la deschidere.

Ei erau primii ca pret, fiecare pe lotul lor. Dar eu n-am vazut nici o comunicare oficiala prin care sa fi fost desemnati castigatori. Esti sigur ca evaluarea ce a durat 3 luni i-a desemnat pe ei castigatori?

nu scriam daca nu stiam. Am vazut comunicatul de pe site la CNADNR si am pus 2-3 intrebari. Daca am fost mintit v-am mintit si eu pe voi.
Drumurile noastre POATE;


florin74

Quote from: florin74 on March 05, 2014, 01:39:51 PM
S-au deschis ofertele la centura Brasov 2 (DN 13- DN 12)
Valoare estimata : 118.256.906 lei

21 ofertanti
1. SC VIAROM - MaxiDesign - Beta Cops SRL - 64.416.519 lei
2. Chirulii Andrea -Aleandri SpA - Italbeton - Total Road SRL - 65.906.213 lei
3. SC Consinit SRL - RCM Costruzioni SRL - Road Construct SRL - SC Italrom Inginerie Internationala SRL - 66.226.153 lei
4. SC Good Prod SRL - SC Shelter Construct SRL - SC Luca Way SRL - 67.149.573 lei
5. Lena Engenharia - Tecnic COnsulting Engineering - 67.493.775,5 lei
6. Straco Grup - Morani SRL - 68.337.132 lei
7 Tel Drum - Imob Lux COnstruct - Impresa Ferrara - Napoca SA - Via Carpatia Consult - 70.566.656,62 lei
8 Corsan Corviam - 70.717.630 lei
9. Proiect Consult - 73.693.719 lei
10. Strabag - 74.927.442 lei
11 Consal - Transproiect - 76.345.375 lei

Alti ofertanti : Euro Construct 98, Constructora San Jose, Geiger Transilvania, Drumuri si Poduri Gheorghieni, Eurostrada-CCCF Drumuri si Poduri Timisoara, MAx Boegl, Astalrom, Bilfinger, Copisa, Porr, (nu i-am pus in ordinea pretului ofertat, marea majoritatea au ofertat in zona 81 mil - 85 mil, cu exceptie EuroConstruct :93 mil si Euro Strada 90 mil )

Numai firme una si una in prima parte a clasamentului.
Sa vedeti contestatii peste contestatii. La fel si la celalalt segment, imediat gasesc si acolo participantii si preturile oferite


florin74

Quote from: florin74 on March 11, 2014, 05:52:12 PM
Ofertele de la Centura Brasov, lot 1 (ex-ALPINE)
16 oferte depuse, valoarea estimata 88.355.336 lei


1. Chirulii Andrea -Aleandri SpA - Shelter Construct- Pasquale Alo' SRL - 59.556.176 lei
2. Euro Construct Trading 98 - 61.802.816 lei
3 SC Consinit SRL - RCM Costruzioni SRL - 64.950.687 lei
4. Imob Lux Construct - Tel Drum -Impresa Ferrara - Fincodrum - 65.261.293 lei
5. Constructore San Jose- Idecon SAU : 69.985.471 lei
6. COPISA - 72.978.299 lei
7. Bilfinger - Conforest - 75.338.484 lei
8 Magenta Constructii & Infrastructura - Tehnocer  - 78.636.771 lei
9. VIAROM - 79,41 mil lei
10 AZVI-Straco - 79,51 mil lei
11. Strabag - 79,91
12 CCCF Drumuri si Poduri Timisoara - EuroStrada SRL - 80,24 mil
13 Corsan Corviam - 80,37 mil
14 CONSAL SRL - 82,1 mil
15 PORR - 82,27 mil
16 ASTALROM - 83,44 mil


Legislatie proasta pe achizitii publice, plus frica CNADNR de a folosi precalificarea, duce la aparitia a toti neica nimeni la licitatii.

adiarc

Quote from: dr4qul4 on June 18, 2014, 01:00:51 AM
Ms. Asadar, aceste oferte sunt pt terminarea lotului Alpine si pt dublarea celuilalt lot mai vechi.
Nu intelegeam cu firme asa mici au indeplinit criteriul financiar, dar valoarea fiecarui contract e de sub 15 mil euro.
Vad ca s-au asociat si cu Shelter ......are cine sa-i pazasca de furia forumistilor.
@Adiarc, imi cer scuze ca te-am indus in eroare,
Ai avut dreptate.
Dumnezeu cu mila
no problem  :)
este unul din putinele cazuri ( poate chiar singular ) , in care mi-as dori ca acesti anonimi sa subcontracteze....de ce nu la Vectra ,care este in zona si a facut celalalt tronson f bine.....oare au iesit din insolventa ??
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

pasadia

Nu au iesit din insolventa.

Practic au participat insa si la aceasta licitatie, dar sub alt nume: CONSAL SRL, firma prietena / partenera / cu acelasi actionariat (dupa gura targului). Insa valorile cu care au ofertat ei sunt chiar mari de tot...

adiarc

personal , nu imi mai doresc ca nici un proiect sa castige dupa principiul , cel mai mic pret
cred ca solutia tehnica , insa mai ales , finalizarea cu succes de proiecte , IN ROMANIA , ar trebuii sa fie criteriul/criteriile dominante
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

alecu26

ce se mai aude de centura Tg Jiu??? acolo trebuia deja sa se lucreze serios.

Nu face nimeni un tabel centralizator cu centurile si cam ce se intampla la fiecare?
Drumurile noastre POATE;

florin74

#1433
1, Centura Brasov lot 1 - in derulare
2. Centura Brasov lot 2 - in derulare
3, Centura Caracal - castigator desemnta SECOL SPA, contestatie CNSC se accepta contestatia TEL DRUM privind descalificarea ofertei sale, in principiu urmeaza CAB, dar cred ca SECOL va fi castigatorul, se pare ca justificarile privind pretul sunt OK (Tel drum pe locul 3)
4. Centura Alesd - lot 1CONSINIT-MAGENTA -SK13 PATSTROY  : urmeaza semnarea contractului
5. Centura ALesd - lot 2  IMOBLUX-IMPRESA FERRARA-DANCOR - SK13. : urmeaza semnarea contractului
6 Centura Tg Mures : COPISA castigator , urmeaza semnarea contractului
7 Centura Stei : in derulare, reevaluarea ofertelor COPISA, OHL, TELOXIM (in ordinea pretului) conform hotarariii CAB
8 Centura Carei: in constructie, Grupo Industrial Magenta S.A-Assignia Infraestructuras S.A și S.C Transmir S.R.L , ar fi trebuit finalizata de o luna se pare ca sunt probleme.
9 Centura Alexandria : finalizata, constructor Shapir Structures
10 Centura Craiova Sud : in constructie, constructor SECOL & LAVORI
11. Centura Tg Jiu : in constructie, constructor COLLINI
12 Centura Mihailesti : in derulare procedura licitatia, CNSC  a hotarat reevaluarea ofertelor, castigator desemnat initial EXPRESCONSTRUCT SRL, TEL DRUM si CONCORDIA CON STRADE a castigat la CAB, astfel incat sunt reevaluate in prezent cele 3 oferte.
13 Centura Bacau : in derulare, reevaluarea oferte SA&PE, turcii si MAX BOEGL. Castigator initial desemnat : firma turceasca
14 Centura Radauti : in constructie (????) contract semnat cu UMB.
15 Centura Tecuci : atribuita initial, contract reziliat anul trecut, urmeaza a fi relicitata, nu se stie deocamdata nimic Primul castigator : Soares da Costa şi Atlas Galaţi
16 Centura Sacuieni : in constructie, constructor Idecon SAU Zaragoza

Cam astea sunt cele pe care le stiu finanate din fonduri UE.

Se mai adauga clasicele Suceava, Iasi, Bucuresti, Arad  (pasaje) , Oradea (Pasaje) din fonduri bugetare. Zalau are ceva probleme, doar un segment este facut, al doilea e blocat de un poligon al armatei.




FRS


florin74

^ Scuze, am corectat, m-am incurcat in copy paste  :)

pasadia

Arad - ul nu merita mentionat deloc? Macar pentru lucrarile intrerupte.

FRS

Legat de Radauti va spun sigur ca NU s-au inceput lucrarile. Nu stiu nici daca s-a semnat contractul.

Are cineva informatii legat de Sacuieni daca s-a inceput treaba? Contractul e semnat de prin 2011-2012

florin74

Din 2013 se pare ca au inceput lucrarea. Nu au primit bani de la buget.

alecu26

nu stiam ca la Tecuci e reziliat.

Nu arata rau tabelul (sunt multe lucrari acolo)...pacat ca nu se lucreaza foarte mult si foarte repede.

Mai trebuie sa aflam cum am mai zis...care sunt planurile pentru urmatoarele 6 luni-1 an in privinta licitatiilor.
Drumurile noastre POATE;