Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 23 Guests are viewing this topic.

RaduC


florin74

#1396
Quote from: florin74 on May 07, 2014, 03:00:57 PM
Centura ALESD
CNADNR a dat castigator pe lot 1 pe  CONSINIT-MAGENTA -SK13 PATSTROY si pe lot 2 pe IMOBLUX-IMPRESA FERRARA-DANCOR - SK13.
CONSTRUCCIONE RUBAU-SC DRUMURI ORASANEST a contestat (lot 2) dar au renuntat ulterior la contestatie.
Pe lot 1 a contestat CONSTRUCTORA SAN JOSE SA (loc 3) dar au pierdut.
Deci CNSC mentine castigatorii, cu sanse de a se semna contractul pe lot 2 imediat.
COLLINI se pare ca nu s-a stresat, au centura Tg Jiu si cu lot 2 Lugoj Deva le este suficient.
http://www.cnsc.ro/wp-content/uploads/decizii/decizii-2014/decizie-1038.pdf

Update : CONSTRUCTORA SAN JOSE SA (loc 3) contesta la CAB decizia CNSC. - se refera la lot 1
http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=200000000315556&id_inst=2

S-a terminat si aici, se pot semna contractele

Raman aceiasi constructori desemnati de CNADNR
CONSINIT-MAGENTA -SK13 PATSTROY si pe lot 2 pe IMOBLUX-IMPRESA FERRARA-DANCOR - SK13.

adiarc

n-am auzit de acesti constructori
e ceva de capul lor ?
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

florin74

La fel ca tine. Parca Magenta au centura Carei, dar cica sunt cam varza. Ceilalti sunt parte din consortiu de pe lot 2 Turda-Sebes. Tare mi-e ca Impregilo o sa para model pozitiv de urmat in indeplinirea contractelor comparativ cu ce o sa faca firmele astea.


davyl


frunzaverde

Quote from: florin74 on June 13, 2014, 10:26:44 PM
La fel ca tine. Parca Magenta au centura Carei, dar cica sunt cam varza.

Daca au probleme sa faca 10 km de drum 1+1, fara nici un nod denivelat, cu 2 poduri micute si cateva podete, fara terasamente, prin campie plata, ar face bine sa se lase de construit si sa se-apuce de altceva, gen vandut saorma la colt... Mi se pare nesimtire pura sa nu ai capacitatea sa duci o asemenea lucrare de doi lei la capat. Centura Carei e lucrare de-o vara, nu de mai mult.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

pasadia

Quote from: vladb on June 16, 2014, 02:47:26 PM
Comunicat CNADNR - centura Brasov (lot1+lot2)

http://www.cnadnr.ro/docs/comunicate/Comunicat%20CNADNR%20SA,%20%20ref.%20VO%20Brasov%2016.06.2014.pdf

In ce date au fost comunicate evaluarile? SI ce a continut acele evaluari? De ce a durat atat de mult (ofertele au fost deschise la inceputul lunii martie)? Spun ca nu au fost inregistrate contestatii "pana acum" - as fi preferat sa aflu care insa e acel termen limita pana la care pot (si cel mai probabil vor) fi depuse contestatiile.

adiarc

de fapt nu spune nimic concret..castigatori , si intradevar data limita pana la care se pot depune acele contestatii
acelasi limbaj de lemn
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

MRS

Pe primul tronson dinspre DNCB/DN2 spre DNCB/DN3 s-a redirectionat traficul pe segmentul nou...


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

panzer

Bucata asta este intre Pantelimon si A2, nu?

Skorpishor


Skorpishor

#1407
Quote from: Mrs on June 16, 2014, 05:28:18 PM
Pe primul tronson dinspre DNCB/DN2 spre DNCB/DN3 s-a redirectionat traficul pe segmentul nou...
Poi ăsta pare segmentul vechi pe care s-a pus o lopată de asfalt! ce înţelegi cu segmentul nou?

adiarc

segmentul nou , rezulta din latirea centurii Bucuresti , de la o banda pe sens , la doua benzi pe sens...asadar nu e doar niste asfalt nou peste cel vechi.Toata structura este noua - fundatie , etc.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Skorpishor

Quote from: adiarc on June 16, 2014, 07:40:14 PM
segmentul nou , rezulta din latirea centurii Bucuresti , de la o banda pe sens , la doua benzi pe sens...asadar nu e doar niste asfalt nou peste cel vechi.Toata structura este noua - fundatie , etc.
Dar, de aia întreb, că după poză pare să fie drumul vechi acolo unde era distanţa mare până la calea ferată, de erau "parchate" tot felul de utilaje stricate, pe vremuri parcă nişte traverse de lemn de la CFR etc.
Sau confund eu poza pe care o cred pe acolo pe la Auto Colini, intersecţie cu "neasfaltatul de vro zece ani promis" DJ 300 spre comuna mea. Recunosc că de când s-a făcut excelent DJ100 nu mai am ce căuta pe acolo, pentru mine bucata dintre DN2 si DN3 e inexistentă, merg paralel cu ea.