Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 19 Guests are viewing this topic.

bogdymol

Mie mi se pare chiar mai grav aici. La Cluj au fost probleme ce centura (provizorie a) centurii, dar aici problemele sunt chiar pe lucrarea principala, si din cate vad nu mi se par chiar usor de remediat.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

vchira

Quote from: bogdymol on May 04, 2012, 12:54:27 PM
Mie mi se pare chiar mai grav aici. La Cluj au fost probleme ce centura (provizorie a) centurii, dar aici problemele sunt chiar pe lucrarea principala, si din cate vad nu mi se par chiar usor de remediat.

pe aici pe unde stau am vazut asa ceva foarte des si sa reparat foarte rapid(cateva zile) prin consolidarea peretelui cu blocuri mari de piatra si ceva printre ele. in Austria problema asta apare foarte des si peste tot unde am vazut eu nu a durat repararea si solutia a fost tot timpul cam aceiasi. nu sunt inginer constructor dar nu cred ca asa ceva este foarte usor de intuit de dinainte si astfel de chestii se intampla peste tot in europa. chiar langa unde stau eu este un drum pe langa malul dunarii intre poalele muntelui/dealului mai mare(Wienerwald) si calea ferata care este mai jos de sosea, si la cateva saptamani dupa ce a fost refacuta soseaua, sa surpat cam asa ca si in poza de mai sus(probabil exact din cauza lucrarilor dar mai periculs ca acolo pentru ca sa surpat catre linia de tren...) si au reparat toata treaba in 2-3 zile cu solutia care am numito sde mai sus. deci se intampla si la case mai mari... si chiar destul de des. important ii sa repare rapid si sa consolideze acolo unde sa surpat.

mishu77

#257
Quote from: Cristi232 on May 03, 2012, 03:12:29 PM
Amicul meu, care a mers spre Cenad, are un clio diesel 1,5 si a mers cu copilul in masina, legal. Dar fara nicio oprire lunga.
Si a facut exact 5 ore jumatate B-Tm. Si el s-a mirat, de aceea m-a si sunat special, sa laude drumul pe care l-am trimis eu.

5 ore jumate zici ???? in conditiile in care sunt 560 km (dupa google map care zice ca faci cam 7 ore si el nu calculeaza stationarile http://g.co/maps/cf4nw ) din care 100 km autostrada. Si zici ca a mers legal cu 50 in localitate si 100 in afara.... hmm ma cam indoiesc.

Cristi232

Da, asa am vazut si eu atunci calculul de pe maps, insa chiar ata a facut , trust me.
Duminica dimineata plecat din Buc.
:D

bogdymol

Sunt 560 km. Ca sa faca 5h30m ar trebui sa aiba viteza medie un pic peste 100 km/h. Tinand cont ca doar ~120 km sunt autostrada cu limita 130 km/h, si restul sunt DN cu 100 km/h si localitati cu 50-70 km/h este imposibil sa mergi legal si sa scoti un asemenea timp.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Cristi232

 :lol:
Cine merge cu 100 pe craiova-tm, inafara localit.? si cu 50 in localitati? NIMENI, in Romania.
Omul e dotat cu diferite device-uri si pe autostrada merge cu 160-170, iar in comune sigur n-a mers cu 70, asa ne-am explicat si noi in gasca, timpul bun obtinut, mai ales ca noi n-am mai fost demult pe acel drum...

indru

#261
Servus,

ar trebui sa te hotarasti daca amicul tau a mers LEGAL sau NIMENI nu merge legal intre craiova si timisoara ...
deja e off-topic ca amicul tau merge sau mai bine zis NU merge legal si are device-uri ...

Scuze de off-topic.

Cristi232

 :D am uitat sa pun "legal" acolo,
dar am mentionat ca avea si copil in masina si e un clio...

Ionut

OK, e clar ca n-a mers cu viteza legala tot timpul, now forget about it. :) Reveniti ontopic, va rog.

delacroix

Nr. Varianta de ocolire
Termen de
finalizare
Primul an de
operare
Lungime,
km
1 Varianta de ocolire oraș Săcuieni 03/2013 2013 7,62
2 Varianta de ocolire Carei 10/2013 2014 10,46
3 Varianta de ocolire a Municipiului Alexandria 04/2013 2013 13,28
4 Varianta de ocolire a Municipiului Caracal 04/2013 2013 10,350
5 Varianta de ocolire Brașov – nivel autostrada 2015 2015 13,632
6 Varianta de ocolire Mihăilești 10/2012 2013 3,18
7 Varianta de ocolire Târgu Mureș 2015 2015 11,60
8 Varianta de ocolire Craiova Sud 02/2013 2013 6,285
9 Varianta de ocolire Tecuci 2015 2015 6,95
10 Varianta de ocolire Bacău 2015 2015 30,81
Total 114,167
sursa: Raport POST


valexandru

Interesant e ca pe varianta data de tine bogdymol, se observa ca drumul pe Sibiu catre Timisoara e mai scurt decat pe DN6 (cu 4km).
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

nenea_hartia

@ delacroix: oricât de antipatice îmi sunt firmele greceşti, de data asta acolo nu e vina constructorului, ci a beneficiarului şi proiectantului (adică tot beneficiarul, că e FIDIC Roşu). Consultantul Diwi a sesizat problema în timpul execuţiei.
Iar acum trebuie să aruncăm alţi bani:

http://www.cnadnr.ro/docs/proceduri_derulare/Invitatie%20participare%20100220122%20.pdf

delacroix

Habar n-am cine a construit "Domasnea" sau "Gherla".Nici nu ma intereseaza, nu eu le "cumpar". Pentru orice investitie INAUGURATA care se "prabuseste" de vina sunt beneficiarul sau/si proiectantul. Constructorul poarta vina doar daca nu respecta termenul. Daca face lucru prost, beneficiarul ar trebui sa-i respinga situatiile si pe cale de consecinta sa decaleze termenul, cu penalizarile aferente. Daca lucrarile sunt acceptate de beneficiar inseamna ca s-au executat conform proiect. Sau beneficiarul e prost sau spagar.

bogdymol

Quote from: nenea_hartia on May 05, 2012, 12:34:33 PM
http://www.cnadnr.ro/docs/proceduri_derulare/Invitatie%20participare%20100220122%20.pdf

2 paragrafe din acel document:

Quote from: CNADNRData si ora limita de depunere a ofertei: 20.00.2012; ora locala 12:00;

Quote from: CNADNRSedinta de deschidere a ofertei va avea loc in data de 20.02.2012, ora locala 14:00, la  sediul CNADNR SA., B-dul Dinicu Golescu, nr. 38, sector 1, Bucuresti, Romania. 
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele