Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 26 Guests are viewing this topic.

valexandru

@bogdymol
Centura Sucevei este totusi foarte circulata, asa cum zice si hentz , si eu am vazut foarte multe tiruri cu numere de Ucraina si Polonia care utilizeaza DN2 pentru a ajunge inspre Turcia. Intr-adevar, ar fi trebuit stabilite niste prioritati , dar de...
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

Ionut


davyl

#242
Multumesc pt film ionut!

Nu ma pot abtine sa nu comentez starea deplorabila in care se afla primul giratoriu din film!
Si cum depaseste pe linia continua soferul si revine pe banda cu doi metri inaintea giratoriului. Noroc ca nu a avut pe nimeni din fata!

Cristi232

Quote from: bogdymol on April 28, 2012, 08:38:54 PM
Quote from: Cristi232 on April 28, 2012, 05:52:16 PM
Important e sa se faca, oriunde, da sa SE FACA.
La ce ,,SECETA" de drumuri am avut si inca avem, orice pod, podet, km nou este mana cereasca...

Da, orice drum nou e mana cereasca la noi, dar mie mi se pare aberant sa investesti in noduri denivelate pe o centura nu foarte circulata si sa lasi la nivel de giratoriu o intersectie extrem de circulata. Nu zic ca nu trebuiau facute alea la Suceava, dar trebuie sa ne stabilim si noi niste prioritati...

Quote from: Cristi232 on April 28, 2012, 05:52:16 PM
La vestici e ceva normal...
Dar la aia politicul fura 10%, ca de aia exista politica,
la noi e invers, 10% ramane in buget... de aici seceta...

Postarile de genul acesta nu-mi plac. Da, toata lumea stie ca e mai bine afara, ca aia-s buni si ca ai nostrii sunt rai, dar hai sa tinem asta pentru noi si sa ne vedem de drumurile noastre aici. Mersi :)


Este paguboasa si gandirea asta. La Suceava este necesara centura, la orice oras capitala de judet este necesara centura... Simplu. Si la Bacau e necesara. Si la Iasi.

Asa, pe gandirea asta,  ce circulatie e pe centura Arad :) de trebuia acolo frumusetea aia de centura autostrada, cu cel mai frumos pod peste Mures, in comparatie cu centura BUC.?



Adica adevarul gol-golut, nu-ti place?
Daca ai vreun argument documentat, afiseaza-l.
Ne vedem ok de drumuri, dar sunt facute de politicieni, de politica, din pacate.
Eu n-am impartit lumea in buni si rai. Si nu-mi place sa tin nimic doar pt mine...:)

Ionut

Guys, fara city versus city si altele asemenea. Cred ca trebuie sa pun clar si asta la reguli. Bogdymol sigur se referea la faptul ca e posibil sa fie alte orase "mai in nevoie" de centura. De exemplu Bacau, unde treneaza. E cam greu sa faci o prioritizare... cred ca autoritatile locale trebuie sa se implice mai mult si sa isi faca o centura cu fonduri Regio.

iuli

Nu inteleg ce vina are Aradul ca cel putin 60% din traficul spre vest trece pe acolo? Daca ati fi stat in Arad inainte de a se deschide centura din nord ati fi urlat "Praise the Lord!" si pe atunci nu era traficul de acum de  TIR-uri. Autostrada a fost proiectata sa treaca pe langa Arad de acum mai bine de 15 ani... So... care e problema??? Toate orasele au nevoie de centuri, cele mai multe chiar de centuri circulare.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

Quote from: iuli on May 03, 2012, 01:09:13 PM
Toate orasele au nevoie de centuri, cele mai multe chiar de centuri circulare.

Exact. :) Asta e de fapt problema, ca sunt prea multe care au nevoie de centuri. Unele au nevoie de centuri largite si lungite. :D

Cristi232

Asta am spus si eu, "in orice oras capitala de judet este necesara centura..."

:lol:
Iuli, glumeam...
E excelent ca s-a facut acolo centura moderna!

iuli

Quote from: Cristi232 on May 03, 2012, 01:36:19 PM
Asta am spus si eu, "in orice oras capitala de judet este necesara centura..."

:lol:
Iuli, glumeam...
E excelent ca s-a facut acolo centura moderna!

Daca te referi la A1 denumirea de centura e prea mult... e mai degraba autostrada in sine. Denumirea de bypass a fost data pentru a delimita lotul acela de autostrada. Daca te referi la centura de nord cred ca glumesti daca aia se poate numi centura moderna, poate cat de cat noua va fi dupa ce vor fi finalizate cele doua pasaje peste CF. Daca nu am probleme de memorie centura de nord a Aradului a fost prima centura construita dupa '89. Ca sa iti dai seama cat e de veche si de outdated e.
Deci byapass-ul Arad A1 e de fapt autostrada, nu e facut nimic special pentru oras. Locatia a fost aleasa atat de aproape de oras din motive mult prea numeroase si nu din cauze politice sau lobby. BTW, planul a fost aprobat cu muuuult timp inainte de macar a se gandi Falca sa candideze la primarie. Daca vrei sa vorbesti de lobby politic atunci poti discuta de ce A1 o ia la sud spre Timisoara si nu pe Valea Muresului. Aici s-a facut un lobby care a intarziat inceperea constructiei foarte multi ani. Bine ca acum se construieste si toti avem de castigat, si noi din Vest ca putem ajunge si noi in timpi normali la Bucuresti si cei din Bucuresti ca pot ajunge in Vest civilizat. Crede-ma ca prefer sa merg la Budapesta sau Belgrad decat sa merg la Bucuresti. Saptamana viitoare ma duc la concert la Belgrad plecand de la ora 14 din Timisoara si ma intorc pe la ora 4 dimineata inapoi. Mor de ciuda ca nu pot sa merg la finala Europa League de la Bucuresti, doar din motive de timp, 2 zile pe drum... e inuman!!!!  >:(
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Cristi232

2 zile?
zilele trecute a fost un amic spre Cenad si pana-n Tm a facut 5:30
Pitesti, Craiova, Severin, Orsova, Caransebes, Lugoj sunt magnifice cu centurile lor (cu 2 sau 3 giratorii de viteza sau poduri), apropos de centura Arad, era autostrada daca avea peste tot banda de urgenta.

:)
Mergeam la meci impreuna!
Imi vine un prieten direct de la Bistrita, special pt meci...

iuli

Quote from: Cristi232 on May 03, 2012, 02:45:18 PM
2 zile?
zilele trecute a fost un amic spre Cenad si pana-n Tm a facut 5:30
Pitesti, Craiova, Severin, Orsova, Caransebes, Lugoj sunt magnifice cu centurile lor (cu 2 sau 3 giratorii de viteza sau poduri), apropos de centura Arad, era autostrada daca avea peste tot banda de urgenta.

:)
Mergeam la meci impreuna!
Imi vine un prieten direct de la Bistrita, special pt meci...

O zi dus, o zi intors... Nu sunt adeptul bagatului piciorului in podea si stabilirea de recorduri. Prefer sa merg atat cat imi permite bunul simt si in general regulamentar. Oricum, stresul, oboseala si nervii la asa drum nu merita.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

davyl

Plus ca citeam azi ca prin Mehedinti au ridicat la greu permise auto pentru depasirea vitezei legale...

Cristi232

Quote from: iuli on May 03, 2012, 02:51:40 PM
Quote from: Cristi232 on May 03, 2012, 02:45:18 PM
2 zile?
zilele trecute a fost un amic spre Cenad si pana-n Tm a facut 5:30
Pitesti, Craiova, Severin, Orsova, Caransebes, Lugoj sunt magnifice cu centurile lor (cu 2 sau 3 giratorii de viteza sau poduri), apropos de centura Arad, era autostrada daca avea peste tot banda de urgenta.

:)
Mergeam la meci impreuna!
Imi vine un prieten direct de la Bistrita, special pt meci...

O zi dus, o zi intors... Nu sunt adeptul bagatului piciorului in podea si stabilirea de recorduri. Prefer sa merg atat cat imi permite bunul simt si in general regulamentar. Oricum, stresul, oboseala si nervii la asa drum nu merita.

Vor fi oameni din Tm si Ar la meci...
Amicul meu, care a mers spre Cenad, are un clio diesel 1,5 si a mers cu copilul in masina, legal. Dar fara nicio oprire lunga.
Si a facut exact 5 ore jumatate B-Tm. Si el s-a mirat, de aceea m-a si sunat special, sa laude drumul pe care l-am trimis eu.

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

ciprebbe

O nimica toata fata de centura de diamant a Clujului........
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe