Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 33 Guests are viewing this topic.

alecu26

la Shapir nu le-au dat bani mai deloc. Chiar au avut ordin sa nu lucreze, ca nu vor fi platiti.
Drumurile noastre POATE;

florin74

#1246
Din cate imi aduc aminte pe anul asta au ceva bani alocati, deci s-ar putea sa dea drumul la lucrari. Se mentiona pe celalalt forum ca au fost observate miscari de trupe ale constructorului, incepe sa se mobilizeze.

Am gasit, in proiectul de buget au 331 milioane lei credite de angajament, 100 milioane lei credite bugetare. Cred ca daca ii tin puterile ar putea sa termine tot contractul in acest an, valoarea  creditului de angajament e aproape cat valoarea contractului.

StanciuV

sensul giratoriu suspendat(Centura Ploiesti , intersecţia dintre DN 1A şi DJ102 )























rocklee


dr4qul4

Mereu se mișcă repede pe DN1 intre Ploiești și București.
Pe aici trec în primul rand ei, așadar au grija sa nu se întârzie cu finanțarea, iar constructorii știu ca toată lumea e cu ochii pe ei
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

aschiutza

Quote from: dr4qul4 on March 15, 2014, 01:39:34 PM
Mereu se mișcă repede pe DN1 intre Ploiești și București.
Pe aici trec în primul rand ei, așadar au grija sa nu se întârzie cu finanțarea, iar constructorii știu ca toată lumea e cu ochii pe ei


Locul unde va fi construit viitorul giratoriu suspendat nu are legatura cu DN1. E la intersectia centurii de nord a Ploiestului cu DJ102
Ploiesti-Plopeni.

bogdymol

Ma bucur ca se inainteaza intr-un ritm bun cu lucrarea aceasta, dar nu pot remarca prostia care sta la baza construirii sensului giratoriu suspendat.

Pentru cei care nu stiu: drumul national apartine de CNADNR, iar drumul judetean apartine de Consiliul Judetean Prahova. Investitia e facuta de CJ Prahova, dar ei nu se pot atinge de drumul national, asa ca fac giratoriul suspendat. Bineinteles ca era mai ieftin cu giratoriul la nivelul solului si cu un pasaj al DN-ului peste, dar birocratia si hartogariile au facut ca acest proiect sa se faca dupa varianta mai scumpa... :bash:
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

nenea_hartia

Quote from: bogdymol on March 15, 2014, 05:53:04 PM
[...] au facut ca acest proiect sa se faca dupa varianta mai scumpa... :bash:
Și mai frumoasă. ;)

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

nenea_hartia

^ Me likey. :) Are inclusiv pasarelă pietonală, ceea ce e uimitor, pentru că niciun proiectant nu-și bate de obicei capul cu fraierii de bicicliști sau pietoni.
Alte poze, aici. În special cu armări și muncitori cu șepci în loc de căști și cizme de cauciuc în loc de bocanci de protecție.

ovicor

A demarat marea carpeala pe centura Bistritei. Deocamdata e de rosu, in sensul, ca pe mari portiuni, s-a decopertat cu bordura dreapta. Lucrarea a inceput saptamana trecuta, continua si astazi, nici un semn c-ar vrea sa urmeze indeaproape cu asfaltarea. "Buza" decopertarii poate fi abordata maximum cu a 2-a, preferabil a 1-a. Se anunta  o lucrare de carpeala, de-un galben - verde, mai aproape de galben.

MRS

 :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash:
Pe langa faptul ca si-au dat seama ca au uitat sa bage si niste tevi (probabil) si acum sapa in terasament (ce calitate va avea vom vedea in viitor), gasiti mai jos cateva imagini de astazi....

Bonus:

Deci, situatia:





A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

MRS



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

MRS



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

MRS

Asta tot acolo e:



Aici construiau un podet:


De la padure pana la intersectia DNCB/DN2 NIMIC

Cam atat! :cheers:


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...