Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 19 Guests are viewing this topic.

nenea_hartia

Societatea Construcții Drumuri și Autostrăzi SA... Ăștia par foarte serioși, numele spune totul :lol:. Apropo, printre acționari sunt și manechine (link). Doamne, ce firme ciudate se înghesuie pe centurile astea...

florin74

#1186
Dar de SC Magenta Constructii si Infrastructura SRL sau SC Trustul pentru servicii cu utilaje diverse SRL ce spui? Ofertanti unul si unul, de unde Dumnezeu au aparut?

Oricum sper sa castige SECOL Spa, sunt bine pozitionati, cred ca anul asta termina sectorul dintre Caracal si Craiova (lot 3 DN6), parca au si Centura Sud Craiova. Sper ca si la lotul 2 DN6 sa fie tot ei (pana maine o sa aflu si acolo preturile, ieri s-au deschis ofertele)

ciprebbe

Concluzia e simpla :D

Quote from: nenea_hartia on February 26, 2014, 12:30:57 PM
Societatea Construcții Drumuri și Autostrăzi SA... Ăștia par foarte serioși, numele spune totul :lol:. Apropo, printre acționari sunt și manechine (link). Doamne, ce firme ciudate se înghesuie pe centurile astea...
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

FRS

Magenta au lucrat la centura Carei. Se misca bine, platesc bine.

florin74

Imi cer scuze, dar e prima oare cand am auzit de ei. Se pare ca la centura Carei  lucreaza compania mama, din Spania. Ar cam trebui sa termine lucrarea in luna martie, ai ceva informatii? Am vazut ca a iesit ceva scandal privind calitatea materialelor folosite.

Archi

Centura Carei :o. Sa fiu sincer nici nu am stiut de aceasta lucrare.


ciprebbe

#1192
15 martie 2014 termen de finalizare.... E gata?
Aici in august 2012 se vedeau urmele santierului. Panoul de informare este pus la  intersectia cu DJ 108M pe DN 1F nu exista. Pe DN19 spre vama e pus doar sa fie pus.

LE: Iata de ce nu stiam:

http://jurnaluldenordvest.ro/wp-content/uploads/2013/05/CNADNR-interzice-mediatizarea-contractului.pdf

E legal asa ceva? Sa nu informeze? E document oficial CNADNR !!!!

LE2:
Cea mai bună denumire pentru varianta de ocolire a Careiului ar trebui să fie Centura Secretelor
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

bogdymol

In toate contractele de constructie de drumuri si autostrazi care sunt realizate pentru CNADNR exista o clauza in contract prin care se specifica ca_constructorului ii este interzisa comunicarea de informatii referitoare la santier presei. Comunicarea cu presa (sau alti factori interesati, adica noi) este facuta de catre firma de consultanta sau direct de CNADNR.

Aceasta prevedere nu este doar la Centura Carei, ci la toate lucrarile de infrastructura.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

vancouver

Si nu numai in Romania, ci in toate tarile europene. Cel putin eu stiu sigur in Germania, Franta si Austria.
Clauzele de confidentialitate sau necomunicare cu presa sunt legate deseori de amenzi stabilite contractual la nivel fabulos si obligatoriu se transmit si subantreprenorilor.

De aceea Ionut are "surse secrete" si nu e bine sa facem prea mare caz de informatiile pe care le primim de acolo.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

daniel28

#1195
Quote from: udar on February 21, 2014, 05:56:01 PM
Cine ne mai poate spune ce se mai intampla pe CB de nord se lucreaza.....

Poze de azi:

Directia Cernica-Voluntari: Inainte de podul peste calea ferata de Constanta







Dupa podul de CF, inainte de liziera





Doar atat se lucra.

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

rocklee

daca sau apucat e bine ..Dumnezeu sa le tina naravul  :D


Remus_av

S-a aprobat de catre CNADNR constructia prin fonduri europene a sapte ( 7 ) variante de ocolire a unor localitati printre care si  cea a Fagarasului.

http://www.brasovultau.ro/articol/stiri/sa-aprobat-ocolitoarea-municipiului-fagaras.html